Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TP link TD-W8910G - Podłączyć internet na RJ45 do routera ADSL

03 Paź 2014 09:23 2511 5
  • Poziom 2  
    Dzień dobry,
    Mam internet z Netii, 20Mb/s, dostarczany za pośrednictwem kabla RJ45. Do tej pory korzystałem z bezpośrednio podpiętego komputera stacjonarnego i było ok. Wczoraj postanowiłem jednak podpiąć swój stary router (model jak w temacie) i przekazać sygnał przez wi-fi do laptopa.

Zadzwoniłem na infolinię (13 min czekania;)), podałem adres mac routera (wcześniej mieli wpisany mac karty sieciowej komp. stacjonarnego), i usłyszałem, że mam czekać ok. 40 minut i będzie działać. Następnie, mając do tej pory małe doświadczenie w temacie, jako że wejście routera było za wąskie, podpiąłem internet do jednego z czterech żółtych portów wyjściowych. Po wyznaczonych 40 minutach oczywiście internetu nie było.

Nie poddając się, znalazłem w internecie (z innego źródła, przez komórkę) instrukcję jak skonfigurować router pod internet netii. Zrobiłem wszystko jak kazano i... pojawiło się okno logowania do Netii. Wpisałem login i hasło z umowy i... zadziałało! ;)

Tylko że kiedy tylko spróbowałem wejść w ustawienia routera, nie było to możliwe, a internet przestawał działać (mimo że nie wyświetlał się żółty trójkącik przy ikonce sieci). Po resecie routera i kompa znowu było ok, ale tylko do momentu kiedy próbowałem połączyć się także z siecią przez drugi komputer. Generalnie wszystko bardzo mało stabilne i delikatne. Dodam jeszcze, że speedtest wykazał mi w tym momencie ok 7Mb/s (wcześniej, na kablu było kilkanaście).

Dopiero dzisiaj rano doczytałem, że mój router jest nieodpowiedni, że potrzebuję routera z wejściem na RJ45, więc postanowiłem poszukać pomocy u fachowców;) Moje pytanie brzmi: Dlaczego to działa, i czy możliwe jest ustabilizowanie takiego połączenia, czy raczej powinienem kupić nowy router?

PS. Dziś rano na szybko przetestowałem: połączyłem się przez wifi na komórce, pokazał się ekran logowania netii, wpisałem login i hasło, śmigało aż miło. Pół godziny później jednak żona z laptopa już nie dała rady połączyć się z żadną stroną.

Będę wdzięczny za przeczytanie mojej przydługiej opowieści i jakąś sensowną radę:)

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Router ADSL przy takim połączeniu działa jak zwykły switch z funkcją wi-fi. Czyli w uproszczeniu nie ma w tym momencie funkcji routera, dlatego też jednoczesne podłączenie kliku urządzeń rozwala dostęp do internetu.

Dlatego żeby sieć działała prawidłowo musisz kupić router kablowy (nie ADSL) z wejściem WAN RJ45.
  • Poziom 2  
    Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.
    To chyba wszystko, myślę że temat można zamknąć.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Ten router pracuje jako switch. I przyznaje tylko 1 adres IP. To dlatego raz połączenie jest na komputerze raz na telefonie, innymi słowy kto pierwszy ten lepszy. Równie dobrze mógłbyś podpiąć zwykły switch. Dlatego też potrzebujesz routera z portem WAN (RJ45). Takie urządzenie, będzie przydzielało adresy IP innym urządzeniom, które będą się z nim łączyły. Jaki router?? To zależy od potrzeb i/lub zasobności kieszeni :)
  • Poziom 43  
    Chyba nie do końca - skoro kolega musi wpisać hasło więc za pewne ma autoryzacje po PPPoE. Nie ma siły by więcej niż 1 PC podpiąć w takiej konfiguracji do netu bo żeby to działało prawidłowo musi autoryzacje przejąć router na WAN-ie by dalej rozdzielić za pomocą NAT-u na inny sprzęt.

Innym sposobem jest podpisanie drugiej umowy i nowe hasło + login ;).
  • Poziom 43  
    Pierwszy z brzegu tani router TP-Link TL-WR741ND obsługuje autoryzację PPPoE, więc nie powinno być problemu z łączeniem.