Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

samsung np300v5a - Zalany

19 Sty 2015 14:47 747 7
  • Poziom 16  
    Laptop został zalany 1/4 szklanki herbaty, która wylała się na klawiaturę.
    Efekt jest taki, że laptop teraz wpada w niekończącą się "pętlę" i resetuje się.

Gdy już uda się go włączyć niektóre klawisze działają podwójnie - wciskam raz a pojawiają się dwa znaki.

Czy ciągłe resety mogą świadczyć o tym, że laptop po prostu jeszcze nie wyschnął?
    Klawiatura do wymiany?
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Niekoniecznie do wymiany, jest jeszcze szansa klawiature uratowac, wymaga to zreczonosci i duuuuzo czasu, dlatego z ekonomicznego punktu widzenia jest nieoplacalne, a moze uda ci sie kupic tanio uzywana i sprawna.

Budowa wewnetrza klawiatury jest wielowarstwowa. Musisz wyciagnac klawiature, rozebrac az po folie z nadrukowanymi sciezkami, pozostalosci cieczy starannie usunac woda destylowana ze wszystkich stykow.

Jak zdecydujesz sie czyscic, nie zwlekaj zbyt dlugo, sciezki pod wplywem kwasow jakie tworza sie z czasem z resztek substancji oksyduja az w koncu powstaja przerwy i niektorych klawiszy juz sie nieda uzywac.

Gdyby takie powstaly mozna po usunieciu lakieru zabezpieczajacego (soldier resist, przewaznie zielony lakier) odnowic te sciezki farba przewodzaca z zawartoscia srebra (w spreju np.)

Istnieje tez szansa, gdy ciecz i rozpuszczone w niej skladniki nie sa zbyt agresywne, ze moze suszarka do wlosow uda ci sie odparowac pozostalosci.

Na youtube znajdziesz wiele filmikow demonstrujacych jak to zrobic.

Powodzenia!
  • Poziom 16  
    Dzięki za odpowiedź. :)
    A co z resetami? Trzeba czekać?
  • Spec od monitorów
    Kol. Szybko jak to możliwe , weż go zanieś do serwisu/ znajomego kol-serwisanta(dobrego)
    - trzeba rozebrać , wymyć to co zalane i ...poszło dalej jako ciecz ...WYSUSZYĆ

Pd żadnym pozorem nie uzywaj tego laptopa
    - dzisiaj masz reset
    - jutro nastąpi cisza i zero "świecenia= życia"
  • Poziom 24  
    Włączanie zalanego sprzętu to nie jest dobry pomysł.

Z tej 1/4 szklanki herbaty to wewnątrz zostało zapewne niewiele, reszta się wytrzęsła. Należałoby laptopa rozebrać i wymyć wnętrze, zwłaszcza płytę MB. Klawiaturę czasami udaje się odratować, szansa nieduża zwłaszcza jeśli herbata była słodzona.

Im szybciej, tym lepiej (krystalizacja cukru, wżery itp.)

Pzdr
  • Poziom 16  
    Czym mogę wymyć MB?
    Nie mam wanienki ultradźwiękowej.

Ja laptopa nie włączałem - taką informację dostałem od osoby, która go zalała.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Jeśli zalanie na płycie jest punktowe i niewielkie izopropanol i pędzelek, jeśli duże gorąca woda z dodatkiem odrobiny płynu do naczyń i płukanie całej płyty potem suszenie płyty 24H w temp około 50st, potem płukanie w propanolu i suszenie i dokładna inspekcja optyczna płyty
  • Poziom 16  
    Czy mogę suszyć suszarką? (warunki domowe)
    Edit:
    Izopropanol pomógł. Wszystko śmiga, dzięki za pomoc.
    Moderowany przez swiercm:

Posty scaliłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień".

samsung np300v5a - Zalany