Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Bosch WLM 24440PL - błąd E23

Dlugosz_1974 12 Dec 2015 23:51 35274 20
 • #1
  Dlugosz_1974
  Level 11  
  Witam,

  W mojej pralce Bosch WLM 24440PL pojawił się błąd E23. Z tego co wyczytałem jest to rezystancja pompy odpływowej. Pojawił się drugi raz w ciągu dwóch tygodni. Za pierwszym razem po wyczyszczeniu pompy spustowej i filtra w przewodzie doprowadzającym wodę błąd zniknął i pralka normalnie zaczęła pracować. Po wykonaniu kilkunastu prań błąd pojawił się ponownie. Nie mogę go skasować i nie za bardzo wiem co robić, czy już czas wzywać serwis? Z pralką nigdy nie miałem żadnych problemów, była używana bardzo często. Proszę o pomoc co w tej sytuacji mam zrobić.

  Po pewnych przemyśleniach, może należałoby wymienić pompę odpływową? Co Wy na to? Koszt nowej pompy jest ok. 450zł i sam nie wiem czy to dobre rozwiązanie.
 • #2
  Dlugosz_1974
  Level 11  
  Witam ponownie,

  Zajrzałem do pralki do środka i sprawdziłem wydaje się wszystkie podłączenia. Pompa spustowa pracuje dobrze, wszystkie węże są dobrze podłączone i drożne. Demontowałem też programator. Po ponownym zmontowaniu, błąd E23 zniknął i po dwukrotnym uruchamianiu krótkiego programu odpompowywanie, nie pojawiał się. Nie robiłem jeszcze dłuższego prania, bo mam obawy co zrobić jak się znowu pojawi. W mojej ocenie w środku pralki wszystko jest ok. Może to coś z elektroniką? Mógłby może ktoś z Was podpowiedzieć jak wejść w tryb serwisowy tego modelu pralki w celu kasowania tego błędu, bo ja już sam nie wiem co robić.
 • Helpful post
  #3
  Paw_el

  Home appliances specialist
  Dlugosz_1974 wrote:
  może należałoby wymienić pompę odpływową? Co Wy na to? Koszt nowej pompy jest ok. 450zł i sam nie wiem czy to dobre rozwiązanie.

  Witam.
  No co Ty, zanim narazisz się na takie koszty, sprawdź czy na dnie pralki nie masz wycieku?
 • #4
  Dlugosz_1974
  Level 11  
  Paw_el wrote:
  zanim narazisz się na takie koszty, sprawdź czy na dnie pralki nie masz wycieku?
  Po rozkręceniu pralki rzeczywiście zauważyłem na dnie pralki wodę, ale nie za bardzo wiem skąd ona się tam mogła znaleźć. Mógłbyś mnie uświadomić co może być tego przyczyną? Po usunięciu wody pralka przepracowała cały swój standardowy cykl bez zakłóceń.
 • #5
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dlugosz_1974 wrote:
  ale nie za bardzo wiem skąd ona się tam mogła znaleźć.

  Ściągnij górę pralki i zlokalizuj którędy z pralki wychodzi wąż odpływowy. Znajdziesz tam też dość krótki czarny wężyk, sprawdź czy nie spadł ze zbiornika.
 • #6
  Dlugosz_1974
  Level 11  
  Sprawdzałem to już wcześniej. Wężyk jest ok. Może ktoś wie jak kasować taki błąd?
 • #8
  Dlugosz_1974
  Level 11  
  Dzięki za pomoc jak kasować błędy. Po usunięciu wody z dna pralki i kilku praniach błąd się nie pojawił. Jak się z znowu pojawi, spróbuję go skasować w podany sposób. Dam znać o efektach.
 • #9
  Paw_el

  Home appliances specialist
  Dlugosz_1974 wrote:
  Po rozkręceniu pralki rzeczywiście zauważyłem na dnie pralki wodę, ale nie za bardzo wiem skąd ona się tam mogła znaleźć. Mógłbyś mnie uświadomić co może być tego przyczyną?

  Witam.
  Wyciek to jest przyczyna wywołania błędu i na tym się powinieneś skupić czyli usunięcie wycieku, a nie czekanie aż się pojawi ponownie i kasowanie go.
  Możesz niemiło się kiedyś zdziwić jak będziesz miał coś zalane, "skopcone", i np. inny kod błędu, ale wtedy może być za późno na ratowanie sprzętu.
 • #10
  Dlugosz_1974
  Level 11  
  Sprawdziłem co wiedziałem i nie wiem co może być przyczyną wycieku i jestem tego świadomy, że może się powtórzyć. Może byś poradził, co warto sprawdzać w takich sytuacjach. Ja w tej dziedzinie ekspertem nie jestem.
 • #11
  Panjarekp
  Level 12  
  W takiej samej pralce Bosch WLM 2440PL mam problem z grzaniem wody.
  Pralka nie grzeje, ale też nie wyświetla żadnego błędu.
  Próbowałem uruchomić tryb serwisowy na podstawie podpowiedzi w innym wątku z rosyjskiej strony:
  http://www.elremont.ru/stirm/st_eng/steng_rem108.php#pol5
  Jednak kilkanaście prób nie przyniosło efektu:

  "Pokrętło na szóstą, start/stop zacznie migać, palec na wirówkę, przytrzymać i poczekać aż ponownie zacznie migać start/stop, nadal nie puszczając klawisza wirówki - pokrętło na siódmą. Nie zrażać się! Czasami za pierwszym razem nie wchodzi :)"

  Może do mojej pralki trzeba zastosować inne sposoby, aby wejść w tryb serwisowy i uruchomić testy?

