Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena Siatkowa - Problem z jakością DVB-T i odbiorem

zasilaczen 30 Wrz 2015 19:20 1053 14
  • #1 30 Wrz 2015 19:20
    zasilaczen
    Poziom 8  

Witam
    Muszę ustawić dziadkom telewizję jednak napotykam pewne problemy.
    Jednak od początku; na strychu znajduje się klasyczna antena siatkowa szeroko pasmowa ze wzmacniaczem. Skierowana jest na Gdańsk - odległość do nadajnika 50km , teren płaski , MUX 1,2,3 są w tym samym miejscu , Moc nadajników 100kW.
    Wzorowałem się na tej mapce:
    MUX1- http://www.sat-charts.eu/nadajnik,37GdanskChwaszczyno.html
    MUX2- http://www.sat-charts.eu/nadajnik,35GdanskChwaszczyno.html
    MUX3- http://www.sat-charts.eu/nadajnik,48GdanskChwaszczyno.html
    Wdłg. niej MUX 1 i 2 obejmują swoim zasięgiem miejsce zamieszkania z 20km zapasem i z serwowanymi przez te nadajniki programami nie mam problemu (MOC-100%/Jakość 95%)
    MUX 3 rzekomo ma także moc 100kW ale wdłg. mapki pole jej zasięgu jest mniejsze (kończy się 5km przed miejscem zamieszkania) i z nadawanymi przez ten nadajnik programami TVP są problemy (MOC-100%/ Jakość 75%) Obraz się zacina razem z dźwiękiem, wiesza się, pikseluje. Obraz w miarę stabilizuje się po 10-15min działania (to akurat dotyczy wszytkich kanałów) Po uruchomieniu telewizora wszystkie programy przerywają i się wieszają, dopiero z czasem wszystko się stabilizuje do tego że MUX1 i MUX2 są odbierane czysto za wyjątkiem MUX3 który nadal rzęzi ale już z dużo mniejszą częstotliwością.

W antenie jest wzmacniacz z 2006r 220dB, kupiłem nowy 36dB to jakość na MUX3 spadła z 75% do 50% na MUX1 i 2 bez zmian. Moc zawsze jest 100% bez względu na płytkę na wszystkich MUX'ach
    Kupić jeszcze mocniejszy wzmacniacz czy syntezator?

• Pomocny post
    #2 30 Wrz 2015 19:34
    andpol 33
    Poziom 32  

Moc 100% więc proponuję sprawdzić na symetryzatorze.

• #3 30 Wrz 2015 19:39
    LeDy
    Poziom 43  

zasilaczen napisał:
    Witam
    Muszę ustawić dziadkom telewizję jednak napotykam pewne problemy.

W antenie jest wzmacniacz z 2006r 220dB, kupiłem nowy 36dB to jakość na MUX3 spadła z 75% do 50% na MUX1 i 2 bez zmian. Moc zawsze jest 100% bez względu na płytkę na wszystkich MUX'ach

A kto cię zmusza, nie mogą wezwać kogoś co się na tym zna? Takiego 220dB jeszcze nie widziałem ale na pewno mocniejszych już nie ma. Ciekawe jak to popodłączane, poskładane, powkładane? Pewno jak u większości. Zdjęcia.

• Pomocny post
    #4 30 Wrz 2015 20:51
    _kli_
    Poziom 28  

zasilaczen napisał:

Jak jesteś klawiszowcem, to kup jedno i drugie, i zaproś nas na koncert. :lol:

A tak na serio nie kupuj mocniejszego wzmacniacza, tylko symetryzator (zamiast syntezatora).
    zasilaczen napisał:
    odległość do nadajnika 50km
    zasilaczen napisał:
    Wzorowałem się na tej mapce
    zasilaczen napisał:
    Wdłg. niej MUX 1 i 2 obejmują swoim zasięgiem miejsce zamieszkania z 20km zapasem
    zasilaczen napisał:
    MUX 3 rzekomo ma także moc 100kW ale wdłg. mapki pole jej zasięgu jest mniejsze (kończy się 5km przed miejscem zamieszkania)

Nie sugeruj się tymi mapkami, bo to że jesteś poza okręgiem wcale nie znaczy że nie masz szans na stabilny odbiór. Orientacyjną mapkę zasięgu mux-3 z Chwaszczyna masz tutaj.

• #5 30 Wrz 2015 21:01
    xury
    Poziom 38  

zasilaczen napisał:
    kupiłem nowy 36dB to jakość na MUX3 spadła z 75% do 50%

Powinno Ci dać to do myślenia, że czym mocniej tym gorzej.

• #6 02 Paź 2015 22:55
    TELMOR_PL
    Poziom 25  

zasilaczen napisał:
    /.../Skierowana jest na Gdańsk - odległość do nadajnika 50km , teren płaski , MUX 1,2,3 są w tym samym miejscu , Moc nadajników 100kW.

Witam,
    Jaka to miejscowość?

• #7 02 Paź 2015 23:06
    zasilaczen
    Poziom 8  

nowy staw.......

• #8 02 Paź 2015 23:24
    kriss0506
    Poziom 11  

Jeśli antena jest na strychu pod dachem to umieść ją na zawnątrz , ja tak zrobiłem bo pod dachem całkowicie nie szło jej ustawić, a na zewnątrz jest na wysokości 2 metrów od gruntu i jest ok.

