logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

MikroTik - Brak internetu na VLAN10, konfiguracja VLANów i mostów

whizzo 30 Maj 2016 15:39 2343 15
REKLAMA
  • #1 15709261
    whizzo
    Poziom 13  
    Posty: 182
    Pomógł: 8
    Ocena: 10
    Schemat sieci:
    WAN --> RB951G-2HND (192.168.1.1) ----->CRS125-24G-1S (192.168.1.3)---> reszta urządzeń tj. kamery IP, NASy itd

    NA CRS125 (192.168.1.3) na porcie 'ether1-master' utworzyłem dwa VLANy (VLAN10 z odrębnym serwerm DHCP 10.0.0.0/8):
    VLAN10 - 10.0.0.0./8 - VLAN utworzony dla portu, który ma byc oddzielony od reszty sieci.
    VLAN20 - 192.168.1.0/24 - reszta urzadzeń, które mogą sie komunikować ze sobą.

    Utworzyłem dwa mosty:
    "bridge-vlan10" - tu spięte sa porty ether14 oraz interfejs vlan10
    oraz drugi most:
    "bridge-vlan20" - pozostałe porty łącznie z "ether1-master" oraz resztą urzadzeń oraz interfejs vlan20.

    Oczywiscie porty podpięte do odpowiednich VLANów mają master port ustawiony na NONE.

    Dla obydwu VLANów utworzyłem dwa odrębne serwery DHCP, ktore nadaja IP bez zadnych problemow. Tu nie zauważylem błędow.

    I znowu problem z jakim walczę sie powtarza.
    VLAN10 nie dostaje internetu pomimo, ze jest stworzony pod 'ether1-master'. Kiedy w ustawieniach BRIDGE port 'ether1-master' dodaje do jednego, bądź drugiego mostu (bridge-vlan10, bridge-vlan20) tam wlasnie jest internet.

    Czemu tak się dzieje i czemu nie ma internetu na obydwu interfejsach VLAN?

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 15709388
    rikardo67
    Poziom 21  
    Posty: 382
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    Pozmieniaj adresacje, nie używaj kilku jednakowych adresacji, u Ciebie są dwie 192.168.1.0/24 na wanie i CRS125-24G-1S dostaje 192.168.1.3, na vlanie20 też masz 192.168.1.0/24, a to wprowadza routing w błąd. Zmień to bo brama na CRS125-24G-1S to 192.168.1.3, która gryzie się pewnie z brama 192.168.1.1 na vlanie20. Aczkolwiek moge sie mylić bo nie podałeś nic na temat routingu jaki zrobiłeś miedzy sieciami.
  • #3 15709410
    whizzo
    Poziom 13  
    Posty: 182
    Pomógł: 8
    Ocena: 10
    rikardo67 napisał:
    Pozmieniaj adresacje, nie używaj kilku jednakowych adresacji, u Ciebie są dwie 192.168.1.0/24 na wanie i CRS125-24G-1S dostaje 192.168.1.3, na vlanie20 też masz 192.168.1.0/24, a to wprowadza routing w błąd. Zmień to bo brama na CRS125-24G-1S to 192.168.1.3, która gryzie się pewnie z brama 192.168.1.1 na vlanie20. Aczkolwiek moge sie mylić bo nie podałeś nic na temat routingu jaki zrobiłeś miedzy sieciami.


    NA RB951 poza wyłaczeniem serwera DHCP nie robiłem nic (nie tworzyłem VLANów na RB951 - powinienem również to zrobić?). Co do adresacji to zamysłem było aby wszystkie urządzenia stanowiły część jednej sieci stąd taka adresacja. Natomiast chodziło mi o to aby na jednym z MT (CRS125) odseparować jeden z portów od reszty sieci (ten dodany do VLAN10 na CRS125)

