Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden subwoofer czy dwa JL audio 12w3v2

RONDO__ 13 Paź 2014 17:41 1551 15
  • #1 13 Paź 2014 17:41
    RONDO__
    Poziom 9  

Witam! Aktualnie posiadam skrzynię basową zamkniętą na głośniku JL Audio 12w3. Moc basu z tej skrzyni zaczyna mi powoli nie wystarczać i mam dylemat odnośnie tego czy lepiej będzie dokupić drugi taki głośnik i zrobić odpowiednią skrzynię czy może lepiej sprzedać go i kupić jeden mocniejszy który da mi porównywalny efekt. Pasuje mi typ grania JL Audio, i co do jakości to nie mam zastrzeżeń, zależy mi jedynie na wzmocnieniu grania. Wzmacniacz kupię dopiero jak będę wiedział jaki wariant wybrać, puki co mam Alpine MRP-M450

0 15
  • #2 13 Paź 2014 20:50
    Gawior22
    Poziom 19  

W jakiej wersji masz ten głośnik (D2, D4, a może D6) ? Jaka obudowa pod niego, bo o tym nic nie napisałeś.

0
  • #3 13 Paź 2014 22:25
    RONDO__
    Poziom 9  

Głośnik dokładnie to 12w3v2 D4 spięty w 2 ohmy, skrzynia zamknięta około 35 litrów, wzmacniacz ma moc 400 w RMS.

0
  • #4 14 Paź 2014 07:54
    Pawel S.
    Poziom 39  

Możesz zacząć od zmiany skrzyni na b-r - ilość basu się zwiększy.
    Obawiam się że trudno będzie dokupić drugi taki głośnik.

0
  • #5 14 Paź 2014 18:38
    RONDO__
    Poziom 9  

Bass reflex odpada, miałem już jednego JL w takiej skrzyni i było mocno ale strasznie wolno a tego nie chcę bo częściej słucham żwawszych bitów. Słuchałem już parę subwooferów typu closed, bass reflex oraz band-pass i zdecydowanie najbardziej odpowiada mi typ closed. A co do kupienia głośnika to co jakiś czas pojawiają się na portalach aukcyjnych w internecie, co prawda używane ale takie też wchodzą w grę.

1
  • #6 14 Paź 2014 19:56
    Pawel S.
    Poziom 39  

Ten głośnik sam w sobie jest "kluchowaty". W3v3 gra już nieco lepiej, ale nadal demonem szybkości nie są. W6 i W7 dobrze się sprawdzają w b-r.

RONDO__ napisał:
    A co do kupienia głośnika to co jakiś czas pojawiają się na portalach aukcyjnych w internecie, co prawda używane ale takie też wchodzą w grę.
    Ciężko raczej kupić nowy, nie produkowany już głośnik ;)

0
  • #7 14 Paź 2014 22:24
    RONDO__
    Poziom 9  

Echh. Na W6 mnie nie stać, a nie mogę znaleźć nic co by zagrało mocniej przy zachowaniu jakości i podobnego stylu więc chyba jedyną opcją zostaje dokupienie drugiego, chodzą w okolicach 300-400zł, o ewentualnym dozbieraniu do W6 niema mowy bo zamierzałem jeszcze wymianę moich El Comp 5 na Morele Tempo 6 no i wymianę wzmacniacza dla suba a to dodatkowy koszt. A i czy kable miedziane spawalnicze 20mm2 wystarczą do tego sprzętu? Bo puki co, dają radę.

0
  • #8 15 Paź 2014 07:44
    Pawel S.
    Poziom 39  

Podłącz, zmierz, a się przekonasz ;)

0
  • #9 19 Paź 2014 21:14
    Gawior22
    Poziom 19  

Spawarka 25mm kosztuje parę zł mniej ( coś około 3zł różnicy u mnie w mieście ), niż 35mm^2
    Wyjdzie cię to 15zł więcej ?!
    Przy dwóch subach i przodzie lepiej odżałować flaszkę, czy 4-pak piwa ;) i dołożyć do kabli zasilających.
    A jak jeszcze przedstawia się u ciebie alternator ? Nieraz ktoś pakuje mocny sprzęt, ale nie myśli o alternatorze i później rozczarowanie.

0
  • #10 19 Paź 2014 23:55
    Pawel S.
    Poziom 39  

Gawior22 napisał:
    Spawarka 25mm kosztuje parę zł mniej ( coś około 3zł różnicy u mnie w mieście ), niż 35mm^2
    Jest jeszcze kwestia konektorów itp. nie każdy ma tak wielkie otwory.

