Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogółem - Który język programowania najlepszy do poznawania innych?

greex 17 Gru 2014 23:50 963 7
 • #1 17 Gru 2014 23:50
  greex
  Poziom 9  

  Witam. Wiąże swoją przyszłość z jakimiś studiami informatycznymi i coraz bardziej myślę o kierunkach związanych z programowaniem. Nie umiem raczej żadnego języka programowania, jedynie coś tam z Pascala, który był w gimnazjum i w którym umiałem robić rzeczy typu teleturnieje zliczające punkty za odpowiedzi w konsoli itd. Teraz jednak chciałbym się wziąć na poważnie za naukę jakiegoś języka... i rodzi się pytanie - jakiego?
  Chciałbym, żeby był to język uniwersalny, czyli, że napiszę w nim zarówno prostą grę, jak i zwykłą aplikacje. Przede wszystkim jednak chciałbym, żeby był to język, którego znajomość ułatwi naukę innych języków programowania - nie chce więc, żeby był to język w którym wszystko jest bardzo ułatwione (podobno w C# tak jest, ale nie jestem pewien - tak po prostu wyczytałem), bo wolałbym tych ułatwionych rzeczy się nauczyć i ewentualnie potem mieć łatwiejsze przejście na "ułatwiony język".
  Który język były więc najlepszy? Czy C++ byłby tu idealny czy może jednak inny?.

  0 7
 • #2 18 Gru 2014 00:21
  tomekm33
  Poziom 22  

  Nie tylko Ty masz taki problem. Jak wpiszesz w wyszukiwarkę "Programowanie jak zacząć?", albo coś w tym stylu, to na pewno znajdziesz podobne tematy. Ja dam Ci prostą radę. Po prostu zacznij. Niech to będzie C++. Myślę, że to niezła propozycja na start. Jeśli chodzi o książki to często ludzie polecają pozycje autorstwa pana Grębosza. Osobiście nie miałem z nimi za wiele do czynienia, więc trudno mi oceniać. Możesz też zajrzeć do "C++ dla każdego" - LINK. Akurat tę polecę.

  0
 • #3 18 Gru 2014 06:21
  wacuu
  Poziom 11  

  Ja poleciłbym pythona równolegle. Najlepiej kurs na codecademy.com skoro mówisz że miałeś mało do czynienia z programowaniem, to po tym może mistrzem języka nie zostaniesz, ale nauczysz się innej ważnej rzeczy: myślenia w sposób algorytmiczny ;)

  0
 • #4 18 Gru 2014 17:52
  Dżyszla
  Poziom 42  

  To ja powiem, że Assembler pozwoli poznać działanie komputera i wykorzystywać inne języki w sposób optymalny! ;)

  Ile osób, tyle będzie opinii. Jeśli liznąłeś Pascala - to rozwiń to, zainteresuj się środowiskiem Delphi. Jeśli nauczysz się jednego, to przesiadka na inne będzie prosta. Bo nie jest sztuką w programownaiu poznanie języka, ale sztuką jest umiejętność tworzenia i implementacji algorytmów w rozwiązywaniu problemów umiejętnie rozbijanych na podproblemy.

  0
 • #5 18 Gru 2014 19:54
  IXOF
  Poziom 18  

  Dżyszla napisał:
  ale sztuką jest umiejętność tworzenia i implementacji algorytmów w rozwiązywaniu problemów umiejętnie rozbijanych na podproblemy.  Świat to jednak jest mały :D Właśnie skończyłem czytać co nieco o algorytmie dziel i zwyciężaj :D  Aha, co do pytania, to ja zacząłem od c++ i sobie chwale. Co prawda wiele więcej nie umiem, ale myślę, że powoli zaczynam myśleć w "algorytmiczny sposób" ;)

  0
 • #6 30 Gru 2014 12:39
  vbfun
  Poziom 6  

  Dżyszla napisał:
  Assembler pozwoli poznać działanie komputera i wykorzystywać inne języki w sposób optymalny!
  Tak, ale napisanie sensownego programu dla komputera PC w asemblerze uwzględniając przesiadkę z 32bit na 64bit trochę mija się z celem.

