Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie podzespoły do kompa ?

Spax 22 May 2005 17:54 1623 14
    Spax
    Level 10  
    Witam
    W związku ze zmianą kompa na nowy muszę dokonać wyboru co kupić. Znajomy polecił mi taki zestaw:
    Dysk Seagate 160G 8M ata-100
    płyta Abit AV8-3rd Eye
    proc Athlon 64 2.8
    wentyl. Pentagram Freezone QC-80 Cu
    pamięć DDR 1G/400M (2x 512)
    zasilacz chieftec hpc-360-202

Resztę potrzebnych elementów zostaje ze starego kompa. Prosze o Wasze opinie o powyższym zestawie. Co byście zmienili, co polecacie a co odradzacie.
    Warto pchać się w dyski sata, czy róznica szybkosci między ata a sata jest taka duża ?
    Czy podłączenie pamieci pod kanał dual drive wiąze sie z kupnem specjalnie przygotowanego kompletu takich pamieci (2x512 MB) czy można kupić dwie sztuki normalnych 512M ?
    Jak szybko Waszym zdaniem złącze PCI-expres pod karte graficzną stanie sie standardem? Warto w tej chwili kupować płyty z agp x8 ?

Z góry dziekuję za jakąkolwiek odpowiedź
    Pozdrawiam
    Adamch1
    Level 14  
    witam
    ja po pierwsze kupilbym dysk Samsunga , bo sa niesamowicie ciche i nie grzeja sie i wogule sa teraz na topie sam mam segate i narzekam na chalas i musialem puscic wentyla na niego zeby mi sie nie grzal
    co do plyty glownej to polecam ASUSA albo GIGABYTE ja mam Asusa i jestem zadowolony ( jaki model to juz jak ci kasa pozwala)
    co do RAMU to po prostu dwie kosci takie same po 512 MB chyba ze bedziesz krecil cos to wtedy markowe jakies kiedys polecali HYNIXY (dobra zaleznosc cena/jakosc) nie wiem jak teraz
    co do SATA to rozne sa opinie ja takowy posiadam i przy kopiowaniu pomiedzy partycjami jest szybciej niz na moim drogim kompie gdzie jest ATA ale to juz wybur nalezy do ciebie roznica cenowa jest nikla wiec dla samej satysfakcji wziolbum SATA bo jest przyszlosciowe
    i jeszcze dalbym inna zasilke bo kumpel kupil tego chiefteca i mu sie zjaral moze to jeden przypadek ale ogulnie slysze ze chiefteci kiedys bylu leprze teraz sie popsuly bralbym ToPowera ciche stabilne i do tego ladnie wyglada (tez takiego mam dlatego polecam

wszystko oczywiscie w miare tego ile kasy chcesz wydac ale nie napisales tego wiec napisalem co bym zmienil

pozdrawiam

P.S. moj konfig
    A8N SLI Deluxe --- A64 3000+ ---Zalman 7700cu --- 6600GT Gigabyte+VF700 cu --- 2x512MB Hynix --- 200GB SATA Segate Baracuda 7200 obr/min 8MB cache --- ToPower 450W P5 Titanium --- DVD-RW NEC 3520 --- CD-Rom LG ---SB Live 5.1 --- 3 x Arctic --- obud ModeCom FEEL 109
    i jedyne co bym zmienil to HDD na Samsunga SpinPoint 200GB
    DrJanusz
    Level 14  
    Dysk Samsung`a ???? o czy my tu rozmawiamy ... markowy segate czy badzewny samsung ..... polecam wd .... mam takiego aktualnie (sagete też) i nie narzekam ...... jest dobry i 3 lata gwarancji.

A co do procesora to amd ..... bez komentarza .... przecierz to największe badziewie jakie człowiek wymyślił !!!!!!!!!!
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    DrJanusz wrote:
    Dysk Samsung`a ???? o czy my tu rozmawiamy ... markowy segate czy badzewny samsung

A czym spowodowany jest taki epitet? Może poproszę o statystykę uszkodzeń dysków różnych producentów.
    DrJanusz wrote:
    A co do procesora to amd ..... bez komentarza .... przecierz to największe badziewie jakie człowiek wymyślił !!!!!!!!!!

Po takim tekście to czekam z niecierpliwością na procesor produkcji DrJanusza (też człowieka).
    DrJanusz
    Level 14  
    Co do procesora wspaniałej firmy AMD to chodzi o wydajność (nawet CELERON bije na głowe jaki kowlkiek AMD).

