Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć dodatkowe reflektory na podstawie załączonego schematu

kamilalan 02 Nov 2014 12:38 1173 8
    kamilalan
    Level 11  
    Witam!
    Interesue mnie gdzie prawidłowo podłączyć mogę dodatkowe reflektory według załączonego schematu instalacji Zetora Forterry tzn. nie wiem czy dobrze czytam schemat ale wydaje mi się że oświetlenie jest chyba na jednym przekaźniku i chcę wiedzieć czy dodatkowe reflektory muszą mieć dodatkowy przekaźnik czy wcale nie muszą mieć i gdzie je najlepiej podłączyć (skąd wyprowadzić kable). A tak w ogóle to skąd mam wiedzieć ile maksymalnie reflektorów mogę podłączyć ? Czy należy obliczyć możliwie maksymalne natężenie w instalacji na podstawie wydajności alternatora czy akumulatora, skąd to wiedzieć? Kupiłem już książkę "Diagnostyka układów elektrycznych i elektronicznych w instalacjach samochodowych" ale nie wszystko jest tam napisane, może ktoś poleci inną książkę albo wyjaśni.
    DanRS
    Level 15  
    Witam
    Zależy kiedy mają się świecić, ze światłami drogowymi, mijania czy niezależnie. Ja proponowałbym podłączyć poprzez przekaznik. Cewkę przekaznika jednym końcem podłączamy pod masę a drugim pod 6 pin przełącznika nr 7 przez dodatkowy przełącznik. Styk 30 przekaznika pod stały plus poprzez bezpiecznik a 87 pod dodatkowe lampy. 55Watt (żarówka) podzielić 12V (napięcie instalacji)= 4.58 A
    kamilalan
    Level 11  
    Światła mają świecić niezależnie,( nie bardzo mogę doczytać który to szósty pin chyba są dwa). Ile reflektorów można podłączyć na jeden przekaźnik czy jeśli taki kupię będzie miał oznaczenie w Amperach? Pytam bo planuje zrobić oświetlenie panoramiczne, będzie mi niezbędne do pracy równoległej dwóch maszyn w nocy, wtedy łatwo o zderzenie jeśli czegoś się nie widzi.
    DanRS
    Level 15  
    6 pin to ten z góry po prawej po bezpieczniku, styki przekaznika mają 30A ale warto zostawić trochę zapasu. Ile ma być tych świateł ?
    kamilalan
    Level 11  
    Fabrycznie ma montowane sześć sztuk razem z roboczymi, teraz będzie sześć dodatkowych lamp, ale dwie zamontowałem już dwa lata wcześniej pod przełącznik od przeciwmgielnych bo był wolny, tyle że nie dałem tam przekaźnika. Razem będzie osiem dodatkowych lamp dlatego pytałem, ile maksymalnie reflektorów mogę zamocować w takiej instalacji i od czego to zależy- od pojemności akumulatora czy wydajności alternatora, bo nie wiem jak to ustalić i czy potrzebne będą jakieś dodatkowe stabilizatory czy inne "wspomagacze". Wiem że jest to możliwe bo widziałem takie zestawy na dachu nowych modeli, ale od strony praktycznej jestem dopiero na etapie szukania pomocy naukowych i zanim do tego sam dojdę to skończę sezon bez oświetlenia.
    DanRS
    Level 15  
    Teoretycznie na przekaznik 30A możesz podłączyć 6 szt pamiętając o odpowiednio grubym przewodzie zasilającym zacisk 30, akumulatory i alterntor w twoim przypadku powinien sobie radzić bezproblemowo.
    kamilalan
    Level 11  
    Dziękuję, czyli jak dam dwa przekaźniki to na pewno nie zaszkodzi, a przewód bezpośrednio może być z akumulatora lub ze stacyjki jeśli chcę żeby wszystkie gasły razem z maszyną, dobrze zrozumiałem?
  • Helpful post
    DanRS
    Level 15  
    Dwa przekazniki nie zaszkodzą, przewód zasilający pin 30 najlepiej jak najbliżej akumulatora pamiętając o bezpieczniku. Cewkę przekaznika możesz podłączyć tak jak wcześniej pisałem pod pin nr 6 albo po stacyjce wpinając dodatkowy przełącznik
    kamilalan
    Level 11  
    Dziękuję problem rozwiązany.