    Sugerujesz, aby umieścić obydwa MT w różnych podsieciach? Przepraszam, że takie banalne pytania zadaje, ale cały czas próbuje złapać podstawy i nie do końca jeszcze wszystko rozumiem.
  • #4 15709422
    Szczota6
    Poziom 16  
    Posty: 176
    Pomógł: 13
    Ocena: 20
    Co chcesz osiągnąć? Chyba sam nie wiesz po co vlany sie stosuje.
    Vlan jest po to żeby sieci odseparować.
    Ty w zasadzie możesz przez master port zrobić dwa switche i sobie pogrupować porty jak pasuje. Robisz dwie podsieci na kazdy switch
  • REKLAMA
  • #5 15709559
    rikardo67
    Poziom 21  
    Posty: 382
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    No właśnie, jak napisał poprzednik, wszystko zależy co chcesz osiągnąć, bo pewnie jest to prostsze niż myślisz. A co do rożnych podsieci, to napisz konkretnie co chcesz osiągnąć, bo tak jak pisze kolega może starczy ci tylko jeden server dhcp, i drugi jako swich z rożnymi ustawieniami portów.
    EDIT
    ten rb951 jako co robi? router, swich, most, brama.
  • #6 15709632
    whizzo
    Poziom 13  
    Posty: 182
    Pomógł: 8
    Ocena: 10
    rikardo67 napisał:
    No właśnie, jak napisał poprzednik, wszystko zależy co chcesz osiągnąć, bo pewnie jest to prostsze niż myślisz. A co do rożnych podsieci, to napisz konkretnie co chcesz osiągnąć, bo tak jak pisze kolega może starczy ci tylko jeden server dhcp, i drugi jako swich z rożnymi ustawieniami portów.
    EDIT
    ten rb951 jako co robi? router, swich, most, brama.


    Byc może macie rację a ja sie trochę miotam. Punktem wyjścia jest odseparowanie konkretnie dwóch portów powiedzmy 'ether14' i 'ether16' w CRS125 (192.168.1.3) od reszty sieci. Tu ma być odrębna adresacja oraz brak dostępu od sieci właściwej.
    Urządzenia jakie mam to właśnie MT. Tylko tyle i aż tyle mam narazie do ustawienia, bo za każdym razem odbijam się od braku internetu na tych portach. DHCP skonfigurowany poprawnie (tak wynika z IPCONFIG, które dostaje IP i pokazuje brame).

    Zatem w jaki sposób to ugryżć?

    Oto moje urządzenia:
    RB951G-2HND - podłaczony jako router za modem od operatora. Po 'ether1-master' podłączony jest CRS125-24G do którego jest podłączona reszta urządzeń. Tu jest serwer DHCP, któy rozdaje IP wszystkim urządzeniom bez statycznego IP. I tu chcę odseparować 2 wspomniane porty.
  • #7 15709729
    rikardo67
    Poziom 21  
    Posty: 382
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    powinno wystarczyć wyłączenie "master port" na tych portach i jednak zmień adresacje, jeżeli rb951 robi jako router czyli ma włączone DHCP, po co drugie dhcp, jeżeli dostajesz IP z rb951 192.168.1.x to nie możesz już raczej użyć tej adresacji na innym dhcp na tym samym urządzeniu nie masz internetu na tych ether14 i 16?a chcesz mieć na nich inne sieci z dostępem do netu.
    EDIT

    Cytat:
    Oto moje urządzenia:
    RB951G-2HND - podłaczony jako router za modem od operatora. Po 'ether1-master'

    tego troche nie rozunie :-) standardowo MT jest ustawiony jako 5-cio portowy swich rozumie że rb951 masz ustawiony już jako router i z niego internet wychodzi normalnie?
  • REKLAMA
  • #8 15709770
    whizzo
    Poziom 13  
    Posty: 182
    Pomógł: 8
    Ocena: 10
    rikardo67 napisał:
    powinno wystarczyć wyłączenie "master port" na tych portach i jednak zmień adresacje, jeżeli rb951 robi jako router czyli ma włączone DHCP, po co drugie dhcp, jeżeli dostajesz IP z rb951 192.168.1.x to nie możesz już raczej użyć tej adresacji na innym dhcp na tym samym urządzeniu nie masz internetu na tych ether14 i 16?a chcesz mieć na nich inne sieci z dostępem do netu


    Nie nie. Nie do końca. Przepraszam nie opisałem tego precyzyjnie. DHCP działa tylko na CRS125 i stąd rozdaje IP pozostałym urządzeniom. Na RB951 serwer DHCP jest wyłączony. Tam tylko mam NAT.

    No dobrze. Wyłączam w takim razie DHCP na CRS125 i włączam ponownie na RB951. W jaki spósób porty 'ether14' i 'ether16' z CRS125 dostaną IP z innej podsieci, która wtedy ustawie na RB951? Przyznam, że bezradny jestem tutaj i tego zagadnienia nie ogarnąłem jeszcze.

    Mam jeszcze pytanie o 'master-port'. Jeśli ustawiam 'master-port' zmieniajac ustawienie na 'None' na porcie 'ether14' i ustawiając port 'ether16' jako 'slave' dla 'ether14' czy muszę jeszcze tworzyć most z portem 'ether1-master'?
    W domyślnej konfiguracji cRS125 (ustawionym w Quickset w trybie 'Bridge') jest ustawiony most na wszystkie porty z jednym centralnym czyli 'ether1-master'
    Czy ten most mam usunąć?

