Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz, jak zmniejszyć napięcie

JDragon 11 Lis 2014 22:20 1680 17
  • #1 11 Lis 2014 22:20
    JDragon
    Poziom 12  

Mam transformator 230/30V i mam zasilacz, wiekowy(ok. 88r.). Chciałem zmierzyć napięcie na wyjściu i niechcący zwarłem odczepy. Na szczescie sprawdzalem mostek prostowniczy i nie uległ przebiciu. Ale co dziwne, napięcie wyprostowane miało wartość 38V co jest chyba maksymalnym napięciem wzmacniacza (tda2030) teraz, po zwarciu ma 40V i nawet nie probowałem włączać. Pytanie brzmi następująco:

Czy mogę dzielnikiem napięcia obniżyć to napięcie do 25V? Takie napięcie wydaje mi się ok, bo nie będę końcówki i co najdziwniejsze kondensatory na tej płytce od zasilacza są na 25V. Czy jak dam dzielnik np 12kΩ i 20kΩ i podepne 40V to na wyjściu będę miał 25V ale bez obciążenia. Jakie obciążenie ma ten wzmacniacz? Jakie są inne sposoby na zmniejszenie napiecia oprócz odwijania transformatora? Słyszałem ze można nawinąć uzwojenie odwrotnie i przylutować do wyjścia. Proszę o pomoc, nagradzam

0 17
  • Pomocny post
    #2 11 Lis 2014 22:44
    03041957
    Poziom 16  

Dzielnik odpada, najlepiej odwinąć kilka - kilkanaście zwojów, mierząc napięcie na elektrolitach, tak, aby było poniżej 25 V, można nawinąć dodatkowe uzwojenie i podłączyć je tak w szereg, aby się napięcie odejmowało od tego z uzwojenia oryginalnego, ale to zwiększy rezystancję całkowitą, która powinna być jak najmniejsza. Wszystko zależy od konstrukcji transformatora, czasem jest to jedyne możliwe rozwiązanie.

0
  • #3 11 Lis 2014 22:56
    JDragon
    Poziom 12  

Wie ktoś co mogło być przyczyną zwiększenia napięcia i czy stary kondensator elwy 25V wytrzyma 36V?

0
  • #4 16 Lis 2014 13:23
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

JDragon napisał:
    Wie ktoś co mogło być przyczyną zwiększenia napięcia i czy stary kondensator elwy 25V wytrzyma 36V?

Nie wytrzyma. Napięcie powinno być poniżej max napięcia kondensatora. A lepiej trzymać 5-10V zapasu. Nie wiemy co to masz za zasilacz, więc trudno powiedzieć czy tranzystor dostał zwarcia, czy inna usterka wystąpiła.

0
  • #5 16 Lis 2014 14:13
    JDragon
    Poziom 12  

Zasilacz

Toral 500-2215-178

Zasilacz, jak zmniejszyć napięcie Zasilacz, jak zmniejszyć napięcie Zasilacz, jak zmniejszyć napięcie

Później może narysuje schemat

0
  • #6 16 Lis 2014 16:38
    galica7
    Poziom 26  

Zmierz napięcie przy obciążonym zasilaczu :idea:

0
  • #7 16 Lis 2014 21:09
    L_M
    Poziom 32  

Do czego ma to służyć? Jakie ma oznaczenie transformator? (Zrób zdjęcie.) Z jakiego sprzętu jest ten zasilacz?

0
  • #8 22 Lis 2014 18:12
    JDragon
    Poziom 12  

Do czego ma to służyć? Do wzmacniacza stereo tda2030(max 36V)+wzkaźnik wysterowania za 12V
    Jakie ma oznaczenie transformator? Mało widać, wyjście 30V myślę że spora wydajność prądowa, zdjęcia:

Zasilacz, jak zmniejszyć napięcie Zasilacz, jak zmniejszyć napięcie Zasilacz, jak zmniejszyć napięcie

To zasilacz z amplitunera diy, zasilał radio+wzmacniacz+wskaźnik wysterowania i nie wiem czy jeszcze regulator tonów był pasywny..

Zrobiłem schemat zasilacza (mój pierwszy schemat :)):

Zasilacz, jak zmniejszyć napięcie

R5 to nieznane mi 2 rezystory połączone równolegle wpięte szeregowo

R901 to prawdopodobnie dławik bo na zgrubieniach ma paski z których odczytałem wartość.