A Dyski Samsung wytrzymuja u mnie max 4 miesiące ..... a WD jak narazie 9 miechów i bez probelmu (Segate 8 miesięcy) Maxtor 3 miechy (przegrzewają sie łatwo).
    jankolo
    DrJanusz wrote:
    Co do procesora wspaniałej firmy AMD to chodzi o wydajność (nawet CELERON bije na głowe jaki kowlkiek AMD).

http://www.digit-life.com/articles2/insidespeccpu/insidespeccpu2000-opteron2.html
    Możesz wykazać niższość AMD?

DrJanusz wrote:
    A Dyski Samsung wytrzymuja u mnie max 4 miesiące ..... a WD jak narazie 9 miechów i bez probelmu (Segate 8 miesięcy) Maxtor 3 miechy (przegrzewają się łatwo).

A u mnie Maxtor i Samsung chodzi dłużej niż 2 lata. I co z tego wynika? Ano dokładnie nic.
    DrJanusz
    Level 14  
    No jasne skoro i tak używasz kompa tylko do serfowania w necie to i amd samsung i maxtor jest dla ciebie idealny .....

Zacznij obrabiać filmy i komponować muzyke to zobaczymy ile czas będziesz pracował na swoich podzespołach.

A zastanowiłeś sie dlaczego ekfekty specjalne w wszystkich filmach są robione na serverch z procesorami pentium ???? odpowiedz jest prosta : Bo są najlepsze.
    jankolo
    DrJanusz wrote:
    No jasne skoro i tak używasz kompa tylko do serfowania w necie to i amd samsung i maxtor jest dla ciebie idealny .....

Musiałbym być niespełna rozumu, żeby dwuprocesorowego Opterona 2.4 GHZ używać do gmerania po Internecie. Z tego co napisałeś wynika, że do linku który podałem, nawet nie raczyłeś zajrzeć, albo nie zrozumiałeś jego zawartości. Popatrz sobie po wydajności programó kompilowanych kompilatorami oferowanymi przez Portland Group i porównaj Opterona z Xeonem. I nie używaj zbyt często określenia "wszędzie, wszystkie" bo możesz się bardzo zdziwić.

Przepraszam autora wątku i moderatorów za off-topic.
    Jaro
    Level 26  
    Zestaw całkiem niezły w dosć rozsądnych kosztach. PCI Express to przyszłość, AGP w końcu niestety zginie bo jego przyspieszanie juz jest technicznie nie za bardzo możliwe, mimo wszystko na rynku jeszcze troche pobędzie. Co do doboru dysku to sprawa wyboru. Seagate jest dobry szybki ale stosunkowo głośny, Samsungi ciche ale wydajnośc maja jednak słabszą, co do pozostałych marek na rynku trudno wskazać lepszą, to czy padnie czy nie to sprawa zupełnie losowa.
    DrJanusz: najpoważniejsze komputery i serwery wogóle nie są budowane na procesorach klasy X86 ani pochodnych więc ani Intel ani AMD :) To że komputerów i serwerów na procesorach Intela jest więcej niż na AMD jest kwestia konstrukcji zamówienia przez ich producenta, zwykle jest tak ułozone że ewentualnej dostawie podzespołów jest w stanie podołać Intel a AMD nie (dotyczy się np DELLa, HP itp) W Polsce w ten sposób nawet kartofle się kupuje/sprzedaje. Zresztą jeżeli "obróbką filmów" nazywasz kompresowanie DVD do Divx to jest to tak samo "poważne" zadanie jak surfowanie po necie i granie więc po co to wykazywanie i tak niewidocznych róznic (oprócz ceny). Do innej obróbki filmów służą specjalne karty i nie wymagają nie wiadomo jak wydumanych procesorów.
    gtasaman
    Level 13  
    DrJanusz - procesory intela mają tylko gigaherce a AMD ma wydajność :D

a do tego procesory intela sie bardziej grzeją.

Spax - nie kupuj socket 754 czasem bo to gniazdo bez przyszłości

AGP - też bez przyszłości
    nekri
    Level 19  
    oj ludziska zamiast doradzic chlopakowi kucicie sie kto ma co lepszego DrJanusz ma zapewne p4 i sie cieszy, jak go stac to niech kupuje.. zgodzie sie z jednym ze na dzien dzisiejszy pod wzgledem wielozadaniowosci lepiej radzi sobie intel ale jezeli robimy jedna rzecz na raz to nie ma miedzy intelem a amd roznicy z wyjatkiem ceny.. a z kolei przyrownanie celerona amd64 to chyba nie to forum (do dzialu na wesolo prosze) wracajac do tematu

