Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Dell Inspiron- - 15R

16 Maj 2016 15:20 1431 13
 • Poziom 20  
  Posiadam laptop Dell Inspiron 15R model N5010 64 bit, z zainstalowanym Windowsem 7, i wersją BiosBIOS Dell Inc. A12, 2011-01-25. Problem polega na tym, że wentylator głośno szumi, nawet jak są wyłączone wszystkie aplikacje. Prawdopodobnie zawsze pracuje na najwyższych obrotach, czy to w przypadku gdy nic nie jest włączone, czy też jak są włączone jakieś działające programy. W pierwszym przypadku wylatujące z wentylatora powietrze jest zimne, w drugim rzecz jasna w zależności od obciążenia procesora jest ciepłe lub gorące.
  Temperatury kształtują się mniej więcej tak (bez żadnego obciążenia),:
  - procesor ok 30 °C,
  - karta grafiki ok 35 °C,
  - HDD ok 25 °C
  (podczas pracy programu Power Director)
  - oraz procesor ok. 70 °C,
  - karta grafiki ok. 55 °C,
  - HDD ok. 35 °C
  W obu przypadkach wentylator tak samo głośno szumi. Próbowałem coś zdziałać programem SpeeFan, ale niestety nie obsługuje on mojej płyty głównej (nie ma możliwości regulacji obrotów wentylatora). Poczytałem trochę i dowiedziałem się, że za ten stan rzeczy może być też odpowiedzialny BiosBIOS, ściągnąłem już nawet aktualizację mojego BiosuBIOS'u, bo w moim BiosieBIOS'ie też nie można nic zrobić odnośnie regulacji obrotów wentylatora. Teraz mam 2 zasadnicze pytania: czy aktualizowanie BiosuBIOS'u jest bezpieczne i czy jak go już zaktualizuję to czy sprawa autoregulacji obrotów zostanie rozwiązana?
  Bo tak dawniej było tak, że jak nic nie pracowało to wentylatora nawet nie było słychać. A może koledzy widzą jeszcze jakieś inne rozwiązania ww problemu, to chętnie poczytam. Dodam jeszcze, że laptop jest wyczyszczony od wszelkich śmieci i wirusów, oraz w sensie dosłownym wyczyszczony mechanicznie wentylator, radiator i całe wnętrze (był rozbierany).

  Edit. RADU23
 • Spec od komputerów
  Przeprogramowanie biosuBIOS'u i pomiary by wiele wyjaśniły.
 • Spec od komputerów
  Czasem na taką przypadłość pomaga reset CMOS. Warto na początek spróbować tego rozwiązania.

 • Spec od komputerów
  Takie zachowanie może kilka przyczyn - błędy w biosieBIOS'ie (zrób aktualizację), nieprawidłowa detekcja obrotów (KBC, wentylator, elementy na płycie), uszkodzenie sterowania wentylatorem.
 • Poziom 20  
  Kolego miecho18, napisz dokładnie jak zrobić ten reset CMOS, czy jest to do zrobienia samemu, czy trzeba oddać do serwisu ?
 • Spec od komputerów
  cjerzy1 napisał:
  Kolego miecho18, napisz dokładnie jak zrobić ten reset CMOS, czy jest to do zrobienia samemu, czy trzeba oddać do serwisu ?

  Wyjąć/wylutować bateryjkę podtrzymującą na kilka minut.
 • Poziom 15  
  Niestety w tym modelu bateria jest od dołu płyty, a co za tym idzie trzeba rozebrać całego laptopa. Poniżej link do filmiku w którym pokazane jest jak rozebrać laptopa. Bateria CMOS jest w 6:50 min pokazana w prawym dolnym rogu płyty po jej odwórceniu.

  https://www.youtube.com/watch?v=YumiMlucrUY

  cjerzy1 napisał:
  czy aktualizowanie Biosu jest bezpieczne

  Niekoniecznie, jeśli coś pójdzie nie tak to zostanie programowanie biosu BIOS'u w serwisie, aczkolwiek jeśli się to zrobi z głową to szansa na uszkodzenie jest niewielka.
 • Poziom 20  
  Aktualizacja BIOS'u do wersji A15. Bateria musi być naładowania i podpięta w trakcie aktualizacji. Potem można się bawić w inne bardziej czasochłonne operacje.
 • Poziom 20  
  Laptop był w serwisie, gdzie resetowano i uaktualniono BIOS do wersji A15. Niestety nic to nie pomogło, dalej szumi jak szumiał na wysokich obrotach nawet bez żadnego obciążenia, temperatury takie jakie były przed aktualizacją BIOSu. Wentylator jest dobry, niestety SpeedFan nie wykrywa wentylatora procesora tylko karty graficznej (ustawienie na 30 %, automatyczna prędkość wentylatora zaptaszkowana).
 • Spec od komputerów
  cjerzy1 napisał:
  Laptop był w serwisie, gdzie resetowano i uaktualniono BIOS do wersji A15.

  To teraz trzeba kość przeprogramować w programatorze.
  Jeśli nie pomoże pomiary na płycie.
 • Poziom 20  
  Rozumiem, że chodzi o przeprogramowanie BIOSu. Ile by kosztowała taka operacja i czy jest 100 gwarancji, że to pomoże?
 • Spec od komputerów
  cjerzy1 napisał:
  Ile by kosztowała taka operacja i czy jest 100 gwarancji, że to pomoże?

  Zależy od serwisu.
  Czy na 100% pomoże to nie zagwarantuję.
  W jakim serwisie Ty miałeś laptopa co takich czynności nie wykonali?
 • Poziom 20  
  Wyboru dużego nie mam, więc zaniosłem do serwisu komputerowego najbliżej mnie. Też mi coś wspominali o przeprogramowaniu BIOSu (za ok. 160 zł), ale też nie dawali 100 % gwarancji że to pomoże, więc nie wyraziłem zgody. Po niedzieli zaniosę do innego.
 • Poziom 20  
  Laptop już powrócił z kolejnego serwisu, tym razem dali mu radę. Pracuje tak, że go w ogóle nie słychać.