Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GoPro3 Black - Alternatywne zasilanie GoPro kilka pytań

11 Sty 2015 14:47 2157 14
  • Poziom 14  
    Witajcie,
    użytkownicy GoPro 3 znają mój ból :), standardowa bateria trzyma krytycznie krótko (bez wifi około 1,2h).

Często używam jej stacjonarnie gdzie chętnie podpiął bym ją choćby i do aku 12V.
    Moja idea jest prosta, wyjść z GoPro zmodyfikowanym (zminimalizowanym i z pinami + i gnd tylko) kablem mini usb do akumulatora żelowego 12V. Po drodze użył bym jakiegoś 4805. Z tego co gdzieś wyczytałem gopro pobiera około 1A czyli górna granica 48xx przy włączonym wifi może być troszkę gorzej.

Jak widzicie ten pomysł ? kombinować coś dodatkowego czy tak zadziała wszystko ? myślę o zrobieniu standardowego układu z 48xx czyli dodatkowo na wejście C0,33uF i na wyjście 2,2uF. Całość do pokaźnego radiatorka.

Czy gdzieś w moim rozumowaniu jest błąd ? chyba nic nie usmażę ?

Nie rozumiem tylko jak poprzez usb ładują się baterie w gopro ? czy ono ma jakieś wewnętrzne ograniczniku natężenia itd ? no chyba że po podpięciu do usb ono się ładuje powiedzmy 1A co wydaje mi się nie zdrowe bardzo dla bateryjki.

Jednak przy moim układzie rozumiem że nawet podczas ładowania gopro nie pociągnie >1A ze względu że do tylu ograniczy go 48xx.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Stabilizator liniowy różnicę napięć zmienia w ciepło. Przy napięciu wejściowym 12 V i prądzie 1 A masz 7 wat ciepła. Sprawność takiego układu jest poniżej 50%.

Najlepszym rozwiązaniem będzie mała przetwornica dc-dc step-down, ma ona sprawność około 90%. Kosztuje ona kilka złotych, a czas działania kamery na akumulatorze wzrośnie dwukrotnie.
  • Poziom 14  
    Docelowo bedzie tam przetwornica, jednak zamówiłem ją z eBay więc parę tygodni poczekam a chciałem zrobić coś doraźnego.

Jest jeszcze opcja używania 4805 wraz z aku 6V. Z tego co pamiętam Dropout voltage jest ~0,5V także nie powinno być problemu.

Ale z tego co rozumiem moja ide jest dobra i niczego nie spalę ? :)
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Nie wiem czy 4805 to jest błąd, czy układ, którego nie znam. Założyłem, że chodzi Ci o układ 7805, a ten ma dropout voltage 2V.
    Jest stabilizator LDO LM2940, który ma 0,5V dropout i ten byłby dobry.
  • Poziom 14  
    4805 to oczywiście moja gafa miałem na myśli 7805. Faktycznie coś pokaszaniłem dropout voltage :/ ale na szczęscie mam LM2940.

Kwestia tylko teraz uniwersalności, LM2940 nie podepnę pod aku 12V bo to wiadomo że ma większe napięcie :P no ale muszę się przemęczyć zanim dojdzie mi przetwornica :)
  • Poziom 27  
    Jak masz akumulator 6v to napięcie możesz obniżyć diodę redukcyjna.
  • Poziom 12  
    Dioda obniża napięcie o stałą wartość, a do zasilania tak delikatnego urządzenia potrzeba napięcia stabilizowanego. Akumulator nie ma idealnie 6V, w pełni naładowany ma wyższe napięcie.
  • Poziom 14  
    a kwestia natężenia ? nic się nie stanie jak będzie za duże ? bo jak za małę to wiadomo nie zadziała a jak za duże ? choć przy tych stabilizatorach to chyba mogę być spokojny prawda ?
  • Poziom 27  
    Akumulator nie ma idealnie 6V ale ten z kamerki nominowany na 3,7v po naładowaniu ma 4,1V ,ja podstawiałem 5V i też było OK ,tu może być spora tolerancja.Co do mocy to taka kamera nie ma wyświetlacza ani lampy błyskowej i więcej niż 0,5 A nie pobierze, a więcej nie zaszkodzi bo urządzenie bierze tyle prądu ile potrzebuje.
  • Poziom 12  
    Skoro więcej nie zaszkodzi, to dlaczego nie podłączyć bezpośrednio akumulatora do kamerki?

Kamera to nie żarówka. Układ ładujący baterię jest zasilany z usb, a standard usb przewiduje napięcie 5.00±0.25 V. Przy urządzeniu za ponad tysiąc złotych trzeba być ostrożnym, bo uszkodzenie może być kosztowne w naprawie. Ja osobiście podłączyłbym do kamery przetwornicę dc/dc step-down z regulacją napięcia i prądu. Taka przetwornica na Alledrogo kosztuje poniżej 10 zł. Do takiej przetwornicy najlepiej dołączyć akumulatorek li-ion, który będzie lepszy od akumulatora żelowego.
    Stabilizator LDO też nie jest złym pomysłem, tylko tak jak napisałem na początku, ma większe straty i część naszej cennej energii pójdzie na grzanie otoczenia.
  • Poziom 14  
    phantom48 Wiem że urządenie nie pobierze więcej niż potrzebuje, ale jak to działa w momęcie kiedy podpinając gopro do usb ono się ładuje ? rozumiem że ładuje się ono tyloma amperami ile podamy ? przykładowo jak mam ładowarkę do aku to do małych używam 200mAh a do AA zależnie czy mi się pali czy nie 500mAh albo 700mAh bo wiadomo im więcej tym gorsza trwałość baterii. Ale czy to ma się tak samo do gopro ? czy ono ma w sobie jakiś układ czuwający nad ładowaniem baterii ?

Co do napięcia to oryginalny akumulator ma 3,7V ale Ty podałeś 5V nie w miejsce akumulatora tylko do usb prawda ? bo wydaje mi się że napięcie z usb jest stabilizowane dalej to tego 3,7 czy tam 4V ? bo myślę że bezpośrednio przy 5V to mogło by się coś uzmażyć.

ps. taki offtop :) 7805 może zadziała z aku 6V bo w pełni naładowany ma pewnie więcej jak 6V przykładowo aku 12V ma 13,8 po naładowaniu chyba...
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Za ładowanie baterii a aparacie czy telefonie odpowiedzialny jest t.z. charger ,czyli układ scalony który kontroluje przebieg ładowania.Powszechnie zwana ładowarka ,jest w zasadzie,tylko zasilaczem podającym odpowiednie napięcie.Wykombinowałeś sobie pewien projekt , tylko czy na pewno ta kamera posiada funkcję zasilania zewnętrznego przez port usb.Ja się spotykałem z urządzeniami które były do tego przystosowane i po podaniu napięcia na usb z zewnętrznego zasilacza działały prawidłowo i nawet pokazywała się ikonka informująca o podłączeniu,jednak spotkałem się również z informacjami w instrukcjach użytkowania iż w czasie ładowania nie powinno się włączać urządzenia.Może podasz czy podejmowałeś już próby np. na zasilaczu i czy było wszystko OK.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Zrób taki eksperyment.We wtyczce kabla USB odizoluj dwa środkowe piny data np.naklejając na nie pasek taśmy przylepnej, następnie włóż wtyczkę w gniazdo usb i włącz kamerę.W komputerze USB 2 ma ok 0,5A być może to będzie trochę za mało ,więc lepiej podpiąć kamerkę do mocniejszego źródła.