Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel Integra 64 - Jak włączyć gong w określonym przedziale czasowym?

b.maliszewski 10 Jan 2015 11:57 4329 2
Nazwa.pl
 • #1
  b.maliszewski
  Level 10  
  Dzień dobry,
  w moim systemie alarmowym opartym o centralę Satel Integra 64 w domu, w jednym z manipulatorów mam włączony gong z określonych wejść. Chciałbym zrealizować scenariusz, w którym ów gong będzie włączony tylko w określonych godzinach lub np. w zależności od stanu innego wejścia (np. czujnika zmierzchowego).

  Idealnie byłoby, gdybym mógł za pomocą np. makra aktywować czasowe załączanie gongu oraz aktywować lub dezaktywować gong bez względu na czas.

  W tej chwili jako obejście problemu zrobiłem 2 makra, gdzie pierwsze żądanie blokuje mi wejścia skojarzone z gongiem a drugie przywraca "układ normalny" wejść. Nie ukrywam, że jest to prowizorka której chciałbym się z systemu pozbyć.

  Proszę o pomoc.

  P.S. Rozwiązanie z gongiem teoretycznie miało działać na czas budowy domu, ale żonie na tyle spodobało się, że teraz rezygnacja z gongu nie wchodzi w grę.

  P.S.2. Manual od satela choć bardzo obszerny i gdzieniegdzie nawet czytelny, to jest trudną lekturą, zwłaszcza dla kogoś kto robi system alarmowy pierwszy raz i nie jest elektronikiem z wykształcenia. Do tego ów manual nie porusza ważnej kwestii - jak używać określonych elementów systemu, być może specjalnie - po to żeby zmusić instalatora do zapisania się na szkolenie do Satela, ale to zupełnie inna historia.... ja musiałem się tego nauczyć wspomagajac wiedzę z tego forum za co jestem Wam wdzięczny...

  Bolesław Maliszewski
 • Nazwa.pl
 • #2
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  b.maliszewski wrote:
  oraz aktywować lub dezaktywować gong bez względu na czas.

  Jest to możliwe po przytrzymaniu klawisza "8" na 3 sekundy w klawiaturze. Wcześniej należy zafajkować odpowiednią opcję.

  Jeśli chcesz dorobić trochę logiki to zwróć uwagę, że pod tabelą "GONG" w LCD dostępna jest opcja:
  Wejście blokujące gong.

  Tworząc makro, nie sterujesz z niego bezpośrednio wejściem, ale wyjściem. To jednak nie stanowi przeszkody, ponieważ wejście można oprogramować jako "Według wyjścia" - taki typ linii.

  Czyli tworzysz wyjście np. Timer. Ustawiasz, żeby pulsował. Ustawiasz przedział godzin dla Timera (okno Timery). Potem tworzysz wejście "wg wyjścia - timera". I to wejście będzie dla Ciebie blokadą. To tylko luźna koncepcja, do rozbudowania wg własnych pomysłów.

  b.maliszewski wrote:
  Do tego ów manual nie porusza ważnej kwestii - jak używać określonych elementów systemu, być może specjalnie - po to żeby zmusić instalatora do zapisania się na szkolenie do Satela, ale to zupełnie inna historia.

  Instrukcja jest zrobiona dobrze, choć to prawda, że nie interpretuje zapisów. Tzn. daje wskazówki, ale nie mówi, kiedy należy to użyć. Większość osób (przynajmniej na forum), które mają mały kontakt z urządzeniami Satel, najczęściej źle się wypowiada o tych instrukcjach. Instalatorzy (niekoniecznie po szkoleniu, bo wbrew pozorom tych po szkoleniu to jest garstka) z doświadczeniem spokojnie radzą sobie z każdą stroną instrukcji. Kwestia czasu i obycia z zapisami Satela ;)
 • #3
  b.maliszewski
  Level 10  
  Ok, o to mi chodziło. Kluczowe jest tu "Wejście blokujące gong", którego wcześniej nie widziałem. Niebawem zaimplementuje to sprawdzę to w praktyce.

  Wielkie dzieki :)

  Bolesław Maliszewski