Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola rodzicielska sieci LAN i Wifi

21 Gru 2015 09:01 1740 11
  • Poziom 13  
    Witam

Moja sieć lan składa się z komputera (mojego) podłączonego przez kabel do routera TP-Link (stary model bez możliwości upgrade jego oprogramowania), oraz dwóch łączących się przez Wifi.

Na jednym z komputerów działa córka.
    Ponieważ oprogramowanie routera nie pozwala na to czego potrzebuję chciałbym zapytać czy można zewnętrznym programem:

1. Monitorować czas pracy córki na komputerze (chodzi głównie o ruch sieci, choć jeśłi będzie opcja, że mógłbym wiedzieć że pisze w wordzie to może być, choć to tylko byłby bonus)

2. Mieć wgląd na jakie www wchodzi.

3. Możliwość blokowania jej internetu (choć nie koniecznie - dogadujemy się)

Dziękuję z góry za pomoc.
  • Poziom 36  
    hemisys napisał:
    Witam

Moja sieć lan składa się z komputera (mojego) podłączonego przez kabel do routera TP-Link (stary model bez możliwości upgrade jego oprogramowania), oraz dwóch łączących się przez Wifi.

Na jednym z komputerów działa córka.
    Ponieważ oprogramowanie routera nie pozwala na to czego potrzebuję chciałbym zapytać czy można zewnętrznym programem:

1. Monitorować czas pracy córki na komputerze (chodzi głównie o ruch sieci, choć jeśłi będzie opcja, że mógłbym wiedzieć że pisze w wordzie to może być, choć to tylko byłby bonus)

2. Mieć wgląd na jakie www wchodzi.

3. Możliwość blokowania jej internetu (choć nie koniecznie - dogadujemy się)

Dziękuję z góry za pomoc.

Odpowiedz na Twoje pytanie zalezy od tego ile masz zaufania do córki i jaki system operacyjny ma na komputerze. Jesli Ona ma do komputera pelny zakres uprawnen, to moze oszukac/odinstalowac/wylaczyc taki program. I z TWojego sledzenia/sprawdzania nici.
    Zrobienie tego na routerze jest bardziej wykonalne, choc nie znaczy ze latwe.
  • Poziom 13  
    No właśnie chciałbym uniknąć instalowania jakiegoś softu na jej komputerze, miałem nadzieję, że skoro router tego nie umożliwia (jest tylko ręczne blokowanie MAC) to może jakiś program z mojego komputera może sterować tym routerem?
  • Poziom 36  
    hemisys napisał:
    No właśnie chciałbym uniknąć instalowania jakiegoś softu na jej komputerze, miałem nadzieję, że skoro router tego nie umożliwia (jest tylko ręczne blokowanie MAC) to może jakiś program z mojego komputera może sterować tym routerem?

Jesli router jest bardzo prosty i tego nie oferuje, to zaden zewnetrzny program na Twoim komputerze tego nie zmieni. Jedyna opcja to szukanie routera z jakimis opcjami rodzicielskimi. Ale jak pisalem, wszystko lub bardzo duzo mozna obejsc, i podejrzewam ze spryt mlodych ludzi moze przekraczac Twoj wyobraznie ;-)
  • Poziom 8  
    A czy nie mógłby tego kontrolować za pomocą wireshark? Wiem, że wymaga to ogarnięcia, ale może da się to wykonać?
  • Specjalista Sieci, Internet
    hemisys napisał:
    TP-Link (stary model

Model ?
  • Poziom 13  
    PT-LINK TL WR543G

Firmware Version: 3.7.1 Build 080904 Rel.62330n
    Hardware Version: WR543G v2 081540EF
  • Specjalista Sieci, Internet
    WR543G to dinozaur
    Kup WR841 wgraj gargoyla i wtedy będziemy kombinować.

OpenDNS i takie tam.
  • Poziom 32  
    hemisys napisał:

Sorki że wracam do dość starego pytanie, ale chciałbym byś doprecyzował - w takim układzie będziesz kontrolować ruch w sieci tylko gdy będziesz miał włączony komputer. Czy taki warunek ci pasuje? Może w ogóle udostępniać internet tylko gdy twój komputer pracuje? Wtedy wystarczy pozmieniać konfigurację, swój komputer zrobić na statycznym IP, na DHCP ustawić twój komputer jako bramę lub jako serwer DNS. Jeśli nie da się tak skonfigurować rutera to wyłączyć mu DHCP i uruchamiać to na komputerze - wtedy zwykle można skonfigurować wszystko.
  • Poziom 13  
    krru napisał:
    hemisys napisał:

Sorki że wracam do dość starego pytanie, ale chciałbym byś doprecyzował - w takim układzie będziesz kontrolować ruch w sieci tylko gdy będziesz miał włączony komputer. Czy taki warunek ci pasuje? Może w ogóle udostępniać internet tylko gdy twój komputer pracuje? Wtedy wystarczy pozmieniać konfigurację, swój komputer zrobić na statycznym IP, na DHCP ustawić twój komputer jako bramę lub jako serwer DNS. Jeśli nie da się tak skonfigurować rutera to wyłączyć mu DHCP i uruchamiać to na komputerze - wtedy zwykle można skonfigurować wszystko.

Bardzo dziękuję, że wracasz:)

Tak ciągła kontrola mi nie jest potrzebna, rzecz w tym, że mamy ustalone, że w internecie może być do 21. Oczywiście zawsze jest jakaś obsuwa, ale chce wiedzieć, czy tendencja nie zmierza w złym kierunku, bo utrwalało by się nie przejmowanie się naszymi umowami. Tak więc wystarczy że włącze kompa około 21, chcoć w 99% w tym czasie jest on włączony.