• Pomocny post
    #9 02 Paź 2015 23:44
    TELMOR_PL
    Poziom 25  

Nie wiem przypadkiem czy w Twojej lokalizacji nie lepiej by było nastawić anteną na Elbląg Jagodnik.
    Masz do niego ok. 30 km. Może moc nadawania nie jest imponująca (10, 10, 4,5kW) ale teren przed anteną chyba lepszy.
    Wbrew pozorom Chwaszczyno od strony wschodniej to nie zawsze jest dobry wybór.
    Ale po kolei. Mówisz, że masz antenę siatkową ze wzmacniaczem (i tu chyba pomyłka – to raczej 22dB niż 220dB, takich nie ma). Po wstawieniu wzmacniacza 36dB było jeszcze gorzej.
    Są trzy wyjścia:
    1. Zostać przy wzmacniaczu 22dB i przykręcić antenę bardziej na zachód o jakieś 15-20 st. W stosunku do kierunku Chwaszczyno. Osłabi to sygnał i przesterowanie może ustąpić.
    2. Zamiast wzmacniacza wstawić płytkę symetryzatora, kierując anteną bezpośrednio na Chwaszczyno.
    3. Nie jestem zwolennikiem siatek czy anten o szerokim polu widzenia. To było dobre w analogu. Raczej skłoniłbym się ku antenie kierunkowej pasywnej np.
    http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Kata...T-urbo-T-20-21-60-LTE-antena-kierunkowa-DVB-T
    albo jakiejś Yagi, o zysku 14-16dB. To powinno wystarczyć na Chwaszczyno.
    Jest jeszcze kierunek Elbląg, tu można poeksperymentować.
    Acha, antenę raczej umieściłbym na dachu a nie na strychu.

• Pomocny post
    #10 02 Paź 2015 23:51
    kriss0506
    Poziom 11  

Jeśli antena jest na strychu pod dachem to umieść ją na zawnątrz , ja tak zrobiłem bo pod dachem całkowicie nie szło jej ustawić, a na zewnątrz jest na wysokości 2 metrów od gruntu i jest ok.

• #11 03 Paź 2015 09:20
    zasilaczen
    Poziom 8  

Dziękuję za porady.
    Wspomnianą płytkę 220 mam taką:
    http://www.max4.com.pl/allegro_products/SWA_14_BIG.jpg
    Dom jest starej konstrukcji tzn. w konstrukcji strychu nie ma żadnych elementów metalowych, dachówka ceglana i ścianki drewniane, na analogu sprawdzało się to dbd.
    Zakupiłem już symetryzator i inną płytkę wzmacniacza, sprzedawca obstawiał winę anteny która jest wrażliwa na zbieranie różnej maści nie pożądanych sygnałów.
    Dzisiaj będę testował to zdam relację.
    Jednak niech mi ktoś wyjaśni, dlaczego trzy sygnały (MUX1,2,3) wysyłane z tego samego miejsca o tej samej mocy, mux 1,2 są odbierane stabilnie a tylko mux 3 dostaje zakłóceń ?

• #12 03 Paź 2015 13:38
    ola_prz
    Poziom 2  

Ciekawy artykuł, też dziękuję za radę

• Pomocny post
    #13 03 Paź 2015 15:56
    TELMOR_PL
    Poziom 25  

Sprzedawca miał trochę racji. Antena siatkowa posiada dość spory kąt widzenia (pisałem o tym), przy nieznacznej degradacji siły sygnału. Oznacza to, że wzmacniają jednakowo wszystko co do nich dotrze. Dla analogu było ok.
    Anteny silnie kierunkowe mają mały kąt połowy mocy, co oznacza, że znacznie tłumią sygnały z innych kierunków niż ten nastawiony precyzyjnie na nadajnik. Im dłuższa antena tym bardziej.
    Przemyśl również mocowanie anteny na dachu mimo, że nie jest z blachy. W każdym pomieszczeniu są odbicia, robi się tzw kipisz, tego się nie uniknie.
    Odnośnie do MUX3.
    W Twoim przypadku prawdopodobnie mamy do czynienia z zakłóceniami przez doświetlanie od innych anten na tym samym kanale 48. Masz w zasięgu Gdynia - Oksywie, Gdańsk Jaśkowa Kopa i to prawie w tym samym kierunku. Do tego siatki "widzą" również z tyłu anteny. Kierunkowe anteny nie mają tego problemu.

• #14 03 Paź 2015 20:10
    zasilaczen
    Poziom 8  

PROBLEM ROZWIĄZANY

Tak jak już wcześniej wspomniałem, zakupiłem symetryzator /0dB/ oraz najnowszy wzmacniacz /38db/.
    Dotychczas na starej płytce /22dB/ chodziło to jako tako z dużymi zakłóceniami. Gdy wrzuciłem najnowszy wzmacniacz to już wogóle nie miałem obrazu. Jednak gdy na jego miejsce wstawiłem symetryzator to wszystkie problemy jak ręką odjął, obraz i dźwięk pojawiają się odrazu, nie mam już zakłóceń na pasmach TVP. Siła spadła na 80% ale za to Jakość wzrosła do 100%, antena pozostała na strychu. Słowem podsumowania przedawkowałem wzmocnienie już i tak dobrego sygnału z nadajnika.
    Dziękuję za wskazówki.
    Aha i symetryzator nie potrzebuje zasilania, czyli wyciągamy z kontaktu zasilacz od anteny ... to tak dla potomnych.
    Pozdrawiam

• #15 04 Paź 2015 09:55
    TELMOR_PL
    Poziom 25  

Cieszymy się bardzo,że trud się opłacił, i że wskazówki były pomocne.
    Każde pozytywne doświadczenie, jeśli czegoś uczy, jest cenne.
    Forum jest właśnie po to.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME