Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dopasowanie subwoofera do sprzętu - pytanie.

Dymion_N_S 29 Sty 2015 21:46 1245 23
  • #1 29 Sty 2015 21:46
    Dymion_N_S
    Poziom 10  

Tydzień temu kupiłem kolumny Tonsil Premium Front, oraz amplituner Yamaha R-S201, teraz chciałbym dołożyć do tego zestawu jakiś subwoofer. Na w/w sprzęcie słucham muzyki w pokoju 20m2 - i tu moje pytanie: czy ten subwoofer firmy Jamo będzie odpowiedni Jamo ?

Z góry dziękuję za pomoc.

0 23
  • Pomocny post
    #2 29 Sty 2015 22:38
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

A po co chcesz dodawać ten subwoofer? Do muzyki potrzebny jak drzwi w lesie. Będzie buczał i psuł odbiór muzyki.
    Ostrzegałem Cię przed tą Yamahą. Ona może być winna kiepskiemu brzmieniu.
    Zmień ustawienie zestawów głośnikowych, przy odpowiednim ustawieniu, subwoofer w muzyce jest zbędny.

1
  • Pomocny post
    #3 30 Sty 2015 00:13
    k52
    Poziom 32  

Racja. To jeden z mniej ciekawych amplitunerów na rynku, co w połączeniu z ogólnym szczupłym brzmieniem yamahy, daje taki mizerny efekt. Ten rs201 nawet nie stara się być podobny do reszty modeli. Jak musiałeś tanio i yamahy to lepszy byłoby model amplitunera rs300, lepiej wzmacniacz as300 + używany tuner. No ale stało się.
    Pograj z tymi kolumnami jeszcze trochę, niech się dotrą, kup jakieś odpowiednie kable-grubsze.
    Co do subwoofera to wybierz taki o średniej mocy, suba nie dobiera się pod kolumny, czy amplituner, tylko pod metraż salonu, ma tylko maskować niedostatki kolumn i amplitunera - choć nie zastąpi wzmacniacza, czy dobrych kolumn.

0
  • #4 30 Sty 2015 11:01
    Dymion_N_S
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedzi, a odnośnie brzmienia to nie mam właściwie żadnych zastrzeżeń, muzyczka bardzo fajnie gra, i jestem zadowolony, głośniki rewelacja (przy okazji chciałem podziękować telecaster1951 za pomoc w ich wyborze), a i wygląd kolumn sporo się poprawił, gdy dorobiłem do nich specjalne podstawki na szpilkach.
    Z tym subwooferem wyskoczyłem, bo brakuje mi jedynie ciepłego soczystego basu i w zasadzie tylko wtedy gdy słucham muzyki niezbyt głośno - a wiem, że sub potrafi zagrać delikatny bas, który pięknie brzmi nawet przy cichej muzyce. Tego mi tylko brakuje :)

0
  • #5 30 Sty 2015 11:53
    ares271
    Poziom 13  

Ja używam subwoofera w stereo i nie sądzę żeby coś psuł wręcz przeciwnie.

0
  • #6 30 Sty 2015 13:14
    Dymion_N_S
    Poziom 10  

Uważam podobnie jak ares271, mało prawdopodobne by sub mógł w jakiś sposób pogorszyć jakość muzyki, przecież stworzony jest do grania niskich tonów i często stosowanych w systemach nagłaśniających, a poza tym będę mógł odciążyć kolumny od tych dudniących basów.

[Edit]

Mam jeszcze jedno pytanie, jak podłączyć subwoofer do wzmacniacza ?

0
  • #7 31 Sty 2015 11:13
    k52
    Poziom 32  

ares271 napisał:
    Ja używam subwoofera w stereo i nie sądzę żeby coś psuł wręcz przeciwnie.

Nie tylko popsuć, ale sporo zniweczyć. Słuchając nagrania w stereo kiedy np. perkusja gra w lewej kolumnie przechodzi na prawą, czy gitara basowa gra w prawej itd tworzą się fajne efekty, mamy przed sobą scenę słyszymy efekty i słyszymy jak ustawieni byli artyści. Tak nagle dostajemy zlepek dwu kanałów dodatkowo pomrukujący gdzieś z boku.
    Mogę się najwyżej zgodzić że fanom basu, taki sub, rekompensuje źle złożony zestaw audio, daje dodatkowy bas, kosztem dokładności, precyzji i wierności muzyki.
    No i ampli kinowym, filmie niezbędny.
    Dymion_N_S napisał:
    , a poza tym będę mógł odciążyć kolumny od tych dudniących basów.
    [Edit]

Mam jeszcze jedno pytanie, jak podłączyć subwoofer do wzmacniacza ?

