logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

2 routery, 2 kompy, 2 sieci wifi, drukarka i dysk usb

sendo1990 14 Paź 2014 15:02 1794 2
REKLAMA
  • #1 14040743
    sendo1990
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Witam

    Mam problem z konfiguracją sieci tak, żeby wszystko chodziło jak sobie tego życzę. Poniżej przedstawiam schemat jak to wszystko mam połączone.

    2 routery, 2 kompy, 2 sieci wifi, drukarka i dysk usb

    Obecnie jest tak, że mam w domu 2 sieci WiFi i 1. pytanie, czy da się zrobić jedną, ale w taki sposób, żeby oba routery nadawały sygnał(chodzi o lepszy zasięg itp.) ?

    Druga sprawa to taka, że PC1 nie widzi DYSKU i DRUKARKI, a na PC2 wszystko śmiga. Co powinienem poprzestawiać w routerach, żebym mógł korzystać z DYSKU i DRUKARKI na PC1 ? Na podstawie tego co wyczytałem to w takich sytuacjach radzą przepiąć ROUTER 2 z WAN do LAN albo wyłączyć DHCP w którymś z routerów, bądź zabawę z IP, ale co dokładnie to już nie wiem.

    Dziękuję za wszelkie porady, a jeśli coś niejasno opisałem to proszę pytać.
  • REKLAMA
  • #2 14041069
    bogiebog
    Poziom 43  
    Posty: 24793
    Pomógł: 2569
    Ocena: 1528
    Scal Lan-y.

    R2:
    - wyłącz DHCP serwer
    - wan konfiguracja na dynamic ip.
    - zmień LAN IP na zgodny z R1 poza pulą DHCP R1
    - port wan pusty, kable tylko do portu lan.
  • #3 14042640
    sendo1990
    Poziom 2  
    Posty: 3
    A więc tak, zrobiłem jak poleciłeś, czyli na R2 wyłączyłem DHCP serwer (na R1 zostawiłem włączony), przepiąłem wtyczkę z gniazda WAN do LAN na R2(na R1 jest po staremu czyli internet wchodzi w WAN i potem jest rozdział na LANy do KOMP1 i R2), konfigurację WAN miałem ustawioną na Dynamic IP, więc tego nie ruszałem(wyświetlał mi się komunikat, że WAN jest niepodłączony, ale domyślam się, że tak ma być skoro gniazdo jest puste :P), przy zmianie IP było tak że na R2 miałem ustawione 192.168.0.1, a na R1 - 192.168.2.1. Na R1 DHCP serwer miał zakres 192.168.2.2 - 192.168.2.100, więc zgodnie z zaleceniem na R2 wpisałem IP 192.168.2.1, czyli zgodny z R1 i poza pulą DHCP. Niestety KOMP2 podłączony do R2 nie miał neta. Z KOMP1 nie dało rady wejść w ustawienia R1, dało się jedynie wejść w ustawienia R2. Co mogło być źle?

    Dodano po 20 [minuty]:

    Poczytałem trochę i dowiedziałem się, że muszę ustawić np. na R1 192.168.2.1, a na R2 192.168.2.2 i wtedy przestawić DHCP trochę dalej, żeby nie łapał tej drugiej wartości. Nie mogą być identyczne IP dla obu routerów bo występuje wtedy konflikt czyli to co u mnie było.
REKLAMA