0
  • #11 20 Paź 2014 19:40
    RONDO__
    Poziom 9  

Aktualnie posiadam kable 20mm2 spawalnicze (dostałem od ojca kolegi, ale to nie ważne), i chciałbym wiedzieć czy powinny dać radę czy lepiej będzie przygotować się na kupienie nowych. Samochód to VW Vento 1.9 tdi, alternator 70A. Co do głośnika to zdecydowałem się jednak oczekiwać na drugiego 12W3.

0
  • #12 20 Paź 2014 22:24
    Gawior22
    Poziom 19  

Konektory to to czym najmniej bym się martwił. Można okroić trochę kabel i tak go podpiąć do wzmacniacza jak się nie mieści. Można też zarobić tulejkę, czy konektor żeby było porządniej. Ważne żeby podłączyć to z głową, a nie ze zwarciem :p

Zakładając tylko i lekko licząc 2x300W na suby + 2x50W na przód w pełnym wysterowaniu mamy 700W, co daje ~100A poboru.
    Wiadomo, że nie słucha się non stop na odkręconym volume. Jednakże zakładam pod chęci na dwa JL 12", że zależy ci na mocnym basie, a to najniższe rejestry pobierają najwięcej prądu, to pobór w okolicy 50-70A
    Według mnie 20mm^2 to mało. Takie coś nadaje się na zasilenie przodu i jakiegoś nie wymagającego suba, żeby nie było spadków. Lepiej dać 35mm^2 do rozdzielacza, a z rozdzielacza na każdy wzmacniacz dać te 20mm^2, czy na masę od wzmacniacza do punktu masowego karoserii ( kwestia długości i czy masa jest prosto z aku, czy karoseria ).

Alternator też przy takim zestawie nie podoła. 70A to mniej więcej maksimum co odda. Do tego musisz odliczyć światła ( ~ 2x55W + 2x15W ), radio, dmuchawa i co tam jeszcze używasz z odbiorników prądu w aucie, oraz cały osprzęt silnika ( elektryka, elektronika silnika ), co daje też na starcie z ~15A poboru, a przy dmuchawie, ogrzewaniu szyby, lusterek i np. el. szyb robi się jeszcze więcej. To ile zostaje ci z tego co alternator może oddać ? Nie bez podstaw ludzie ładujący sprzęt do auta wymieniają alternatory na mocniejsze.

0
  • #13 20 Paź 2014 22:44
    Pawel S.
    Poziom 39  

Konektory tak, ale gniazdo we wzmacniaczu czy klemie, czy oprawce bezpiecznika to już inna bajka ;)

0
  • #14 20 Paź 2014 22:55
    Gawior22
    Poziom 19  

Gienek przyjmuje i spokojnie 25mm^2, a i po zarobieniu 35mm^3 weszło. Tak samo problemu nie było np. z Rubiconami
    Problemem największym był Protovision, czy AMA, bo małe terminale i wszystko w jednej kupie, ale krótkie przejścia z oczkowych ( przykręcone przewody do nich ) na małe widełki i przez całość zaizolowane.
    Zazwyczaj z rozdzielacza lecę 20mm^2 do wzmacniaczy na przód, ale i grubsze się zdarzały.

Co do oprawki, to jak kabel w samą oprawkę ( w plastik ) wejdzie, to i da radę go zakręcić na złączu. Jednakże przy przesiadce np. 20mm^2 ma 35mm^2, to oprawkę czasem trzeba mieć na myśli.

Ogólnie ujmując, to jak się chce, to się da, bo nie jest to nie wiadomo co. Wystarczy trochę myśleć.
    Jak ktoś nie radzi sobie z narzędziami i jakimś tram drobnym dłubaniem, to może być jakiś tam problem i tyle. Sporo zależy od montera ;)

0
  • #15 23 Paź 2014 00:16
    RONDO__
    Poziom 9  

Co do zarabiania konektorów, jak i do ogólnego montażu sprzętu audio to mam umiejętności gdyż robiłem to nie raz w różnych samochodach. Rozdzielacz mogę chyba sam zrobić za pomocą jakiejś miedzianej grubszej płytki i plastikowej obudowy, a co do oprawek to u mnie w mieście kosztują około 10zł. Minus mam pociągnięty od masy w bagażniku (uprzednio wyszlifowane miejsce styku). Alternator w takim razie będę musiał wymienić ale to z czasem jak będę miał gotówkę. Puki co to go zostawię, bo i tak mam kruchy budżet - miesięczna wypłata praktykanta 3 roku wynosi w mojej firmie 300zł.

0
  • #16 25 Paź 2014 14:28
    RONDO__
    Poziom 9  

Mam jeszcze krótkie pytanko, przeszedł mi przez myśl jeszcze Rockford Fosgate P3. Kolega ma wersję P2 i nawet to gra, trochę twardo ale ok. Słyszał ktoś P3? albo ewentualnie porównywał do P2 lub jakiegoś JLa?

0