Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 40UB800V - Jaka karta graficzna Nvidia do obsługi 4k 60 Hz po HDMI 1.4

PlusEVqba 26 Paź 2014 13:41 2394 8
  • #1 26 Paź 2014 13:41
    PlusEVqba
    Poziom 7  

Przesiadłem się z 32FHD na TV LG40UB800V UHD (HDMI + HDMI 2.0 brak DisplayPort'u) jako drugi monitor mam w pivocie 23 FHD.

Posiadam kartę Radeon R7 seria 200 (R7770).
    Przejrzałem masę różnych forów - myślałem, że HDMI 1.4 z 30Hz na 4k wystarczy, myliłem się.

Przy pracy na 4k 30Hz obraz jest zbyt mało płynny, do tego myszka ma "przeskoki"

Są na rynku karty z portem HDMI 2.0, jednak nie jest mi potrzebna karta za 2k PLN z tego względu, że nie gram w żadne gry.
    Z tego co się dowiedziałem jest możliwość przesłania 60Hz przez HDMI 1.4 w kartach Nvidia przy stracie jakości kolorów (sterowniki Nvidia 340.43 lub wyższe).

Moje pytanie jaka najtańsza kartę Nvidia z HDMI 1.4 DVI (opcjonalnie dodatkowo display port) mogę kupić aby działał na niej obraz 4k 60 Hz ?
    GTX 750 czy coś z wyższej pułki

Jeszcze druga sprawa - używam myszki Atech V-track F4 z max 3000DPI 1000HZ, nie chodzi ona "płynnie" przy obecnym 4k 30Hz- używam całego 40" monitora w 4k ze skalowaniem Windows 8.1 ~125%), czy warto będzie zainwestować w myszkę z 6000DPI+ jak uporam się już z obrazem (zależy mi na dużej szybkości i bardzo dużej precyzji).

Dodatkowe informacje o sprzęcie:
    procesor i5-3570k
    RAM 16GB dual 1600Mhz
    Płyta główna Asrock Z77 Pro 4
    dysk SSD 256GB Plextor PX-256M6S

Pozdrawiam:

PlusEVqba

Dodano po 5 [godziny]:

Dowiedziałem się, że potrzebuję karty NVidia z Architekturą GPU Kepler

Czy GTX660 wystarczy ?

0 8
  • #2 29 Paź 2014 22:15
    PlusEVqba
    Poziom 7  

Dobra kupiłem GTX 660 ti - jezeli chodzi o odswieżanie wszystko ładnie śmiga 60Hz płynnie itp...

Problemem byly czcionki... w windows 8.1, użyłem Windows 8 Font Changer i pozmienialem wszystkie na Verdana - duzo mniejszy efekt fioletowo-niebieskich cieni na czcionkach windowsowskich...
    Są jeszcze dwie sprawy...

- kursor w momencie gdy najadę na jakieś pole z tekstem powinien zmienić się w tzw "dwuteownik" (aby zaznaczyć tekst) - niestety znika on w 4k 60Hz w 30 Hz dziala normalnie

- przy niektórych oknach windowsowskich - kreator instalacji, właściwości danego folderu czy dysku, wyskakujące okienka w camtasia,.... dla przykladu okno NVidia - miga co kilka sekund zawartość (nie wiem dokladnie jak to określić )
    coś podobnego jak tutaj na tym filmiku http://www.youtube.c...h?v=JfreP0AESQI z tym ze miga sam tekst - tak jakby się odświeżał sam tekst - nie wiem za bardzo jak to usunąć :P , na mozilli czy oknach z dyskami, katalogami działa wszystko normalnie

0
  • #3 03 Lis 2014 16:54
    news1
    Poziom 2  

Nvidia rzeczywiście pozwala na zwiększenie odświeżania ale kosztem utraty kolorów (to chyba te cienie o których piszesz).
    Mam pytanie - czy na karcie Radeon też były te cienie?

Zastanawiam się nad tym monitorem, skoki na myszce przeboleję, gry puszczałbym w FullHD ale zależy mi na dobrych kolorach i wyraźnych czcionkach...

0
  • #4 06 Lis 2014 19:17
    news1
    Poziom 2  

Kupiłem ten TV. Kartę mam Radeona 7790 (mniej więcej R7 260X).
    Wszystko śmiga w... 30Hz 4K. Gry przełączają rozdzielczość na Full HD (tak ustawiłem, ta karta nie wyrobi i tak 4K) i odświeżanie jest wtedy OK.

Kolory OK. Kąty mniej (niektóre sklepy podają że ten monitor ma IPS - chyba nie do końca albo jakiś gorszy IPS).

Myszkę mam Logitecha Performance MX i nic nie skacze. Na starym MX518 też nie albo może jestem ślepy...