    Pozdrawiam
  • #9 15709802
    rikardo67
    Poziom 21  
    Posty: 382
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    nie , nie usuwaj, no chyba że są takie ustawienia na 14 i 16 to wyłacz je, jak dasz na 14 none i 16 połączysz z nim możesz zrobić na nich bridge i na nim ustawić sobie DHCP, i routing do bridge na ether1-mastera, przyznam się że z CRS125 nie miałem do czynienia ale MT to MT (to program, chyba :-)
  • #10 15709839
    whizzo
    Poziom 13  
    Posty: 182
    Pomógł: 8
    Ocena: 10
    rikardo67 napisał:
    nie , nie usuwaj, no chyba że są takie ustawienia na 14 i 16 to wyłacz je, jak dasz na 14 none i 16 połączysz z nim możesz zrobić na nich bridge i na nim ustawić sobie DHCP, i routing do bridge na ether1-mastera, przyznam się że z CRS125 nie miałem do czynienia ale MT to MT (to program, chyba :-)


    OK. Zlikwidowałem VLANy. Wróciłem właściwie do konfiguracji domyslnej, gdzie wszystkie porty ustawione są w jednym moście. Do tego dwa serwery DHCP.

    Ustawiłem na porcie'ether14' master-port na 'none'. Ustawiłem jeden z serwerów DHCP na ten interfejs. Tu wszystko działa. IPconfig wypluwa IP, maske i brame. Wszystko tak jak ustawiłem. Niestety nie potrafię zrobić routingu do mostu z ether1-master. Czy mogę prosić o małą podpowiedź?
  • #11 15709888
    rikardo67
    Poziom 21  
    Posty: 382
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    z głownego menu IP>routers
    EDIT
    powinienes zmostkować oba 14 i 16 bridgem i dhcp dac na bridga, no chyba ze chcesz aby były osobno.

    moze załaczanik pomoże
    Załączniki:
    • MikroTik - Brak internetu na VLAN10, konfiguracja VLANów i mostów routers.jpg (191.54 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #12 15709950
    whizzo
    Poziom 13  
    Posty: 182
    Pomógł: 8
    Ocena: 10
    rikardo67 napisał:
    z głownego menu IP>routers
    EDIT
    powinienes zmostkować oba 14 i 16 bridgem i dhcp dac na bridga, no chyba ze chcesz aby były osobno.


    Tak właśnie zrobiłem. W tablicy 'Route List' wprowadziłem:
    Dst Address: 10.0.0.0/8 (podsiec dla ether14). Gateway ustawilem na 'bridge1' gdzie sa pozostale porty. Pref source ustawilem na 10.0.0.1

    Dla tej trasy atrybut ustawil sie 'static'. Distance to:1

    bridge1 ustawiony jest jako reachable.

    Chyba wyglada ok, ale internetu w porcie ether14 nie ma.
    Gdzie robię błąd?

    [/img]
    Załączniki:
    • MikroTik - Brak internetu na VLAN10, konfiguracja VLANów i mostów route.png (17.87 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #13 15709992
    Szczota6
    Poziom 16  
    Posty: 176
    Pomógł: 13
    Ocena: 20
    Zrob tak.

    Backup konfiga na obu mikrotikach.
    Na obu reset configuration z opcja "no default configuration"
    Masz wtedy oba mikrotiki gołe i wesołe.
    Do urządzeń logujesz sie po MAC
    vlany traktuj jak normalne interface

    ether1 w RB951 podpinasz do ether1 w CRS
    ether5 w RB951 podpinasz do modemu czy co tam masz

    Na RB951 definiujesz tak:
    ether1 lan do vlanow
    ether5 WAN.

    WAN konfigurujesz tak żeby mieć łączność z netem czyli ustawiasz PPPoE czy adres IP. Dodajesz trase routingu jeśli IP dodajesz (w przypadku PPPoE domyślnie jest dodawana trasa).
    Konfigujesz NAT.

    Ether1 dodajesz dwa vlany. Jeden nazwij vlan10 i daj mu takie samo ID. Drugi vlan20 i ID też 20.