Dysk Seagate 160G 8M ata-100 zmiana na WD Caviar RE 160 GB WD1600SD 8MB cache SATA (409zyla)

płyta Abit AV8-3rd Eye - w twoim przypadku bym zostawil bo zapewne grafe masz i narazie zmienial nie bedziesz...a plytka naprawde oki

proc Athlon 64 2.8 (moze byc ale na dziendzisiejszy to najnizszy pod 939 to 3.0) 646zyla wer. BOx

wentyl. Pentagram Freezone QC-80 Cu - ta sama firma ale model cu100+ (80 za slaba)

pamięć DDR 1G/400M (2x 512) oki

zasilacz chieftec hpc-360-202 (troche slaby) powiedzmy hpc420-302-df lub hpc410-212 (220-230zyla)

to tyle...
    Wikipl
    Level 11  
    Zakładam, że nie masz zbyt dużo pieniędzy, bo w innym wypadku zamiast modernizować kupiłbyś nowego kompa. Jeśli chodzi o dysk i procesor (3.0 pod 939) zgadzam się z "nerki". AMD do gier jest lepszy, a prawdopodobnie to będziesz robił głównie. Doradzałbym ci jednak kupić płytę z PCI, dozbierać parę złoty i wymienić kartę graficzną. Nie napisałeś jaką masz teraz, ale zakładam, że wkrótce też do wymiany. Staraj się tak dobierać elementy, aby w przyszłości móc dalej modernizować. Jeśli teraz nie wymienisz grafiki i kupisz płytę na AGP to za jakieś półtora roku lub dwa będziesz wymieniał i Kartę graficzną i płytę główną. Zastanów się czy potrzebujesz aż tyle RAMu. Lepiej mniej, ale markowo. Windows i tak efektywnie nie korzysta z 1G.

Tak poza tematem. Jest Pan bardzo denerwujący Panie DrJanuszu i najwidoczniej nie ma pojęcia o czym mówi.
    Spax
    Level 10  
    Dzięki za szybkie odpowiedzi i dobre rady z których pewnie skorzystam.
    Stare graty które zostają ze starego kompa to GF3 Ti200 oraz SB live.
    Mój budżet na kompa zamyka się na max 2 tys zł, więc musze tak zagospodarować te kasę aby złożyć zestaw zawierający elementy o których pisałem (płyta, procesor, pamięc, dysk twardy, wentylator, zasilacz, obudowa). Największe problemy sprawia mi wybór płyty, bo chciałbym kupić najlepiej coś na 939 i na PCI-expres ale chyba nie zmieszczę się w 2tys (proszę o wasze propozycje zestawów w tej kwocie). Kompa zmienam przeważnie co 3-4 lata więc ten też będzie na tyle przewidziany.

Co do dysku twardego to wybór padł na seagate, gdyż brałem pod uwagę długość oferowanej gwarancji. Może jest to śmieszne kryterium ale poprzednio miałem fujitsu 40G, który miesiąc po skończeniu sie gwarancji padł nagle i straciłem wszystkie dane a dysk na śmietnik. A z tego co wiem to chyba seagate oferuje gwarancje 5 lat.
    RAM miałem zamiar brać jakiegoś kingstona 2x512M ale jeżeli by się udało kupić coś na 939 i PCI expres to zrezygnowałbym z jednej kosci 512 żeby zmieścić się w 2 tys.

Tak więc proszę o kolejne Wasze porady lub gotowe zestawy które byście polecali. Pozdrawiam
    Przeniesiono z Komputery Hardware ( TJT )
    nekri
    Level 19  
    2 tysiaki.. hmmm troche cienko jak jeszcze pci-e chcesz.. radykalnie w tej kwocie bylo by trzeba grafe kupic bo twoja pasowac niebedzie... a co do gwary segate daje 5lat ale powyzej 200gb...

no coz ja nadal bym sie upieral przy tym

WD Caviar RE 160 GB WD1600SD 8MB cache SATA [409zyla]

płyta Abit AV8-3rd Eye [425zl]

amd64 3.0 box [646zl] (bo 3 lata gwary)

Pentagram Freezone cu100+ [115zl]

pamięć DDR 1G/400M (2x 512) geil[ 438zl]

hpc410-212 [210zl]

no i juz przekroczylismy 2 tysiaki [2243zl] a teraz jak bedziesz chcial na pci-e plyte by znalazl w tej cenie ale grafa conajmniej jeszcze 600zł... zastanow sie jeszcze..
    Wikipl
    Level 11  
    Moim zdaniem wstrzymaj się jeszcze troszkę, dozbieraj jakieś 400zł, zrezygnuj z jednej kości 512 i kup płytę na PCI Expres i dokup grafe np. Gainward PP Ultra 1760 PCX za ok 600zł.
    Jeśli chodzi o płytę to za ok. 400 zł. możesz kupić:
    Epox EP-9NPA+ Ultra
    Gigabyte GA-K8NF-9
    Nie są to tak dobre firmy ja Abit, ale osiągają niezłe wyniki w testach, a nie są tak drogie jak płyty markowe.