Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie miksera ALTO GHIBLI16FX

02 Mar 2015 12:32 1368 22
  • Poziom 6  
    Witam !
    Wczoraj udało mi się okazyjnie kupić mikser ALTO GHIBLI16FX. Niestety bez zasilacza.
    W internecie bez większych problemów udało mi się znaleźć instrukcje obsługi, w sumie 2. W jednej widnieje informacja że zasilacz powinien dostarczać 24V AC, w drugiej że 18 V AC...
    Czy ktoś z forumowiczów miał do czynienia z tym mikserem i może mi pomóc ?
    Podłączałem do niego jedyny zasilacz jaki miałem, bodajże 24 V DC i włączył się, diody zaświeciły, niestety nie miałem reszty sprzętu ze sobą żeby go sprawdzić czy działa. Dopiero później znalazłem instrukcje.
    Z góry dziękuję za pomoc !
  • PCBway
  • Poziom 27  
    A co jest napisane na samym urządzeniu? Znaczenie może mieć tu wersja urządzenia. Ma gdzieś pod spodem jakąś naklejkę z opisem?
  • Poziom 27  
    Ja w googlach znalazłem zdjęcie zasilacza do tego miksera i jest na nim napis DC12V, wiec lepiej ze zmiennym prądem nie eksperymentować a taki AC 24V po wyprostowaniu będzie miał ponad 30V DC.
  • PCBway
  • Poziom 6  
    Zasilanie miksera ALTO GHIBLI16FX Zasilanie miksera ALTO GHIBLI16FX

Zrobiłem zdjęcia tyłu oraz oznaczenia.
    Niestety nie widnieje żadna informacja o zasilaniu.
    Na stronie producenta (http://www.altoproaudio.com/downloads/GHIBLI_16FX.pdf) znalazłem taką instrukcję, gdzie widnieje informacja o zasilaniu 24 V AV.
    Inną znalazłem na google : po spisaniu "alto ghibli 16fx manual soundtrade" pierwszy odnośnik (do bezpośredniego pobrania pdf). Widnieje informacja o 18V AC....

Tutaj piszesz phantom48, że znalazłeś zasilacz 12 DC. Teraz to już nie mam pojęcia jaki zastosować....
  • Poziom 27  
    To jest mikser bez wzmacniacza, wiec tak duży prąd zasilania wydaje mi się wątpliwy, ale to jeszcze tego nie przesądza.Ja to bym mikser otworzył i popatrzył jaka to jest konstrukcja.Jeżeli będzie zaraz na początku mostek prostowniczy to wykluczy się zasilanie prądem stałym.Stabilizatory mają przeważnie max. prąd +18V więc 12V stałego najbardziej mi pasuje.

Moderowany przez ROBSON33:

phantom48 napisał:
    Stabilizatory mają przeważnie max. prąd +18V więc 12V stałego najbardziej mi pasuje.

Poproszę o wyjaśnienie powyższej wypowiedzi :idea:

• Poziom 27  
    To jest od spodu jakaś naklejka? Jest jakieś pudełko?
    Phantom: Prąd zasilania 18V???
  • Poziom 6  
    Niestety żadnych innych oznaczeń niż te co wysłałem nie ma. Jedynie jeszcze kod kreskowy z kodem i numerem seryjnym.
    Nie posiadam nic do tego miksera. Kupiłem go wczoraj na giełdzie samochodowej w Pruszczu Gdańskim.
    Z tego co poszukałem na stronach internetowych to posiada Phantom 18V. Wynika to także z instrukcji obsługi.
    Wczoraj podłączyłem zasilacz 24V DV. Pracował tak z 10 min i go odłączyłem. Nic nie wskazywało na to żeby coś się przepalało/przepaliło. Działa tak samo jak podczas próby. Dzisiaj chcę go sprawdzić podłączając jakiś sprzęt czy działa, czy kupiłem ozdobę. Nie chcę jednak go zniszczyć podając mu te 24V DC...