0
  • #5 06 Lis 2014 20:02
    PlusEVqba
    Poziom 7  

Doszedłem do tego co powodowało te problemy z odświeżaniem - f.lux
    Znalazłem alternatywę - jest nią RedShift GUI

Jeżeli chodzi o samo używanie tego TV jako monitora w 60 Hz i YCbCr 4:2:0:

- wkurza czasem ten rodzaj poświaty na czcionkach, ale można się przyzwyczaić
    - problem z kursorem - praktycznie go nie widać po najechaniu myszka na pole z tekstem (np. przy wpisywaniu adresu w przeglądarce czy pisaniu postu itd....)
    - samo granie, oglądnie filmów, przeglądanie internetu jest dużo płynniejsze w 60Hz a YcbCr 4:2:0 jest w zupełności wystarczające (nie widzę różnicy między pełnym RGB)
    - myszkę mam Logitech'a G700s i sprawuje się ona super w 60Hz, w 30 Hz przeskoki były zbyt denerwujące dla mnie

Będę chciał w przyszłości wymienić kartę na tylko GTX 970 (jak cena spadnie poniżej 1tyś.)
    - posiada HDMI 2.0 - ale uwaga nie wszyscy producenci dodali HDMI 2.0 na wyjściu - z tego co wiem wersję 2.0 posiada na pewno Asus i Zotac
    - przez HDMI 2.0 będzie można już przesłać 4k 60Hz korzystajac z całej palety RGB

Nie jestem tylko pewien czy ten TV (LG 40UB800V) obsłuży pełne RGB w 60 Hz przez HDMI 2.0 - no i nie wiem za bardzo gdzie szukać tej informacji

0
  • #6 06 Lis 2014 20:23
    news1
    Poziom 2  

Co kto lubi. Jak dla mnie najważniejszy jest właśnie idealny tekst. No i jest :)
    W Full HD jest 60Hz i więcej - dla gier OK. Filmy mają z reguły 24-30 klatek/s więc też mi wystarczy. Ale ja pierwszego Wieśka przeszedłem na 10 klatkach/s (Athlon XP i 7300GT) więc wiesz... ;)
    Można się spierać po co monitor 4K do Full HD ale żeby gry chodziły akceptowalnie (nawet dla mnie ;)) w tej rozdzielczości to GTX970 to chyba minimum.

1
  • #7 06 Gru 2017 23:12
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Koledzy ... odświeżam po długim czasie.

Ten sam przypadek co kolega wyżej:
    - ekran 4K/UHD
    - komputer stacjonarny

Jaką obecnie kupić tanią kartę graficzną by podała obraz w rozdzielczości 4K na telewizor ?

Czytałem, że coś z rodziny GTX960 - jednak pułap 600-700zł troszkę dużo dla mnie.
    Ktoś pisał o Quadra - znalazłem na aledrogo od 40 do 120zł.

Obraz tylko do programu coś jak Excel + AutoCad 2D.

Komputer ma już ponad 8 lat, ale działa szybko na moje potrzeby.
    (4x3,0GHz na 775 + 16GB ram + SSD System + płyta Asus P5Q PRO).

Będę wdzięczny za podpowiedź.

0
  • #8 20 Cze 2018 11:01
    Spox_2
    Poziom 16  

Ostatnio kupiłem monitor 4K 40 cali. Pod serwis, aby na nim komfortowo przeglądać schematy, boardview, internety.

Cały czas myślałem że podłącze do monitora płytę główną z laptopa (Lenovo Yoga 500-14ISK. Płyta z intelem i5-6200U. Przy SSD system lata i wszystko byłoby responsywne. Płyta mało pobierałaby prądu. Może z 1A przy 20V przy zwykłej pracy na pulpicie).

Problem okazał się następujący: max wspierana rozdzielczość przez HDMI to 4K 30Hz. Nieakceptowalne jak dla mnie.

Dopiero w tym momencie zacząłem drążyć ten temat. Co się okazało:

1. Rozdzielczość 4K 60Hz obsługuje HDMI w standardzie 2.0 - urządzeń z tym jest tak mało że szok. Kilka laptopów na rynku puści 4k 60Hz.
    2. Rodzielczość 4K 60Hz obsługuje DisplayPort w standardzie 1.2

Mam oczywiście kompa z i5-650 z jakąś grafiką AMD.

Najtańszym rozwiązaniem problemu jest zakup grafiki nVidia GT1030, Wspiera ona 4k 60Hz. Koszt około 360 zł.

Ja zaraz zamawiam tą grafikę pod mojego kompa. Jak będzie kulowa chodziło to zmieniam płytę główną na: ASUS Prime H310M-D, CPU intel i3-8100 3.60GHz, RAM 8GB.

0
  • #9 17 Lip 2018 01:34
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Dopiszę dla potomnych.

Kupiłem kartę najtańszą jaką znalazłem z obsługą HDMI wraz z obrazem 4K.
    Na potrzeby zwykłej obsługi komputera wystarcza w zupełności.
    Całe szczęście nie pakowałem się w karty za 500-700zł.

Jeśli ktoś gra to na pewno sytuacja ma się zupełnie inaczej.

Ogólnie polecam duży ekran wraz z rozdzielczością 4K.

0