Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WiFi działa w telefonach, a w laptopach nie

17 Sie 2015 16:40 3882 7
  • Poziom 9  
    Witam,
    Temat trochę trudny, ponieważ nie dzieje się to u mnie, a u mojej cioci, więc jestem lekko ograniczony, ale chciałbym zebrać jak najwięcej informacji. Wczoraj myślałem, że udało mi się z tym uporać, bo wszystko zaczęło działać i dlatego nie zrobiłem żadnych zrzutów ekranu itp., a dziś ponoć problem znowu wystąpił. Postaram się wszystko opisać:

1. W domu jest router TP-LINK (oczywiście nie zapisałem sobie modelu)
    2. Ponoć nic nie było zmieniane.
    3. Nagle w 3 laptopach przeważnie nie ma internetu - łączy się z siecią, ale napisane jest, że dostęp jest ograniczony i brak internetu. Raz na jakiś czas internet działa.
    4. Jak włączyłem pierwszego laptopa to internet działał normalnie, ale się rozłączyłem i połączyłem ponownie i już był "dostęp ograniczony" i ukochany żółty trójkącik z wykrzyknikiem przy ikonce mocy sygnału.
    5. Przy ograniczonym dostępie ping do routera nie docierał.
    6. Gdyby to był problem tylko na 1 laptopie to bym pomyślał, że to awaria karty sieciowej, ale to się dzieje w 3 jednocześnie.
    7. Telefony komórkowe łączą się z WiFi bez problemu i działa w nich internet.
    8. Sprawdzałem ustawienia kart sieciowych i wszystko jest ustawione na "auto" (pobieranie IP itp itd.)
    9. Połączyłem się z routerem przez kabel to w jednym laptopie internet działał normalnie i o dziwo zaczął też działać jak odłączyłem kabel i się łączyłem przez WiFi (wielokrotnie rozłączałem i łączyłem), ale po ponownym uruchomieniu komputera znów "dostęp ograniczony"
    10. Drugi laptop połączony przez kabel też nie miał internetu i użyłem systemowego narzędzia naprawy problemu i się pojawiło, że było wyłączone DHCP i naprawiło problem. Internet zaczął działać na kablu i WiFi. Myślałem, że jestem ocalony i znalazłem źródło problemu, ale się okazało, że DHCP w innych laptopach było włączone, a i w tym WiFi zaczęło za moment szwankować.
    11. Wszedłem w ustawienia routera i na moje oko wszystko było ustawione jak należy (nie jestem w tym temacie alfą i omegą, bo router ustawiam raz na parę lat), ale zwróciłem uwagę na:
    a) Filtrowanie adresów MAC wyłączone
    b) Połączyłem się z siecią swoim telefonem i od razu pojawił się jego adres MAC na liście
    12. Zmęczony swoją bezsilnością, noszeniem laptopów po schodach góra-dół żeby wszyscy wpisywali swoje hasła logowań, pomyślałem, że może najprostsze rozwiązania są najlepsze i z opcji ustawień routera wybrałem "Reboot" i nagle WiFi zaczęło działać ze 100% skutecznością łączenia się w 2 laptopach (na 3 nie próbowałem, bo siostra cioteczna wyszła z domu i nie miał kto się zalogować). Restartowałem laptopy, łączyłem i rozłączałem sieć i wszystko było ok.
    13. Dziś dzwoni do mnie ciocia i mówi, że znowu ten sam problem.
    14. W każdym laptopie jest Windows 8.1
    15. Nie wiem czy to normalne, bo u siebie na laptopie mam Windowsa 7 i u mnie tak się nie dzieje, a mianowicie sieć nazywa się "kasia", ale jak się z nią połączę i włączę "centrum sieci i udostępniania" to po lewej stronie pod "Wyświetlanie aktywnych sieci" jest np "kasia 3", innym razem "kasia 9", "kasia 1". W dodatku sieć wyświetla się jako "prywatna". Próbowałem usuwać ją i dodawać i za każdym razem dalej były cyferki oraz była prywatna bez możliwości zmiany.
    16. Nie jest to wina antywirusa, bo zainstalowany jest tylko stary, zacny avast.
    17. Jeszcze nie spróbowałem przywrócić routera do ustawień fabrycznych, bo nie chciałem bardziej namieszać
    18. Najgorsze jest to, że nagle wszystko zaczęło działać i myślałem, że restart routera wystarczył...