No ładna reklama, Tonsil Premium ma dudniące basy(mimo że mało) - ciekawy wyrób... albo katujesz je jakimiś zripowanymi nagraniami z korektorem w "V" na komputerze;) Dudniąca kolumna z 13cm głośnikami, wierzyć się nie chce :?:
    Słuchałem różnych kolumn i sporo solidnych konstrukcji z głośnikami 13-15cm potrafiłoby zawstydzić zejściem i kontrolą basu(choć może nie ilością) jakieś wielkie konstrukcje rodem z remizy strażackiej;) choć fakt były droższe. Nie sądzę że premium są aż tak złe, stawiam teżna źródło dźwięku i ten amplituner yamahy, lub też dziwne oczekiwania. Kable głośnikowe masz już dobrze dobrane, bo też nic nie odpisałeś.
    Wyjście na sub(out) mają modele as/rs 300 i w górę, podłączasz wtedy kablem RCA typu Y, w 201 nie ma nawet wyjścia OUT dla jakiegokolwiek sygnału.

0
  • #8 31 Sty 2015 12:24
    ares271
    Poziom 13  

W moim przypadku subwoofer dodaje masy w niskich zejściach basu ,którego kolumny nie odtworzą z taką siłą.

0
  • #9 31 Sty 2015 12:35
    Dymion_N_S
    Poziom 10  

k52 --> to nie tak, może źle się wyraziłem pisząc "dudniące basy" - nie to miałem na myśli, kolumny grają cudnie :)
    Co do samej muzyki, to nie słucham jej z komputera (nawet go nie podpiąłem do wzmacniacza), tylko z płyt CD, oprócz płyt słucham też radia. Tak czy inaczej, wracając do basu - po prostu trochę mi go brakuje gdy muzyka jest cicha. Dla porównania - mam przy komputerze głośniki z subwooferem firmy BOSE i słuchając czegokolwiek, nawet bardzo cicho zawszę słyszę ten ciepły głęboki bas.

0
  • #10 31 Sty 2015 13:01
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Dymion_N_S napisał:
    gdy muzyka jest cicha.
    Gdy muzyka gra głośniej jest dobrze?
    Ta Yamaha ma filtr fizjologiczny (loudness)?

0
  • #11 31 Sty 2015 16:00
    Dymion_N_S
    Poziom 10  

telecaster1951 napisał:
    Ta Yamaha ma filtr fizjologiczny (loudness)?

Nic mi na ten temat nie wiadomo, tak czy inaczej gdy słucham cicho muzyki (np. rano leżąc jeszcze w łóżku) ten bas jest nijaki, jakby w ogóle nie istniał. Ciężko mi to lepiej wytłumaczyć :/

0
  • #12 31 Sty 2015 18:42
    ares271
    Poziom 13  

Obawiam się że z tym amplitunerem lepiej nie zagra ,pozostaje wymiana go na wzmacniacz z loudnessem lub kupno subwoofera.

0
  • #13 31 Sty 2015 18:56
    Pablo1964
    Moderator

k52 napisał:
    taki sub, rekompensuje źle złożony zestaw audio

Zgadzam się w pełni. Jeżeli w stereo brakuje czegoś w brzmieniu, powinniśmy zacząć od analizy swojego zestawu. Subwoofer niczego nie poprawi, najwyżej zamulając brzmienie, zakamufluje braki. Ale jest to okłamywanie samego siebie.

0
  • #14 31 Sty 2015 19:54
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

ares271 napisał:
    ,pozostaje wymiana go na wzmacniacz z loudnessem lub kupno subwoofera.
    Jak dla mnie, powinien być tutaj porządny wzmacniacz o ciepłym brzmieniu. Przy cichym słuchaniu, filtr fizjologiczny jest dobrym rozwiązaniem.

Chciałbym jedynie przypomnieć co napiłem Ci w temacie w którym wybierałeś zastawy głośnikowe:
    telecaster1951 napisał:
    To zastanów się nad czymś innym. Np. nad używanym NADem C320. Będzie o niebo lepszy od tego.

Spróbuj też zmienić ustawienie zestawów głośnikowych w pokoju, ale nie sądzę aby dało to wiele, skoro przy wyższych głośnościach jest odpowiednio.

0
  • #15 01 Lut 2015 08:16
    Dymion_N_S
    Poziom 10  

telecaster1951 napisał:
    Jak dla mnie, powinien być tutaj porządny wzmacniacz o ciepłym brzmieniu. Przy cichym słuchaniu, filtr fizjologiczny jest dobrym rozwiązaniem..

