Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką kupić kartę graficzną aby gry działaly na ultar?

WiOcHmAn_PL 10 Gru 2014 20:31 909 11
  • #1 10 Gru 2014 20:31
    WiOcHmAn_PL
    Poziom 12  

Witam,
    Zamierzam wymienić kartę graficzną Gtx 580 od Palita (1,5 Gb) na coś lepszego, aby jakieś nowe gry, (np. Battlefield4, Crisis 3, i także przygotować się na premiera GTA 5 na PC), działały na Ultra bez zacięć aby utrzymywały mniej więcej 60 FPS na (monitor :1080p 1920x1080, 60 Hz), mogą być tam czasami trochę mniej, ale nie "non-stop" 45 FPS. Mój budżet to ok 1600 (może być trochę drożej ale, bez przesady)
    Zastanawiam się nad:
    ( nie jestem pewny nad pierwszymi trzema kartami co do zasilacza, czy posiada odpowiednie wyjścia?)
    -nVIDIA GeForce GTX 780 Ti
    -Radeon HD 7990
    -Radeon R9 290
    -Gigabyte GeForce GTX 970 G1 Gaming

Inne propozycje mile widziane.

Moja konfiguracja:
    CPU: i5-3570 LGA1155 3.4 GHz
    System: Windows 8.1 64bit
    Płyta: Główna: Fatal1ty P67 Performance
    Ram: HyperX Red Limited Edition 16 Gb (4x4Gb) 1600MHz
    GPU: GeForce GTX 580 Palit
    Zasilacz: OCZ ZS OCZ-ZS650W 650W

0 11
  • #3 10 Gru 2014 21:20
    WiOcHmAn_PL
    Poziom 12  

Ja zastanawiałem się nad Gtx 780 ti jest trochę lepsza pod względem wypełniania i przepustowości (ma o kilka więcej FPS i więcej "Technologie specjalne" typu CUDA, Adaptive Vsync, PhysX, 3DVision ), a gtx 970 ma większą pamięć i częstotliwość.Nie wiem jakie cechy się liczą bardziej na wymagające gry ?
    Proszę o przedstawienie swoich argumentów za lub przeciw !

0
  • #4 11 Gru 2014 10:47
    gando
    Poziom 18  

Mamy już praktycznie połowe grudnia, jest szansa że w styczniu/lutym, pojawią sie nowe gpu, gtx580 to jeszcze całkiem dobra karta, więc jeżeli się nie pali, to można poczekać.

0
  • #5 11 Gru 2014 11:54
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

O jakich nowych GPU piszesz? GTX960? Nie ta klasa.
    GTX780Ti warto kupić jeśli będzie tańszy niż 970. Różnica w wydajności jest mała, a 780Ti jest wycofywany. Za jakiś czas można będzie dołożyć drugiego 970.

0
  • #6 11 Gru 2014 14:08
    Ationx
    Poziom 35  

Procesor masz bez K? Tak czy siak masz mocną płytę główną na P67, zatem rozważyłbym jeszcze dokupienie chłodzenia w stylu Fortis 2 i podkręcenie tego procesora. Tak, bez K też da się podkręcić. 4.1-4.3 GHz powinno być osiągalne, zależy na ile pozwoli tutaj BCLK. To zawsze te parę klatek więcej w grach.

0
  • #7 11 Gru 2014 20:33
    WiOcHmAn_PL
    Poziom 12  

Ationx proszę tu masz screen'a z CPU-Z

Jaką kupić kartę graficzną aby gry działaly na ultar?

GeForce GTX 970 Gigabyte 4GB 2xDVI&HDMI&DP (PCI-E) GAMING z NVIDIA GeForce Experience za 1 619 zł
    GTX 780 Ti za 1662zł (link: http://www.ebay.pl/itm/EVGA-GeForce-GTX-780-T...r_Computer_Graphikkarten&hash=item4ae19bde07)

Różnica ok 50 zł

Dodano po 40 [minuty]:

Zastanawiam się nad GeForce GTX 980 MSI 4GB 2xDVI&HDMI&DP (PCI-E) GAMING z NVIDIA GeForce Experience
    (link: http://www.komputronik.pl/product/243029/Elek...CI_E_GAMING_z_NVIDIA_GeForce_Experience.html)
    , ale nie wiem czy nie wyjdę na "szpanera" który traci na tym że kupi wcześniej?

Co do chłodzenia paczyłem trochę i znalazłem SilentiumPC Grandis XE1236. I mam pytanie odnośnie tego:
    - Czy może się płyta złamać?, a jeżeli nie czy będzie się wyginać ?
    Czy chłodzenie wodne będzie wydajniejsze i cichsze chodzi mi Corsair Hydro H55 za 250 zł.

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Chyba i5 3570 nie ma odblokowanego mnożnika więc sobie nie podkręcę :(
    musiał bym wymieniać procesor :/

0
  • #8 12 Gru 2014 13:19
    Ationx
    Poziom 35  

Grandis jest duży i nie jest zbytnio potrzebny do tego zestawu, bardziej celowałbym w mniejszego Fortisa 2.

H55 to taki bajer, nie warto go kupować.