Jeżeli ktoś przeczyta moje wypociny i jest w stanie coś zasugerować (wiem, że to jak wróżenie z fusów) to będę bardzo wdzięczny, bo muszę znów się wybrać do cioci i toczyć nierówną walkę. Spróbowałbym podłączyć inny router, ale swój stary oddałem, a sam mam internet w kablówce i od dostawcy dostałem router, do którego ustawień nie mam dostępu, więc go nie będę ruszał, bo sam utracę kontakt ze światem.

Z góry dzięki za pomoc
    Pozdrawiam
  • Specjalista Sieci, Internet
    adamm_18 napisał:
    1. W domu jest router TP-LINK (oczywiście nie zapisałem sobie modelu)

Jeśli to model W8951ND to zmień mu zasilacz na 12V 1A bo ten model przy większym obciążeniu "utyka".

Wyłącz jeszcze opcję UPnP.
  • Poziom 9  
    Poprosiłem wujka żeby podał mi model to jest - WR740N z zasilaczem 9V 0,6A
    W tym modelu nie trzeba tego robić.

W trakcie "nie działania" internetu sprawdź gdzie leży problem wysyłając ping na bramę, serwer dns i serwis wp.pl
    ping 192.168.0.1
    ping 8.8.8.8
    ping wp.pl

i wklej odpowiedzi na forum.
  • Poziom 9  
    ping 192.168.0.1
    ping onet.pl

To "pingowałem" wczoraj to nie docierał ping "czas przekroczony"
    w tym czasie co nie przechodzi ping do 192.168.0.1 to internet na telefonie działa?
  • Poziom 9  
    A tego to niestety nie powiem, bo nie sprawdzałem, ale raz jak na laptopie nie było internetu to w telefonie połączyłem się z wifi i szukałem rozwiązania. Tylko kwestia czy wtedy nie pobierało mi z mojego mobilnego, ale raz w domu jak się połączyłem ze swoim routerem, a był problem u dostawcy internetu to w telefonie strony się nie włączały i musiałem wyłączyć wifi żeby wyświetlały się z mobilnego, więc po tym wnioskuję, że jak na laptopie nie działał to działał w telefonie

A i w dodatku tam są połączone z routerem chyba ze 3 dekodery/smart tv i chyba problem dotyczy tylko laptopów
  • Poziom 9  
    Właśnie podjechałem dalej "walczyć" z tematem. Wklejam ustawienia routera:

Firmware Version:
    3.12.11 Build 120320 Rel.51047n
    Hardware Version:
    WR740N v4 00000000
    LAN
    MAC Address:
    A0-F3-C1-A1-EA-26
    IP Address:
    192.168.0.1
    Subnet Mask:
    255.255.255.0
    Wireless
    Wireless Radio: Enable
    Name (SSID): kasia
    Channel: Auto (Current channel 1)
    Mode: 11bgn mixed
    Channel Width: Automatic
    MAC Address: A0-F3-C1-A1-EA-26
    WDS Status: Disable
    WAN
    MAC Address: 00-11-0A-39-29-08
    IP Address: 10.1.9.162 PPPoE(Connect on Demand)
    Subnet Mask: 255.255.255.255
    Default Gateway: 10.1.9.162
    DNS Server: 83.175.144.9 , 83.175.144.14
    Online Time: 0 day(s) 01:15:07

edit: Wujek ma drugi, nowy router, więc po prostu go zamienię, bo tu coś nie gra. Przyjechałem to na złość działa internet w laptopach i nawet nie ma jak szukać przyczyny problemu