A gdybym wymienił go na R-S300 (jak ktoś powyżej radził) byłoby lepiej ? Ewentualnie inna opcja, znajomy ma do sprzedania ONKYO TX-2500 - ma przy nim Altusy 200 i gra to niesamowicie, czy moje Tonsile z tym amplitunerem dałyby dobry dźwięk ?

0
  • #16 01 Lut 2015 13:10
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Dymion_N_S napisał:

A gdybym wymienił go na R-S300 (jak ktoś powyżej radził) byłoby lepiej ?
    Tylko nieznacznie.
    Potrzebujesz ciepłego wzmacniacza, nie Yamahy.
    Dymion_N_S napisał:
    ONKYO TX-2500 - ma przy nim Altusy 200 i gra to niesamowicie, czy moje Tonsile z tym amplitunerem dałyby dobry dźwięk ?
    Nie popadajmy w skrajności. Nie jest to zły wzmacniacz, ale 27 przy 8 omach i 0,5% THD, to nie jest coś na dzisiejsze czasy.
    Czemu upierasz się nad amplitunerem? Lepiej kupić osobno wzmacniacz i osobno tuner radiowy. Cokolwiek kupisz, koniecznie przed zakupem posłuchaj jak to gra z Twoimi zestawami.

0
  • #17 01 Lut 2015 18:34
    Dymion_N_S
    Poziom 10  

telecaster1951 napisał:
    Nie jest to zły wzmacniacz, ale 27 przy 8 omach i 0,5% THD, to nie jest coś na dzisiejsze czasy.

Strasznie to wszystko jest dla mnie niezrozumiałe, do tej pory myślałem, że jeśli mam kolumny o impedancji 8Ω to wystarcza kupić podobny wzmacniacz i wszystko będzie pięknie grało :/

Mam prośbę, skoro tak wiele rzeczy ma tutaj istotny wpływ na jakość dźwięku to czy mógłbyś mi doradzić na co powinienem zwrócić uwagę kupując wzmacniacz, ewentualnie jakiś amplituner, co wybrać ?

0
  • #18 01 Lut 2015 18:39
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Dymion_N_S napisał:

Strasznie to wszystko jest dla mnie niezrozumiałe, do tej pory myślałem, że jeśli mam kolumny o impedancji 8Ω to wystarcza kupić podobny wzmacniacz i wszystko będzie pięknie grało :/
    No nie. Każdy wzmacniacz gra inaczej. Każdy ma inne brzmienie.
    Dymion_N_S napisał:

Mam prośbę, skoro tak wiele rzeczy ma tutaj istotny wpływ na jakość dźwięku to czy mógłbyś mi doradzić na co powinienem zwrócić uwagę kupując wzmacniacz, ewentualnie jakiś amplituner, co wybrać ?
    Najlepiej odsłuchać przed zakupem. Ja ci dałem propozycję wzmacniacza jakiego możesz posłuchać.

0
  • #19 01 Lut 2015 19:19
    Dymion_N_S
    Poziom 10  

telecaster1951 napisał:
    Najlepiej odsłuchać przed zakupem. Ja ci dałem propozycję wzmacniacza jakiego możesz posłuchać.

Gdybym tylko miał możliwość posłuchać kilku modeli wzmacniaczy z moimi kolumnami to chętnie bym to zrobił, ale jest to niewykonalne - dlatego właśnie pytam na tym forum o informacje na temat sprzętu (możliwie niedrogiego), który w miarę poprawnie będzie pracował z moimi kolumnami.
    Pamiętam oczywiście, że w poprzednim wątku doradzałeś mi wzmacniacz NAD C320 - sprawdzałem na Allegro i jest jeden ale szczerze powiem, wolałbym jakiś amplituner ze względu na ograniczone miejsce w pokoju i żonę która bardzo groźnie na mnie spogląda gdy próbuję położyć na meblach jakiś sprzęt, nie mówiąc już o dwóch (tuner, wzmacniacz) i to nie pasujących do siebie. Ledwo wywalczyłem miejsce na kolumny.

