Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Philips/FW-P78 - Wieża nie daje znaku życia, mimo podłączenia do sieci

Lucky208 11 Oct 2014 20:45 3066 7
 • #1
  Lucky208
  Level 9  
  Witam,



  Moja wieża przeważnie była włączana do sieci (fizycznie), tylko wtedy, gdy była chęć jej użytkowania (ponieważ przy trybie standby słychać było jak gdyby "brzęczenie" transformatora). Ostatnio po jej włączeniu zamarła tzn. nie było charakterystycznego odgłosu głośników (związanego z przyłożeniem napięcia) i przejścia w tryb standby.
  Zupełna cisza. Chciałem się zapytać, co i gdzie mogę pomierzyć (nie jestem zawodowym elektronikiem), aby ustalić, czy czasem powodem takiego zachowania nie jest moduł zasilacza. Po wytarganiu go z wieży zaniepokoił mnie rezystor zaraz przy małym transformatorku (zaznaczone na zdjęciach tutaj:
  Philips/FW-P78 - Wieża nie daje znaku życia, mimo podłączenia do sieci Philips/FW-P78 - Wieża nie daje znaku życia, mimo podłączenia do sieci)
  Mimo iż w tym miejscu jest chyba trochę impregnacji ... to ten kolor mi się trochę nie podoba. Jeżeli dobrze znalazłem dokumentację serwisową Link - schmat POWER 5-VA SUPPLY PART, jest to rezystor 470 Ohm, który przy pomiarze (bez wyciągania z płytki) miernik pokazuje nieskończoność (w porównaniu z innymi na tej płytce).
  Chciałbym zatem zapytać, czy ten element:
  a) jest rezystorem o którym wspominiam
  b) może być przyczyną problemu z którym się przypominam

  pozdrawiam,
  Maciek
 • #2
  SERVICE-AV
  Level 39  
  Jeszcze raz przejrzyj schemat w jaki sposób napięcie sieciowe jest przyłożone do trafo STBY i jak jest zabezpieczone samo trafo.
 • #3
  Lucky208
  Level 9  
  Hmm, jestem laikiem w temacie elektroniki więc nie wiem czy dobrze interpretuje schemat. Wg. mnie przed trafo jest cewka i czarny element, który kształtem przypomina kondensator ... ale na pewno nim nie jest. Wg. moich domysłów jest to bezpiecznik.
  Jeżeli faktycznie jest to bezpiecznik, to w przypadku gdyby był "uwalony" to chyba przy pomiarze rezystywności miernik powinien pokazać nieskończoność ... a pokazuje niewielką rezystywność (zaznaczam że pomiar robiłem bez wyciągania z płytki tego elementu)
 • #4
  SERVICE-AV
  Level 39  
  Zamiast opisem słownym lepiej posłużyć się oznaczeniem schematowym.
  Rezystywność dotyczy przewodnictwa materiałów , w elektronice posługujemy się pojęciem rezystancja :)
  Więc jaką rezystancję ma ten 1905 ?
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  Lucky208
  Level 9  
  To, że ten czarny element jest bezpiecznikiem zorientowałem się po pierwszej, zamieszczonej pod moim postem, odpowiedzi i zapytaniu się o szczegóły dobrego wujka googla :). Nie zorientowałem się od razu, bo mój umysł kojarzył wygląd bezpieczników (szklana rurka zakonczona metalowymi zamknięciami a w środku cieniutki drucik) jeszcze z czasów mojej młodości, kiedy przychodził kolega mojego ojca, aby naprawić naszego Neptuna.

  Co do oporności tego elementu, to wynosi ona 00.5 Ω. Dokładniejszego pomiaru nie mogę dokonać, bo moim prymitywnym mierniku najmniejszy zakres pomiaru to 200 Ω
 • #7
  SERVICE-AV
  Level 39  
  Zmierz teraz rezystancję samych przewodów pomiarowych (zewrzyj razem obie końcówki) i wysnuj wnioski co do stanu bezpiecznika :)
 • #8
  Lucky208
  Level 9  
  Witam,

  Rezystancja przewodów była podobna, ale bezpiecznik nie wymagał wymiany.
  Jednak sprawdziły się moje pierwsze przypuszczenia. Po wymianie zaznaczonego rezystora wieża ożyła :). Teraz muszę się trochę pogłowić jak rozebrać zmieniacz płyt, bo na tę chwilę nie wysuwa się ani nie zmienia płyt (ale to już nie temat na to forum), choć wydaje mi się, że silnik działa.
  Dziękuje za pomoc.
  pozdrawiam,
  Maciek