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • #12
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Panjarekp wrote:
  Pralka nie grzeje
  - więc trzeba ustalić dlaczego; najpierw do sprawdzenia grzałka.
  Panjarekp wrote:
  Próbowałem uruchomić tryb serwisowy na podstawie podpowiedzi (...) "Pokrętło na szóstą, start/stop zacznie migać, palec na wirówkę, przytrzymać i poczekać aż ponownie zacznie migać start/stop, nadal nie puszczając klawisza wirówki - pokrętło na siódmą. Nie zrażać się! Czasami za pierwszym razem nie wchodzi :)"
  - to nie jest tryb serwisowy.
 • #13
  Panjarekp
  Level 12  
  Myślałem, że jest możliwość sprawdzenia układu ogrzewania tak jak podano na rosyjskiej stronie..... Może być uszkodzony np. termistor.
  Czy uszkodzenie grzałki nie powinno powodować wyświetlenie błędu?
  Czyli trzeba ściągnąć panel przedni i sprawdzić czy jest przejście na grzałce?
 • #14
  nares
  Home appliances specialist
  Panjarekp wrote:
  Czyli trzeba ściągnąć panel przedni i sprawdzić czy jest przejście na grzałce?

  Akurat w tym modelu, grzałka jest montowana od tyłu.
 • #15
  Panjarekp
  Level 12  
  Może ktoś wie jak uruchomić tryb serwisowy w tej pralce?
 • #16
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Panjarekp wrote:
  Może ktoś wie jak uruchomić tryb serwisowy w tej pralce?

  Co się kolega tak uparł na ten test?
  Sam przecież zdiagnozował że nie grzeje wody, cóż może ten test do tego wnieść więcej?
  Cuda tylko w jednej z sieci komórkowych.
  Szybciej będzie wziąć miernik w ręce.
 • #17
  Dlugosz_1974
  Level 11  
  Rozwiązałem problem wycieku. Woda wydostawała się przez górną cześć pojemnika na proszek, więc go uszczelniłem teflonem i jest ok. Woda kapała na czujnik w dolnej części pralki i stąd pojawiał się błąd E23. Dziękuję wszystkim za udzielane porady.
 • #18
  tompod2519
  Level 11  
  W moim przypadku, podczas wirowania zsunął się czarny gumowy wężyk łączący górę bębna (jego obudowę) z trójnikiem na karbowanym wężu służącym do opróżniania pralki z wody. Miejsce połączenia znajduje się z prawej, tylne, górnej części pralki. Po odkręceniu górnego blatu miejsce usterki jest jak na dłoni. Założyłem cybant i gotowe.
 • #19
  xpirat
  Level 12  
  Cześć
  Podobny problem mam i ja, a pralka Bosch WAQ283SGB wywala cały czas błąd zalania E23 (kasowanie błędów nic nie daje). Pralka ta nie posiada takiego czujnika niestety. Brak jakicholwiek widocznych upaleń na płycie sterującej jak i programatorze .

  Grzałka sprawdzona i dobra, a pompka wody cały czas działa zaraz po załączeniu pralki. Z tego co mi się wydaje to przyczyny trzeba szukać w programatorze (płytka na dole pralki w tym modelu jest chyba tylko do sterowania silnikiem, ale nie jestem pewny dlatego proszę o potwierdzenie czy mam rację). Moduł pod pralką sterujący silnikiem ma tylko 5 wtyczek i jednej tylko brakuje oryginalnie.
  1) Main czyli zasilanie
  2) D-bus to do programatory będzie szło
  3) pressure sensor tego brakuje i nie sądzę żeby to miał być czujnik zalania
  4) Acceleration sensor do silnika czujnik obrotów pewno
  5) Motor czyli zasilanie silnika
  Narazie wszystkie gwiazdy na niebie wskazują uszkodzony programator
  W programatorze niestety lipa bo brak opisu wtyczek niestety i brakuje podpietych z 5
 • #21
  xpirat
  Level 12  
  Dzięki ale pierwsze co to robiłem to
  Po poprawnym cyklu według porady kasowania zauwarzyłem że wszystkie kontrolki zaczynają świecić dopóki nie wyłączę pralki
  Ale niestety błąd dalej zostaje
  Próbowałem już z 200 razy tego sposobu :cry:
  Zamówiłem już płytkę sterujacą nad programatorem (programator ma 2 płytki (prawie sam wyświetlacz programatora z 2 wtyczkami a druga cześć to jego cały kontroler i do niego podpięty jest zamek/zawory wodne i cała reszta)