U góry wejście (30VAC), wyjście na wzmak to gnd + na lewo jeden

0
  • #10 22 Lis 2014 22:38
    JDragon
    Poziom 12  

No mniej więcej tak, pisałem że to mój pierwszy schemat :) na twoim zabrakło 2 rezystorów. teraz do rzeczy:

-co robi ten tranzystor?
    -co mogło się uszkodzić w wyniku zwarcia wyjścia (linia na lewo od gnd + gnd)?
    -co to za dioda (na niej jest napisane tylko C16 (obudowa to 18)?
    -co jest na innych wyjściach?

0
  • #11 22 Lis 2014 23:11
    L_M
    Poziom 32  

Twoje pytania wskazują że masz niewielkie pojęcie o elektronice,ale każdy jakoś zaczynał.Tranzystor T2 oraz dioda zenera D6 (C16 wskazuje napięcie jakie jakie stabilizuje czyli 16V)oraz R901 tworzą podstawowy układ stabilizatora napięcia (stabilizator szeregowy).
    Nie bardzo rozumiem pytanie o uszkodzenia w wyniku zwarcia?

0
  • #12 22 Lis 2014 23:52
    JDragon
    Poziom 12  

Ten zasilacz ma kilka wyjść

jedno to mostek+kondensator ok 40V
    drugie ze stabilizatorem którego nie mierzyłem, ale wygląda na 16V

Jak napisałem wcześniej napięcie po zwarciu wyjścia skoczyło z 38V na 40V i po to zrobiłem ten temat

Może to po prostu być zły odczyt miernika?

0
  • #13 23 Lis 2014 08:12
    tkordus
    Poziom 19  

Rożnica w pomiarach (2V) mogła być spowodowana np. zaśniedziałymi zaciskami transformatora, raczej bym nie zwracał na to uwagi.
    Co do obniżenia napięcia wg mnie możesz:
    1. Odwinąć cześć uzwojenia wtórnego z transformatora.
    2. Wymienić transformator na inny
    3. Zastosować na wyjściu zasilacza stabilizator liniowy (nie polecam bo zasilacz zmieni się w grzałkę) albo przetwornicę.

Osobiście usunąłbym papier z transformatora i zobaczył czy uzwojenie jest zalane lakierem. Jeśli nie, a uzwojenie wtórne jest na zewnątrz, myślę ze da się odwinąć część uzwojenia bez rozkładania transformatora (pakietu blach).

0
  • #14 23 Lis 2014 15:06
    L_M
    Poziom 32  

Mam jeszcze inny pomysł,może zastosuj wzmacniacz TDA2050 zasilany napięciem 50V max.Aplikacja jest identyczna cena ok.8zł moc 2xwyższa i co najważniejsze nie musiałbyś przerabiać transformatora.

0
  • #15 23 Lis 2014 17:13
    cirrostrato
    Poziom 36  

tkordus napisał:

Co do obniżenia napięcia wg mnie możesz:
    1. Odwinąć cześć uzwojenia wtórnego z transformatora.
    Ten transformator to w rzeczywistości trafo wyjściowe odchylania pionowego TWOP (średnio się nadaje jako zasilające, chyba ma nawet rdzeń składany ze szczeliną), nie da rady odwinąć części wtórnego bo ono jest nawijane jako pierwsze na karkasie.

0
  • #16 23 Lis 2014 17:57
    L_M
    Poziom 32  

To w sprawie trafa mamy jasność że się nie nadaje.W takim razie jesteś na początku drogi z projektem wzmacniacza, bo w tym przypadku płytkę zasilacza też bym zrobił od początku, lub skorzystał z gotowego projektu nap. wzmacniacz stereofoniczny z subwooferem - kit AVT2995 B, lub NE019- wzmacniacz mocy stereo TDA2030 2x15W .

0
  • #17 28 Lis 2014 13:48
    JDragon
    Poziom 12  

Czyli mogę po prostu wymienić scalaki na tda2050 bez przerabiania?

0
  • #18 28 Lis 2014 18:20
    L_M
    Poziom 32  

Tak, bo układ TDA2050 ma taką samą aplikacje jak TDA2030 czyli można je zamienić ale tylko w układzie TDA2030 na TDA2050 a nie odwrotnie (TDA230 ma mniejsze Umax).

0