Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prasa Arnold - Jak zmierzyć siłę nacisku

17 Lis 2014 18:14 7305 7
  • Poziom 2  
    To mój pierwszy post na forum więc witam Wszystkich!!!
    Chciałbym sprawdzić nacisk mojej prasy hydraulicznej, próbowałem zrobić to za pomocą kalkulatorów w sieci, ale nawet dokładnie nie wiem skąd zdjąć wymiary niezbędne do wykonania obliczeń. Proszę o wskazówki które umożliwią mi dokonanie pomiaru.
    Tak ja to próbowałem wyliczyć, tylko wynik mnie rozczarował (może robię jakiś błąd)
    150 (bar) atmosfer zamieniłem na Pascale
    1 at (atmosfera techniczna) = 980065 Pa
    1 atm ( atmosfera fizyczna) = 101325 Pa ponieważ nie podano o jakie atmosfery chodzi wybieram fizyczną
    p = 150 * 101325 Pa = 15198750 N/ m2 czyli Pa

pole powierzchni tłoka
    S = Π r2= 3,14 * 4 cm * 4 cm = 50,24 cm2 = 0,005024m2

F = p * S
    podstawiamy teraz p = 15198750 N/ m2 i S = 0,005024 m2
    F = 76358,52 N
    F = 76 kN = 7,6T ?

Prasę przedstawiam na zdjęciu dla zobrazowania typu. Prasa Arnold - Jak zmierzyć siłę nacisku
  • Spec od Falowników
    średnica tłoka 8cm? To zgadza się.
  • Poziom 18  
    Przy średnicy tłoka 80 mm i ciśnieniu 150 bar masz 7,54t nacisku.

Dodano po 1 [minuty]:

Ale na zdjęciu jest wymiar tłoczyska nie tłoka! W związku z tym powyższe nie obowiązuje.
  • Poziom 2  
    W takim przypadku proszę o wskazanie w którym miejscu mam zmierzyć średnicę?! Z góry dziękuję za podpowiedź.
  • Poziom 18  
    Jeżeli siłownik wg standardu, to tłok ma 140 mm średnicy. Przy takim wymiarze masz 23,09 T nacisku.
  • Poziom 2  
    A jeżeli siłownik ma 15 cm to o ile to zwiększy nacisk?
    Pytam bo nie wiem czy w powyższym wyliczeniu sugerowano się średnicą zewnętrzną cylindra siłownika czy wewnętrzną.
  • Spec od Falowników
    Jakiś taki Archimedes był w szkole, i Pascal... Siła to ciśnienie razy pole powierzchni tłoka, oczywiście liczy się wewnętrzny przekrój cylindra, bo tam działa ciśnienie, a zewnętrzna średnica jest istotna przy obliczaniu wagi na złom.
  • Poziom 2  
    Podałem średnicę zewnętrzną bo ją jestem w stanie zmierzyć, nie posiadam wiedzy na temat grubości ścianki w siłownikach bo to nie moja dziedzina. Jakbym wiedział to bym sam policzył, dlatego podałem wymiar zewnętrzny. Ktoś kto ma styczność z siłownikami pewnie zna grubość ścianki cylindra zgodnie ze standardami i byłbym wdzięczny gdyby mi go podał. To tyle wyjaśnień.