Patrzeliście może na tą instrukcje ? Wyraźnie jest napisane 24 V AV...
  • Poziom 27  
    Napisałem jeszcze przed przeczytaniem specyfikacji producenta ,a tam podane jest 24V AC więc należy to przyjąć za prawdę.Jeżeli jednak działa na 24V DC to można by i tak pozostawić ,chyba gdyby były problemy.Taki duży prąd to potrzebny był by raczej na przedwzmacniacz trzeba by jednak podłączyć mu aktywne głośniki i sprawdzić jak to gra.
  • Poziom 27  
    Przeglądałem linki z manualami które dodałeś. Wynika z nich, że są przeznaczone dla dwóch różnych wersji sprzętu. 1.1 i 2.0. Pierwsza ma zasilanie 18V AC druga 24V AC. Gdyby gdzieś widniała informacja którą wersję posiadasz sprawa właściwie byłaby załatwiona. Jeżeli nie ma tego nigdzie na zewnątrz obudowy może to bc opisane na PCB wewnątrz urządzenia.
  • Poziom 6  
    Niestety nie ma nigdzie na obudowie. Na PCB jest tylko oznaczenie w górnym prawym rogu :
    GHIBLI16FX
    VER091231

Nic więcej nie ma niestety. Niby wersja jest VER091231, tylko jak ją interpretować ? :)
  • Poziom 27  
    Jeżeli przyjąć, że to data to pasowało by do wersji 2.0 (wg instrukcji od 2007 roku)
    ale to są tylko moje domysły. Wrzuć jakieś foty ze środka.
  • Poziom 27  
    Jeżeli producent nie podał przy wejściu zasilania nawet jego wartości to widocznie nie jest to aż tak ważne, tym bardziej iż samo gniazdo jest standardowe i konsumenci będą często tam podłączać co się nawinie.Odpowiedzialność gwarancyjna jednak obciąży producenta bo niby skąd użytkownik miał wiedzieć jaki prąd podłączyć.Przy zasilaniu AC prostownik i zasilacz są wewnątrz który wytworzy już ściśle określone napięcia potrzebne do prawidłowego działania.Nie chcę sugerować iż każde napięcie będzie odpowiednie , ale te 18 V AC lub 24V .Mój zasilacz do komputera ma tolerancję AC 110 - 240V
  • Poziom 6  
    Zasilanie miksera ALTO GHIBLI16FX Zasilanie miksera ALTO GHIBLI16FX

Przesyłam zdjęcia opisu płytki. Drugie zdjęcie jest to płytka "dodatkowa". Jest to opcja, w nazwie FX, są to efekty których w wersji podstawowej nie ma. Może to coś więcej da.
    Nic więcej na płytce nie ma. No chyba że od strony potencjometrów etc. Nie chcę jej rozkręcać za bardzo.
    Dzisiaj spróbuję na tym 24 DC spróbować czy działa. Podłącze wszystko i dopiero zasilanie. Dam znać czy poszło :)
  • Poziom 27  
    Jedna i druga wersja FX miała płytkę DSP. To nie wnosi dodatkowych informacji. Mógłbyś dać wyraźne fotki części zasilającej.
  • Poziom 6  
    Nie rozkręcałem miksera żeby było widać płytkę od strony komponentów więc nie mam zdjęcia zasilania.
    Dzisiaj próbowałem podać 24 V AC 500mA. Mikser się włączył, gitara oraz mikrofon podłączone do miksera oraz do piecyka gitarowego z wyjścia AUX1 OUT działały. Niestety mikser nie działał jak trzeba ze względu na np. brak możliwości regulacji potencjometrem MAIN MIX LEVEL (diody nad nim nie reagowały na zwiększenie poziomu).

Podłączyłem również inny zasilacz jaki miałem dostępny 11,5 V AC 1600mA. Tym razem regulacja przebiegała w sposób płynny. Mikser reagował na podłączenie różnych kanałów. Po przekroczeniu pewnego poziomu dźwięku na mikrofonie zapalała się dioda sygnalizująca że zakres jest przekraczany. Sam mikser dobrze dział jako deska. Niestety piec gitarowy buczał i dopiero po ustawieniu dużego poziomu głośności można było się doszukać cichych dźwięków gitary w tym buczeniu.