Ten i5 nie ma odblokowanego mnożnika, ale i tak go można kręcić choć w ograniczonym zakresie. LGA1155 było jeszcze fajne, bo w owym procesorze masz oprócz zwykłego turbo masz jeszcze dodatkowe 4 biny "ukryte". Zatem grzebiąc w BIOS możesz dojść do tego, że maksymalny mnożnik trybu turbo dla wszystkich aktywnych rdzeni możesz zmienić do 40 (do 2-3 aktywnych rdzeni jest chyba 41, a dla 1 rdzenia 42). Zatem bawiąc się samym mnożnikiem (oczywiście napięcia i parę jeszcze innych bajerów też trzeba pilnować) możesz mieć stabilne 4 GHz przy obciążeniu wszystkich aktywnych rdzeni. Jak pobawisz się dodatkowo BCLK to wyciągniesz jeszcze więcej. Przykładowo ustawiając mnożnik wszystkich rdzeni na 40 i wyciągając BCLK do 107.5 MHz możesz mieć stabilne 4.3 GHz na tym procesorze (a wersję z K często wiele więcej niż 4.5 GHz nie wyciągały w domowych warunkach).

Sam mam i7 2600 bez K i mam go ustawionego tak, że przy obciążeniu wszystkich rdzeni mam blisko 4.2 GHz, a przy aktywnym jednym rdzeniu jest blisko 4.5 GHz ;)

0
  • #9 12 Gru 2014 15:45
    Meth100
    Poziom 6  

Ja posiadam i5 3570k oc do 4.4 przy 1.3v (słaba sztuka) i gtx 970 wiec się wypowiem co do gtx 970 bardzo czesto w nich piszczą cewki (w mojej niestety też) karta jest bardzo cicha niski pobor pradu oraz niskie temp.
    Ale jeśli nie zamierzasz wymieniac procka bądź go podkręcać to gtx970 jest kartą która wyciągnie wszystko z tego procesora. W gtx 980 bym nie inwestował bo jest dużo droższy a wydajność nie wiele wieksza. Ja grając w Far Cry 4 na ultra 1920x1080 z antyaliasingiem SMAA lub MSAAx2 mam 60fps ale i tak są delikatne ścinki wywołane przez niewyrabiający procesor i to bez wzgledu czy biegam po lesie czy np: strzelam i są jakieś wybuchy itp. nie wiem jeszcze jak w innych grach bo poprostu nie mam innej gry do testowania. Tak więc zastanów się może nad wymianą cpu.
    Co do karty to się wstrzymaj (tą możesz jeszcze podkręcić) a gdy wyjdzie odpowiedz AMD na karty NVIDI dopiero myśl nad zmianą karty, nowe karty mają być w nowym procesie technologicznym 20nm i wtedy odczujesz kopa a karta posłuży ci znacznie dłużej.
    Ale to są tylko moje przemyślenia na ten temat.
    Niech inni się jeszcze wypowiedzą.

0
  • #10 12 Gru 2014 16:27
    WiOcHmAn_PL
    Poziom 12  

Nie wiem komputer kosztował mnie 5 tyś. zł (2 lata temu) myślałem że nie będę musiał w niego przez dłuższy czas inwestować, na ale... nie wyszło :/
    Mam ok 2 tyś. nie wiem w co zainwestować żeby te rzeczy pogodzić.
    Czy kupić CPU za 1tyś zł i tak samo GPU
    Czy lepsze CPU/GPU a łapsze CPU/GPU?

Dodano po 24 [sekundy]:

Czy go sprzedać i złożyć nowego

0
  • #11 12 Gru 2014 17:09
    Meth100
    Poziom 6  

Jeżeli kupisz GPU to po 2latach znów będziesz zmuszony wymieniać i GPU i CPU.
    Poczytaj sobie o nadchodzącej odpowiedzi amd bodajże r9 300 (z tą nazwą to tylko takie plotki) Mają być konstruowane w mniejszym procesie technologicznym a co za tym idzie wydajność większa nawet o 40%.
    Gtx 970 czy nawet 980 wystarczyła by na max 2lata (Jeżeli chodzi o gre na ultra) gtx970 to koszt ok 1600zł za 900zł kupisz i5 4690k a już w styczniu bądź lutym wyjdą nowe układy graficzne i wtedy bądź troche po premierze zainwestujesz w grafike i taki układ wystarczy na conajmniej 3-4lata przy czym później bedziesz zmieniał tylko grafike.
    Ps: przy wyborze procesora koniecznie zwracaj uwage zeby była to wersja odblokowana z dopiskiem K pozwala to na poźniejsze podniesienie wydajności cpu gdy jest jej za mało.

0
  • #12 14 Gru 2014 02:22
    WiOcHmAn_PL
    Poziom 12  

Meth100,
    ,a jakbym coś więcej uzbierał i zdobył i7 to w czym jest ta seria lepsza do i5?
    Czy warto w lepszy procesor inwestować czy w grafikę.
    Wiem że wykorzystywanie w grach GPU jest bardziej wykorzystywane względem CPU, ale to też zależy od sprzętu.
    , ale to w grach a np w obróbce grafiki, nagrywanie rozgrywki, zabawa w modelowaniu 3D itd.

Meth100 napisał:

[...]Poczytaj sobie o nadchodzącej odpowiedzi amd bodajże r9 300 (z tą nazwą to tylko takie plotki) Mają być konstruowane w mniejszym procesie technologicznym a co za tym idzie wydajność większa nawet o 40%[...]

A tak z czystej ciekawości o ile procent może spaść cena na sprzęt z tej samej serii podczas premiery a ile po premierze?

Dodano po 1 [godziny] 40 [minuty]:

Meth100 napisał:
    ... za 900zł kupisz i5 4690k...

Masz tu chyba pomyłkę ponieważ Płyta główna ASRock Fatal1ty P67 PERFORMANCE posiada socket LGA 1155, a podany procesor Procesor Intel Core i5-4690K ma socket LGA1150.

0