  Moim zdaniem jeśli kolega nie jest programistą i nie planuje narazie męczenia tematu na studiach to powinien zacząć od języka wyższego poziomu. Pamiętam jak na studiach pierwszy raz dostaliśmy javę i ci koledzy którzy mieli problemy w pascalu i C/C++ nagle ożyli. Niestety jak się dowiedzieli jak wygląda tworzenie "okienek" to wielu wymiękło. Gdyby jednak zacząć od np. VB.NET (dużo przyjemniejszy dla laików niż C#) to moim zdaniem o wiele więcej ludzi by się do tego przekonało. Po wykonaniu kilku fajnych programów należało by się uwstecznić przechodząc do C++, a następnie C. Ja w technikum po napisaniu kilku fajnych programów w trybie graficznym w Pascalu, poszedłem na kurs z C++ Buildera. Mimo braku znajomości C++ zobaczyłem jak zrobić notatnik, do którego dołożyłem justowanie, pogrubianie, kursywę i funkcję autozapisu. Takie niby nic, a zmotywowało mnie do dalszej pracy i dało chęci do nauki C++.

  Jeśli kolega chce to może zabrać się za Lazarusa.
  Niestety przejście na QT czy Visual C++ wymaga dobrej znajomości podstaw C/C++.
  Nie polecam jednak migracji na PHP bo później ciężko jest przejść na inny język mając już przyzwyczajenia z PHP.

  Jeśli by przyjąć, że tworzenie okienek narazie odpada to jak dla mnie java jest najprzyjemniejsza na start. Póki nie dojdzie się do dziedziczenia, klas abstrakcji i innych cudów można naprawdę bez problemowo załapać o co chodzi, a kursów jest sporo. Eclipse lub NetBeans i można zaczynać zabawę. Później niestety lub "stety" trzeba nabyć książkę by zrozumieć bardziej złożone mechanizmy. Natomiast wszystkim fanom javy którzy uważają, że już coś wiedzą, polecam odwiedzić politechnikę wrocławską i wykłady otwarte NSN (Nokia Siemens Networks) tam dopiero można zobaczyć ile wiedzy jeszcze trzeba opanować by coś wiedzieć.

  Spoiler:
  Ewentualnie na początek można też zacząć (jak to powiedział kolega z pracy) od Excela, czyli od VBA. VBA jest wspierane w wielu programach np. Corel, AutoCAD i mimo, że jest okrojoną wersją Visual Basic 6 to jednak umożliwia dość przyjemne pisanie programów. Niestety z uwagi na brak zgodności środowiska VB6 z nowymi systemami operacyjnymi, lepiej jest zabrać się od razu za VB.NET (czasem bardziej podobny do C# niż do VBA, a przynajmniej różniący się bardzo w zakresie tworzenia okien). VB.NET ma bardziej przyjazny kod niż C# i wybacza wiele błędów. Edytor sam podpowiada co należy wpisać, więc moim zdaniem na start jest to dość przyjemny język.

  0
 • #7 04 Sty 2015 02:21
  Elektronik9
  Poziom 30  

  Na początek polecam język Ada. Kompilator na wiele nie pozwala i wyrabia to dobre nawyki pomocne przy innych językach.

  0
 • #8 04 Sty 2015 02:53
  chisel
  Poziom 24  

  Nie wiąż nigdy przyszłości ze studiami, tylko z tym co chciałbyś robić i z czego mieć chleb. Studia traktuj jako "coś po drodze" pomocnego. Mało jest osób, które to powiedzą, bo najzwyczajniej trochę wstyd jest przyznać się - skończyć jakieś studia, po nich nie mieć pracy (albo/i wiedzy) i robić przy czymś innym - a niestety, mamy takich wielu. Poucz się C/C++- nauczy cię myślenia. A potem J2SE i J2EE i z tego raczej chleb będzie. No i rzecz najważniejsza moim zdaniem: znajomość języka programowania to nie to samo, co umiejętność programowania. I odwrotnie.

  0