Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc znamionowa, prąd znamionowy silnika DC - interpretacja datasheetu.

15 Gru 2014 01:03 1716 2
  • Poziom 7  
    Witam, posiadam silnik którego karta katalogowa dostępna jest tutaj:
    Link
    Mój problem polega na tym że nie potrafię zinterpretować tego datasheetu odnośnie mocy znamionowej i prądu znamionowego. Z Datasheetu, jak i z informacji na stronie sklepu wynika że silnik jest o mocy 4W.

Chciałbym znać prąd znamionowy. W Datasheecie jest rubryka:Nominal current (max. continuous current) i dla modelu 934 (czyli mojego) jest napisane 0.508A. Napięcie znamionowe to 12V.
    Stąd moje wątpliwości bo wg mojego rozumowania, przy 12V i prądzie 0.508A, moc będzie około 6W (a nie 4W - ile podobno wynosi moc znamionowa).

Z wykresu z pola "Operating Range" wynika jeszcze coś innego gdyż wg tego co jest zaznaczone silnik osiąga moc 4W przy prądzie około 380mA (choć wg mojego rozumowania powinien przy prądzie ~333mA), zaś prąd 508mA (podany jako znamionowy, bądź maksymalny prąd ciągły) znajduje się na wykresie poza polem "Praca ciągła", wykracza już na pole "Praca krótkotrwała" czego kompletnie nie rozumiem.

Moje pytanie brzmi, ostatecznie jaka jest moc znamionowa i prąd znamionowy tego silnika? Oraz dlaczego.

Przepraszam jeżeli to nie ten dział.
  • Poziom 32  
    Moc znamionowa mechaniczna na wale wynosi, dla momentu znamionowego i znamionowej prędkości obrotowej:
    P=((2*pi)/60)*2430*13,9*10^-3≈3,537W
    Jest to moc mechaniczna natomiast moc elektryczna będzie większa bo mamy sprawność ok 0.82max, co do maksymalnego prądu ciągłego to on jest raczej warunkowany nagrzewaniem uzwojeń. Więc to nie tak że maksymalny prąd ciągły wymnożony przez napięcie da nam moc znamionową, bo moc znamionowa jest mechaniczna.
  • Poziom 7  
    No tak, faktycznie. Zapomniałem że moc znamionowa silnika to moc na wale. Pomieszałem trochę pojęcia... Dziękuję za skierowanie na prawidłowe tory.

Czyli nie patrząc już na moc znamionową, chcąc znać prąd znamionowy patrzę na to co jest w rubryce Nominal current (max. continuous current) tak?
    Z tego wynika że faktycznie prąd znamionowy to 508mA.

Dziękuję za pomoc, temat zamykam. Pozdrawiam!