    Na vlan10 dajesz IP 192.168.1.1 na vlan20 192.168.2.1
    Tworzysz w IP --> Pools dwie pule. Pierwsza to 192.168.1.100-192.168.1.200
    Druga 192.168.2.100-.192.168.2.200
    Zakładka DHCP server i ustawiasz prawidłowo dwa serwery DHCP z odpowiednimi pulami i prawidłowo przypisanych IP.
    Zakładka networks wpisujesz:
    adress 192.168.1.0/24
    gateway 192.168.1.1
    netmask 24
    DNS server 8.8.8.8 i 8.8.4.4

    Dodajesz druga sieć w networks
    adress 192.168.2.0/24
    gateway 192.168.2.1
    netmask 24
    DNS server 8.8.8.8 i 8.8.4.4

    Teraz przechodzisz na CRS i na ether1 dodajesz vlan10 i vlan20.
    Robisz bridge1 i bridge2.
    Bridge1 dodajesz vlan10 i porty ether od 2 do 24 z pominięciem portu 14 i 16.
    Bridge2 dodajesz vlan20 i porty ether 14 i 16.

    Teraz na lanach od 2 do 24 z pominięciem portu 14 i 16 powinieneś dostawać adresy IP z puli 192.168.1.1 a na portach 14 i 16 z puli 192.168.2.1

    Masz dwie podsieci teoretycznie odseparowane od siebie ale będą potrafiły się komunikować przez RB951. Możesz to sprawdzić poleceniem ping.

    Logujesz się spowrotem na RB951 jak wszystko będzie działało tak jak chcesz i robisz regułę firewall.
    chain forward
    in interface vlan10
    out interface vlan20
    action drop

    Wtedy masz całkowicie zablokowaną komunikacje między vlanami.

    Z głowy to piszę więc może być gdzieś babol w networks.

    Jak Ci będzie działało to później możesz zacząć eksperymentować.

    Mam nadzieje, że podstawy takie jak ręczne przypisywanie adresów IP, NAT i robienie tras statycznych znasz
  • #14 15710005
    rikardo67
    Poziom 21  
    Posty: 382
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    jaką masz w końcu adresacje?? 192.1658.1.x czy 10.0.0.x bo widzę obie na bridge
    pokarz co masz w IP>addresses
    EDIT
    spóźniłem się troche :-)
  • #15 15710027
    whizzo
    Poziom 13  
    Posty: 182
    Pomógł: 8
    Ocena: 10
    rikardo67 napisał:
    jaką masz w końcu adresacje?? 192.1658.1.x czy 10.0.0.x bo widzę obie na bridge
    pokarz co masz w IP>addresses
    EDIT
    spóźniłem się troche :-)


    
    # may/30/2016 20:54:59 by RouterOS 6.35.2
    # software id = 67EZ-HQC7
    #
    /ip pool
    add name=dhcp_pool1 ranges=192.168.1.139-192.168.1.199
    add name=pool2_guest ranges=10.0.0.10-10.0.0.50
    /ip address
    add address=192.168.1.3/24 comment=defconf interface=ether1-master network=\
        192.168.1.0
    add address=10.0.0.1/8 comment=vlan_adam interface=ether14-adam4 network=\
        10.0.0.0
    /ip dhcp-client
    add dhcp-options=hostname,clientid
    /ip dhcp-server
    add address-pool=dhcp_pool1 disabled=no interface=bridge1 name=dhcp1
    add address-pool=pool2_guest disabled=no interface=bridge2 name=dhcp2
    /ip dhcp-server network
    add address=10.0.0.0/8 dns-server=8.8.4.4,192.168.1.1,8.8.8.8 gateway=\
        10.0.0.1 netmask=8
    add address=192.168.1.0/24 dns-server=8.8.4.4,8.8.8.8 gateway=192.168.1.1
    /ip dns
    set servers=8.8.8.8,8.8.4.4,192.168.1.1
    /ip route
    add distance=1 gateway=192.168.1.1
    add check-gateway=arp distance=1 dst-address=10.0.0.0/8 gateway=bridge1 \
        pref-src=10.0.0.1
    


    Wyjasnienie: Tak są dwie adresacje. Jedna dhcp_pool1 jest dla mojej domowej sieci i z tej puli idą wszystkie IP dla urządzeń. pool2_guest to pula dla 'ether14' właśnie.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Szczota6 napisał:
    Zrob tak.

    Backup konfiga na obu mikrotikach.
    Na obu reset configuration z opcja "no default configuration"
    Masz wtedy oba mikrotiki gołe i wesołe.
    Do urządzeń logujesz sie po MAC
    vlany traktuj jak normalne interface

    ether1 w RB951 podpinasz do ether1 w CRS
    ether5 w RB951 podpinasz do modemu czy co tam masz

    Na RB951 definiujesz tak:
    ether1 lan do vlanow
    ether5 WAN.

