Ktoś jeszcze podchodzi do starego egzaminu z zawodu elektryk ? Czy tylko Ja ? czego można sie spodziewać na praktyce ? jak myślicie dadzą łatwiejsze zadanie niż w tamtym roku ?
Jak to na starym egzaminie można się spodziewać wszystkiego.
Ale i tak stary egzamin zdajesz według jednego schematu. Czy to kucharz, fryzjer, mechanik czy elektryk, wszystko na jedno kopyto.
U mnie w szkole kilku absolwentów zdaje.
Witaj, egzamin wydawał sie łatwiejszy niż w tamtym roku. Według mnie uszkodzony był przewód od P2 do G1 (zwarcie) lub ewentualnie na gniazdku G1. Oraz uszkodzone było zabezpieczenie przelicznikowe B25. Modernizacje zrobiłem zmieniając podłączenie grzałek z trójkąta na gwiazdę.
Również podałem za przyczynę uszkodzony przewód który wykułem i wymieniłem na nowy bo, co zawarłem w pracy, nie warto w takiej sytuacji izolować uszkodzony przewód bo po 1. nie zapewnia to dostatecznego bezpieczeństwa i bezawaryjności a po 2. nie przynosi jakichś wielkich oszczędności. jednak gniazdko odrzuciłem co uzasadniłem również we wnioskach w następujący sposób: wyraźnie w definicji stanu ROZWARTY było napisane że podczas pomiaru gniazdko jest odłączone czyli wydaje mi się (a wydaje mi się że mi się dobrze wydaje) że odłączone gniazdko oznacza gniazdko które np leży zdemontowane na podłodze i do którego nie są podłączone przewody. Co do zabezpieczeń: nie wydaje mi się aby były one uszkodzone, moim zdaniem wartość zabezpieczenia przedlicznikowego była po prostu za mała w porównaniu do zabezpieczenia gniazd w kuchni, miałem podobną sytuację u siebie w domu i gdy przypadkiem zrobiłem zwarcie wywaliło zabezpieczenie obwodu i przedlicznikowe. W tym przypadku nie zostało zachowany współczynnik 1,6 (który w sumie jest stosowany do topików ale zaryzykowałem no i...). Zabezpieczenie przedlicznikowe powinno być conajmniej B32 i wtedy zostaje zachowana selektywność.
Co do modernizacji: po zwarciu styków 1 i 2 podane zostaje napięcie międzyfazowe na grzałki R1 i R2 połączone szeregowo co daje nam moc 3KW. Po zwiększeniu przepływu wody zwierają się styki 3 i 4 i zostaje podane napięcie na grzałkę R3 co daje nam dodatkowo moc 6KW i w ten sposób mamy na "drugim biegu" 9KW. Jest zmniejszona moc maksymalna ? jest. Jest zachowane stopniowanie ? jest. I tyle w temacie. Jak się nie podoba OKE to proszę mnie pocałować w część ciała, na której aktualnie siedzę
Quote:
A bezpieczniki B20 na ogrzewaczu były dobre?, przecież była tam przerwa przy rozwartym i zwartym układzie.
Nie pamiętam czegoś takiego, może nie zauważyłem. Pamiętam tylko, że przed jak i za bezpiecznikiem napięcie względem PEN było równe 0 co wynika z tego że była to ta sama faza z której były zasilane gniazda w kuchni i ta faza na której zabezpieczenie przedlicznikowe "wywaliło"
A jeżeli napisałem wszystkie założenia wykaz przyczyn i projekt lokalizacji i usunięcia dobrze oraz opis usunięcia i wykaz użytych materiałów to wystarczy na 75 %? Modernizację też zrobiłem ale prawdopodobnie zle