Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka Bosch PSB 500 RE podłączenie szczotek

Bubu38 21 Paź 2014 12:58 7566 5
  • #1 21 Paź 2014 12:58
    Bubu38
    Poziom 16  

Mam taki mały problem. Mam wiertarkę Bosch PSB 500 RE z wyłącznikiem zmieniającym obroty i chciałbym ją doprowadzić do ładu gdyż jestem w 99% pewien , że wirnik i stojan w niej są sprawne. Z wyłącznika idą tylko dwa przewody do stojana i to wszystko. Szczotki są ale żadne przewody do nich nie idą. Najdziwniejsze jest to, że ze stojana idą tylko te dwa przewody i nie ma już drugiej pary przewodów. Podłączyłem tak jak to jest na zdjęciu pod 230V i naciskając delikatnie wyłącznik wirnik rusza na kilka sekund po czym gdy dodam więcej obrotów to się zatrzymuje. Może ktoś orientuje się w podłączeniu tej wiertarki i da mi jakąś podpowiedz bo nie chcę dzialać na chybił trafił i uszkodzić dobrego wirnika.
    Poniżej zdjęcie:

0 5
  • #2 21 Paź 2014 13:29
    ciuqu
    Poziom 33  

Szczotki są połączone ze stojanem wewnątrz szczotko-trzymacza (to białe) zmiana kierunku obrotów odbywa się przez obrócenie pierścienia, wewnątrz są styki odwracające "polaryzację" wirnika względem stojana.

To ze wiertarka kręci się tylko na wolnych obrotach może być spowodowane:

Uszkodzonym regulatorem obrotów (przełącznik)
    Uszkodzonym uzwojeniem silnika przez co o ile regulator posiada zabezpieczenie przeciążeniowe nie pozwala na zwiększenie obrotów silnika.

Najprostszym sposobem na sprawdzenie jest podpięcie silnika z pominięciem regulatora, oczywiście przez bezpiecznik adekwatny do mocy silnika, jak silnik wystartuje to uszkodzony przełącznik, jak wywali bezpiecznik to uszkodzony silnik, ewentualnie w "przełączniku" zmiany kierunku może być jakieś "przebicie" (biały pierścień ze szczotkami). W innym przypadku uszkodzone uzwojenie.

PS. Czy podczas wolnych obrotów wiertarki występuje iskrzenie na szczotkach?

3
  • #3 21 Paź 2014 14:01
    Bubu38
    Poziom 16  

Acha czyli szczotki mają wewnętrzne połączenie ze stojanem ? Zmyliły mnie te wystające blaszko sugerujące podłączenie dodatkowych przewodów. Jest takie minimalne iskrzenie na szczotkach. Wiertarka ma uszkodzoną jakąś tulejkę ( coś w przekładni) , może dlatego ją blokuje. Mam jeszcze takich wiertarek kilkanaście więc może uda się przełożyć tulejkę i zrobić sprawny sprzęt.

Dodano po 22 [minuty]:

No niestety wirnik jest niby elektrycznie sprawny ale na trybku jest wytarty i nic z tym się nie da zrobić bo wydaje mi się że ta końcówka z zębami skrętnymi to jest część niewymienialna , zintegrowana z wirnikiem na stałe. .

1
  • #4 21 Paź 2014 14:32
    robert 79
    Poziom 13  

Jeśli masz gdzieś blisko siebie warsztat gdzie przezwajają silnkit to popytaj może mają tokarza- frezera, który dorabia takie końcówki

0
  • #5 21 Paź 2014 14:41
    PtasiorWro
    Poziom 27  

Podaj numer 10 cyfrowy maszyny, to podam dokładną cenę nowego.
    Nie opłaca się regenerować wirnika, koszt nowego to ok 80zł+V, zębatka 35zł+V (konieczna wymiana ).

0
  • #6 21 Paź 2014 21:45
    Bubu38
    Poziom 16  

Mi się nie opłaca tego naprawiać bo mam tych wiertarek Boscha i innych całe mnóstwo ale w większości są jakieś wady , najczęściej spalony wirnik i sobie tak majsterkuję, rozkładam na części i wystawiam do sprzedaży za parę groszy. Jak bym miał kupić nowy wirnik za 80zł to nie za bardzo opłacalne , bo ciężko dostać nawet 70zł za używaną wiertarkę Boscha w pełni sprawną

Wiertarka Bosch PSB 500 RE podłączenie szczotek Wiertarka Bosch PSB 500 RE podłączenie szczotek Wiertarka Bosch PSB 500 RE podłączenie szczotek

1