0
  • Pomocny post
    #20 01 Lut 2015 20:45
    k52
    Poziom 32  

Dymion_N_S napisał:

Muzyka to nie matematyka, jak będzie grał zestaw, nie określisz na podstawie cyferek z instrukcji. Nawet dwa wzmacniacze o niemal identycznych parametrach zagrają różnie. Tak samo kolumny, bo co tam w zasadzie podają : efektywność dB, wytrzymałość W i bliżej nieokreślone pasmo w nieokreślonych warunkach.
    Cyferki są ważne i coś mówią najwyżej przy wydajności zasilacza we wzmacniaczu, a reszta to wróżenie z fusów. Wiadomo naprawdę dużych 4Ω podłogowych kolumn, nie podepniesz pod plastikową mikro wieżę która ciągnie z gniazdka 40W.
    Bardziej od cyferek, jeśli nie masz szansy posłuchać w sklepie audio , istotne jest czytanie testów. Ale nie jednego tylko kilku np. podobnych ceną wzmacniaczy, wtedy wyłapiesz który jak jest opisany i jak może zagrać.
    Płynny loudness jak np. w as300 lub as500 , czy przycisk loudness jak w innych firmach, może pomóc i pomaga przy cichym słuchaniu, ale nie zmieni całkiem charakteru wzmacniacza, czy kolumn.
    Mam i miałem relatywnie tanie zestawy i muzyki słuchałem z wciśniętym "pure direct" i brzmiały najlepiej nic nie brakowało w tym basu, który lubię. Przy słabo nagranych płytach, czy nocnych odsłuchach korygowałem tonami na plus, natomiast loudness używam raz na ruski rok.
    Kwestia jak pisał telecaster1951 wzmacniacza i kolumn o odpowiednim charakterze, wzmacniacza wcale nie 2x100W, a kolumn wcale nie wielkich, czy "dyskotekowych".
    telecaster1951 napisał:
    to zły wzmacniacz, ale 27 przy 8 omach i 0,5% THD, to nie jest coś na dzisiejsze czasy.

Takie THD 0,5% to nie tragedia. Jest sporo dobrych i bardzo drogich wzmacniaczy które grają dużo lepiej mimo "zniekształceń" 0,5% od takich 0,0005%. Tak samo odtwarzaczy CD. Oczywiście są mini wieże z thd 10%, ale tam problem słabego dźwięku jest gdzie indziej;) .
    Zresztą kwiaty temu który rozpozna taki wielki przyrost zakłóceń jak 0,004% a 0,008%, nawet 0,04%. To jest też wartość płynna zależna od obciążenia.

Dymion_N_S napisał:
    żonę która bardzo groźnie na mnie spogląda gdy próbuję położyć na meblach jakiś sprzęt.

Żona rozumiem nic nie stawia, są wolne przestrzenie w pokoju, łazience i kuchni ;) Facetów chciałaby ograniczyć do roli, postaci która tylko pracuje, a w domu ma prawo się przespać, a przyjemności ograniczyć do gorącego kubka;) Ech życie:(

1
  • #21 02 Lut 2015 09:16
    Dymion_N_S
    Poziom 10  

Dziękuję wszystkim za pomoc, a ja zostanę najprawdopodobniej przy R-S300, chociaż ten ONKYO TX-2500 MKII podobał się żonie dzięki swojemu klasycznemu wyglądowi, a mi odpowiadał pod względem dźwięku, ten stary sprzęt to jednak posiada duszę :)

0
  • Pomocny post
    #22 02 Lut 2015 09:29
    k52
    Poziom 32  

Decydując się na w zasadzie taki sam cenowo co RS300 model AS300, miałbyś jeszcze lepszy dźwięk, zapas mocy na bardziej wymagające kolumny, kontrolę nad niskimi tonami, a używany tuner tej marki można kupić za parę zł.
    Z ładnych( ukłon dla żony) i tanich wzmacniaczy( 500zł za 2 letni z pilotem, nowy 750zł) możesz przetestować Denona pma520, dźwięk jest dużo bardziej ciepły, ma dużo więcej basu niż seria 300, o 201 już nie wspomnę, może góra jest mniej jaskrawa względem rs300 . Mocą jest tak pomiędzy rs300, a as300, więc więcej niż wystarczająco na duży salon .

1
  • #23 02 Lut 2015 10:28
    Dymion_N_S
    Poziom 10  

k52 - dziękuję za pomoc. A przy okazji mam jeszcze jedno pytanie, czytałem jak najbardziej pozytywne opinie na temat amplitunera Pioneer SX-20, ponoć dobry dół, ciekawa góra i sporo dynamiki w dźwięku - może to byłoby dla mnie alternatywą ?

0
  • #24 04 Lut 2015 00:59
    k52
    Poziom 32  

On jest jak dla mnie na poziomie Yamahy as201 i też sx20 nie ma loudness. Wzmacniacze nawet te tanie i nowe jak Yamaha as300, Denon 520 , Rotel RA10 są dużo lepsze.

0