logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Nasłuch pasma Air Band, wybór odbiornika i anteny

Van_Gandalf 12 Paź 2015 14:42 2883 3
REKLAMA
  • #1 15061236
    Van_Gandalf
    Poziom 19  
    Posty: 502
    Pomógł: 7
    Ocena: 43
    Witam, mieszkam na 3 piętrze w bloku, antenkę mam za oknem typu dipol
    Do lotniska w Balicach oraz w Katowicach Pyrzowicach mam ok 50-60km
    Posiadam radio scaner Yaesu vx-2 i odbiór jest nie do końca zadawalający...
    Mam kilka pytań, czy odbiornik ze strony:

    link
    miałby lepsze właściwości niż Yaesu?

    Z pokoju mam puszczony kabel H-155 na dach jaka poradzicie mi antenę na pasmo 118Mhz - 170Mhz ?aby miała dość dobre parametry (dooklnólna)

    Pozdrawiam Van
    ps. już wkrótce z licencją
  • REKLAMA
  • #2 15063448
    internick
    Poziom 36  
    Posty: 3081
    Pomógł: 273
    Ocena: 555
    Co to znaczy, że odbiór jest niezadowalający? Z takiej odległości powinieneś słyszeć zarówno wieżę jak i samoloty podchodzące do lądowania. Te można usłyszeć nawet ze stolic okolicznych państw, np. Kijów czy Wiedeń.

    Przewód masz bardzo dobry. Zależy tylko ile metrów ma ten odcinek?

    Dipol półfalowy ma 2,15 dBi zysku co względem dipola izotropowego daje 0 dBd. Każda antena mająca więcej będzie skuteczniejsza, ale czy jest sens wieszać ją na oknie? Według mnie nie. To blok? Jeśli tak to które piętro? I jak daleko od ściany wisi obecna antena?
  • REKLAMA
  • #3 15135399
    Van_Gandalf
    Poziom 19  
    Posty: 502
    Pomógł: 7
    Ocena: 43
    Sprawa wyjaśniona uszkodzony jest fider przez "ocieplaczy" bloku, a ponieważ większą cześć przewodu przykryli styropianem jestem zmuszony puścić linię jeszcze raz, teraz pytanie, czy będzie jakiś tańszy kompromis dla H-155 bo muszę kupić 30m

    Antena przygotowana Sirio SD-1300 (Discone)
    Jest to 3 piętro (blok 4 piętrowy)
  • #4 15135455
    internick
    Poziom 36  
    Posty: 3081
    Pomógł: 273
    Ocena: 555
    H155 przy takiej odległości to ja bym zastąpił serią H1000 czy RF10, bo to co Ci wzmocni antena to stłumi przewód.
REKLAMA