Czy dobrze wnioskuję, że w tym wypadku zasilanie 18 V AC będzie jednak tym odpowiednim ? Nie wiem też jaki prąd ma dostarczać zasilacz i czy od niego zależy działanie wcześniej wspomnianych potencjometrów, świecenia diod etc. Może jednak 24 V AC tyle że np. 1000mA lub więcej ?
  • Poziom 27  
    Nie jestem do końca pewny, ale wg instrukcji wyjścia AUX nie są regulowane potencjometrem (o ile to potencjometr). Wyjdź z wyjścia CENTER & SORROUND OUT.
  • Poziom 27  
    Szkoda ze nie odsłoniłeś układu zasilania , wówczas po rozpoznaniu zastosowanych tam komponentów można by ustalić potrzebny prąd zasilania. Podłączone mu zasilanie DC24V to mniej więcej tyle po wyprostowaniu co 18AC , tu tolerancja min.10%. Jeżeli jednak działa przy ok.+12V ale o większej mocy ,lecz są problemy wyjściem czyli przedwzmacniaczem,( to on jedynie w takim układzie może potrzebować wyższego prądu niż 12v) to być może prąd jest za słaby .Nie masz tego miksera od nowego ,więc nie wiadomo na 100% czy on jest w całości sprawny więc diagnoza jest wróżeniem.Radzę spróbować z zasilaczem 24V DC ale o jakieś 1,5 -2 A
  • Poziom 6  
    DC 24 V 330mA sprawdzałem, niestety mam tylko taki. Przy DC czy to 24V czy 9 V diody się palą i nic więcej. Na nic nie reagują, nic nie "działa" więc myślę że DC odpada.

Napisałem maila z tą wersją z PCB do ALTO'ma, może pomogą.
    Teraz podłączyłem znowu 24V AC 500mA i o dziwo działa. Pokrętło MAIN MIX LEVEL reaguje, działają wyjścia. Gitara oraz mikrofon "grają" nie mam jednak możliwości sprawdzenia czy jakiekolwiek prowadzenie zmian na potencjometrach od kanału mikrofonu zmienia sygnał (dość marny piec i mikrofon). Jest tylko jedna rzecz która teraz nie działa (tak mi się wydaje) poprzednio przy 11,5V AC 1600mA po podłączeniu mikrofonu i zwiększaniu potencjometru GAIN świeciła się zielona dioda opisana CLIP (pewnie sygnalizuję sygnał) po podaniu głośniejszego dźwięku na mikrofon świeciła się czerwona dioda GAIN. Teraz niestety przy 24V AC 500mA nic takiego nie ma miejsca jednak mikrofon działa....

Odłączyłem płytkę DSP (chyba coś z nią nie tak - nic się nie dzieje po regulacjach potencjometrami). Nie zmieniło to pracy urządzenia.

Myślę że zasilacz 24V AC 500mA dostarcza za małą moc do układu. Niestety nie posiadam zasilacza 24V AC 1000mA lub więcej. Kupiłem jedyny i ostatni jaki mieli w sklepie 24 V AC i co mnie zdziwiło nie był najtańszy, a firmy "krzak". Jutro i tylko jutro mogę go zwrócić jeżeli mi nie będzie odpowiadał i nie wiem co zrobić. Niby działa ale chyba nie poprawnie....
  • Poziom 27  
    Jak masz laptopa z zasilaczem DC18V to można spróbować, nie popsujesz ani jednego ani drugiego.
  • Poziom 6  
    Podłączałem również zasilacz od laptopa (mam 19V DC) i nic. Wszystkie diody się świecą, każdego kanału oraz poziomów wyjść. Nie reaguje na podłączenie mikrofonu. Na DC na każdym zasilaczu tak damo... więc myślę że DC odpada.
    Teraz się zastanawiam czy zamawiać 24V AC 1000mA czy inny. Nie chcę wywalić pieniędzy w błoto. Zasilacz 18 V 1000mA znalazłem za około 10-15 zł więc nie taki wydatek, nawet jak nie będzie pasował to przyda się do czegoś innego ale 24V AC 1000mA to już ok. 50 zł + przesyłka i szczerze to nie chcę kupować jak nie będzie pasował....
  • Poziom 27  
    Radzę rozebrać mikser i zobaczyć jak jest układ zasilania, jeżeli prąd wejściowy idzie na mostek prostowniczy to z AC nie ma już co dalej próbować bo i tak wyjdzie na to samo.
  • Poziom 6  
    Dostałem odpowiedź z jednego ze sklepów.
    Zasilacz to tego modelu to 24 V AV 500mA. Bez obciążenia dostarcza 30 V AC.
  • Poziom 27  
    Kupiłeś go? Ja znalazłem u siebie transformator AC z dzielnym uzwojeniem wtórnym + , - 12V co daje 24V, moc to min 1A .Jak masz jeszcze wiarę iż na tych 24V ALTO zadziała w całej okazałości to Ci go dam.