Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka AMICA PB5560B420 błąd E22

14 Dec 2015 19:00 6096 9
  • Level 10  
    Witam
    Przewertowałem forum ale dokładnej odpowiedzi na moje pytanie nie znalazłem. Otóż (pralka jak w temacie AMICA DIGITAL 600) zaczyna prać , i w momencie jak dochodzi do płukania z płynem zmiękczającym wyskakuje błąd E22 (czyli z całego cyklu prania zostaje 14-16 min )i koniec. Potem włączam odwirowanie(program idzie do samego końca normalnie). Odświeżania też idzie normalnie. Czy z tego coś wynika czy dalej nic tzn. kod E22- problem z silnikiem, lub z triakiem. Czy skoro pralka wykonuje 3/4 programu normalnego to problem może wynikać z zużycia np szczotek?(nie bardzo chce mi się odkręcać bez potrzeby-nie ma wkrętów krzyżakowych tylko malutkie śrubki). Na elektronice żadnych widocznych śladów(typu nadpalenie, osmolenie, przerwanie ścieżek), na dole pralki brak wody, pralka podczas prania nie wydaje żadnych "nienormalnych" odgłosów(pracuje normalnie). Znalazłem nowy silnik do mojego modelu, ale czy to na pewno silnik czy moja Amica chce już odejść do pralkowego nieba?(ma dopiero 12 lat :-))
  • Admin of household appliances group
    punki7 wrote:
    problem może wynikać z zużycia np szczotek?(nie bardzo chce mi się odkręcać

Bez odkręcenia nie sprawdzisz, może być że np. jedna ze szczotek się zawiesza, choć stawiam na zużycie szczotek.

Dodano po 2 [minuty]:

punki7 wrote:
    Znalazłem nowy silnik do mojego modelu, ale czy to na pewno silnik

No wiesz, jak kto woli, możesz wymienić szczotki, silnik, lub iść na całość i wymienić pralkę :wink:
  • Level 10  
    OK :-) właśnie dlatego pytam, bo pralka zawiesza się prawie zawsze w tym samym miejscu(czy przy zużyciu szczotek lub zawieszaniu się byłby taki objaw?) Ale już idę się do nich dobrać :D
  • Level 10  
    Jedna szczotka 10 mm druga 7-8 mm wymieniałem obie puściłem pralkę na pusto-rozumiem że to normalne że na początku głośno chodzi bo szczotki muszą się dotrzeć mam racje?
  • Level 10  
    Niestety wymiana szczotek nie pomogła. Pralka pranie na sucho zrobiła normalnie , ale już załadowana "wykrzaczyła" się na 42 min do końca(z programu 1,56) błąd E22. Na wirowaniu tak samo z całym wsadem -błąd E22, po podzieleniu wsadu na dwie mniejsze części odwirowała normalnie. Jakieś sugestie? Czy to może być wina np zużytego paska(chciałbym minimalizować koszty naprawy;-)) czy raczej problem jest poważniejszy(w moim modelu nie ma czegoś takiego jak regulacja naprężenia paska).[/b]
  • Level 1  
  • Level 10  
    Dziś puściłem pranie kolejny raz- dziwna sprawa program :bawełna kolor z 1godz i 47 min pralka liczyła normalnie do 41 min a potem przeskoczyła z powrotem na 56 min-to chyba raczej nie jest normalny objaw...zwłaszcza że zrobiła to dwa razy?Przedłużyła już cykl prania o 30 min :-(

Dodano po 2 [minuty]:

skryn wrote:
    Silnik może nierównomiernie wyważać wsad, stąd problem po praniu na płukaniu, kiedy rzeczywiście w skrajnych przypadkach wyrzuca błąd E22. .

To bym raczej wykluczył amortyzatory wymieniane w zeszłym roku ,przy okazji wymiany łożysk. Do tej pory prała nawet grube rzeczy typu: narzuta, buty sportowe, czy nawet chodniki i nigdy nie miała problemu z praniem-owszem "rzucała" się jak pchła na psie, ale prała do końca.
    Tym razem "wykrzaczyła" się 30 min do końca-znowu nie pobrała płynu do płukania :-( -czy sam fakt nie pobierania płynu może byc powodem E22? Czy raczej skutkiem E22 jest nie pobieranie płynu??? :|

Dodam że zaraz po wyskoczeniu E22 puściłem samo odwirowanie i pralka poszła normalnie :-x
  • Level 10  
    Żadnych sugestii? Czy to wina programatora , czy raczej silnik nie "wyrabia"?
    Dodam jeszcze że nie ma reguły co do tego błędu-czasem wywala go od razu , a czasem pranie krótkie pójdzie normalnie i dopiero następne jest z błędem:-(
    Zauważyłem też ,że jak załaduję połowę wsadu to pralka na krótkim programie idzie normalnie- jak ma załadowane pełen bęben to wywala E22 po dojściu do etapu płukania(mniej więcej )...

Kilka prań później.... :
    Dalej wyskakuje błąd E22 ale troche więcej info- zauważyłem że jak dam 1/2 wsadu idzie normalnie, natomiast jak dam więcej to w 100% mam E22 i czasem da się to wywirować , a czasem nie. Zastanawiam się czy wyciągnięty pasek może być przyczyną(ma 13 lat), jutro zabiorę się do jego pomiarów.
    Gdyby ktoś miał jakieś dodatkowe sugestie ,chętnie przyjmę :-)
  • Level 10  
    Pasek był wyciągnięty(~2- 3 cm różnicy), niestety wymiana nic nie dała-dalej pojawia się błąd E22..... :-(
  • Level 10  
    Temat zamykam - okazało się że na przewodzie od grzałki było minimalne przetarcie izolacji, które podczas szybszego obracania się bębna musiało dawać mylne sygnały na moduł sterujący. Odkryłem to przez zupełny przypadek, przetarcie powiększyło się do tego stopnia że następowało przebicie i wywalało korki. Po zaizolowaniu przewodu i zabezpieczeniu go na przyszłość przed przetarciem, problem znikł. Pralka z pełnym załadunkiem skończyła pranie normalnie. Zamykam temat