    WAN konfigurujesz tak żeby mieć łączność z netem czyli ustawiasz PPPoE czy adres IP. Dodajesz trase routingu jeśli IP dodajesz (w przypadku PPPoE domyślnie jest dodawana trasa).
    Konfigujesz NAT.

    Ether1 dodajesz dwa vlany. Jeden nazwij vlan10 i daj mu takie samo ID. Drugi vlan20 i ID też 20.

    Na vlan10 dajesz IP 192.168.1.1 na vlan20 192.168.2.1
    Tworzysz w IP --> Pools dwie pule. Pierwsza to 192.168.1.100-192.168.1.200
    Druga 192.168.2.100-.192.168.2.200
    Zakładka DHCP server i ustawiasz prawidłowo dwa serwery DHCP z odpowiednimi pulami i prawidłowo przypisanych IP.
    Zakładka networks wpisujesz:
    adress 192.168.1.0/24
    gateway 192.168.1.1
    netmask 24
    DNS server 8.8.8.8 i 8.8.4.4

    Dodajesz druga sieć w networks
    adress 192.168.2.0/24
    gateway 192.168.2.1
    netmask 24
    DNS server 8.8.8.8 i 8.8.4.4

    Teraz przechodzisz na CRS i na ether1 dodajesz vlan10 i vlan20.
    Robisz bridge1 i bridge2.
    Bridge1 dodajesz vlan10 i porty ether od 2 do 24 z pominięciem portu 14 i 16.
    Bridge2 dodajesz vlan20 i porty ether 14 i 16.

    Teraz na lanach od 2 do 24 z pominięciem portu 14 i 16 powinieneś dostawać adresy IP z puli 192.168.1.1 a na portach 14 i 16 z puli 192.168.2.1

    Masz dwie podsieci teoretycznie odseparowane od siebie ale będą potrafiły się komunikować przez RB951. Możesz to sprawdzić poleceniem ping.

    Logujesz się spowrotem na RB951 jak wszystko będzie działało tak jak chcesz i robisz regułę firewall.
    chain forward
    in interface vlan10
    out interface vlan20
    action drop

    Wtedy masz całkowicie zablokowaną komunikacje między vlanami.

    Z głowy to piszę więc może być gdzieś babol w networks.

    Jak Ci będzie działało to później możesz zacząć eksperymentować.

    Mam nadzieje, że podstawy takie jak ręczne przypisywanie adresów IP, NAT i robienie tras statycznych znasz


    Dziękuję za ten opis. Jeśli juz nic nie pomoże zrobie calkowity reset i zaczne zgodnie z powyższym opisem.
  • Pomocny post
    #16 15710060
    Szczota6
    Poziom 16  
    Posty: 176
    Pomógł: 13
    Ocena: 20
    Zacznij od mojego opisu to jest szansa że załapiesz jak vlany działają.
    Konfiguracje zawsze zaczynaj jak mikrotik jest goły. Domyślne konfiguracje często psuja dość sporo.

    Pamiętaj vlan traktuj jak zwykły interface ether.
    Czasem jest lepiej korzystać z vlanów niż z fizycznych interface bo można szybko przełączać bez potrzeby fizycznej obecności przy sprzęcie.

    Najważniejsze. Nigdy nie używaj vlan z ID 1. Nigdy!

    Jak ogarniesz temat to zostanie na deser obsługa vlanów przez switch chip a nie CPU :D

    MikroTik - Brak internetu na VLAN10, konfiguracja VLANów i mostów
    Przykład vlanów tuneli i VPN na jednym z moich RB3011

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik skonfigurował sieć z użyciem MikroTik RB951G-2HND i CRS125-24G-1S, tworząc dwa VLANy: VLAN10 (10.0.0.0/8) i VLAN20 (192.168.1.0/24). Problemem jest brak dostępu do internetu na VLAN10, mimo poprawnej konfiguracji DHCP. Użytkownicy sugerują zmianę adresacji, aby uniknąć konfliktów routingu oraz wyłączenie serwera DHCP na RB951, co pozwoli na lepsze zarządzanie adresacją IP. Wskazówki obejmują również traktowanie VLANów jako zwykłych interfejsów oraz unikanie używania VLANu z ID 1. Użytkownik ostatecznie zrezygnował z VLANów, wracając do domyślnej konfiguracji mostu, co poprawiło działanie DHCP, ale nadal występują problemy z routingiem do mostu z ether1-master.
REKLAMA