Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka karta graficzna i zasilacz do mojego komputera?

Seba7225 21 Cze 2016 22:21 924 19
  • #1 21 Cze 2016 22:21
    Seba7225
    Poziom 7  

Witam!
    Otóż posiadam komputer HP xw4400 o podanej konfiguracji:

Mobo: Hawlett-Packard 0A68h
    Chipset: Intel i975X
    CPU: Intel Core 2 Quad Extreme QX6700 @ 2,66GHz LINK
    GPU: AMD Radeon R7 240 2GB GDDR3 128-bit (Low-Profile) LINK
    RAM: 3GB DDR2
    HDD: WD Caviar Blue WD5000AAKX (500GB)
    Zasilacz: 460W (bodajże Tracer, ogólnie badziewie)

Jaka karta graficzna będzie najbardziej odpowiednia dla tej konfiguracji, tak aby nie nudziła się przy tym procesorze i vice versa? Aby wyciągnąć max z tego zestawu i żeby nawet nowsze gry dawały radę w przyzwoitych ustawieniach (najlepiej wysokich :D) i płynnym fps.
    Na aktualnej konfiguracji jestem w stanie zagrać np. w Mortal Kombat X na średnich ustawieniach w ~30-40fps, CS:GO w ~40-70fps na wysokich, lecz już np. Battlefield: Bad Company 2 w ~20-30fps na wysokich.
    Na wszelki wypadek dodaję screen'y z CPU-Z oraz GPU-Z.
    Cena karty nie gra zbytnio roli, ale myślę że do ~500-700zł coś fajnego chyba by się znalazło, może być nawet używana. Kartę będę kupował dopiero za 2-3 miesiące, więc może do tego czasu ceny kart trochę stanieją.
    Co do wymagań dotyczących karty, to tylko to, że chciałbym, aby była z serii GTX od Nvidii.

I w jaki zasilacz powinienem w takim przypadku zainwestować? poleca ktoś jakiś konkretny model?

Proszę nie zwracać uwagi na ilość pamięci RAM, będę dokupywał więcej.

EDIT

Dodam, że płyta główna posiada 2 sloty na karty graficzne, tak więc może jakieś SLI? :D Choć na razie jednak skupię się na jednej karcie graficznej ;)

Jaka karta graficzna i zasilacz do mojego komputera?CPU.png Download (26.46 kB)

Jaka karta graficzna i zasilacz do mojego komputera?gpu.gif Download (21.97 kB)

Jaka karta graficzna i zasilacz do mojego komputera?Mobo.png Download (14.7 kB)

0 19
  • #2 21 Cze 2016 22:46
    Krnlmgr
    Poziom 17  

Dolicz też zakup zasilacza takie przeciętne zaczynają się od 150zł(NOWE).
    Wstępnie gtx 750 ti czy 950(nowe)
    Jeszcze 1GB ramu dorzucić

0
  • #3 21 Cze 2016 23:24
    Seba7225
    Poziom 7  

Krnlmgr napisał:
    Dolicz też zakup zasilacza takie przeciętne zaczynają się od 150zł(NOWE).

150zł to żaden wydatek :D

EDIT

Jakiś dobry zasilacz do 200-250zł raczej się znajdzie?

Dodano po 26 [minuty]:

Krnlmgr napisał:
    Wstępnie gtx 750 ti czy 950(nowe)
    Jeszcze 1GB ramu dorzucić

A co myślisz o GTX 760? Mieszczę się w cenie, a jest wydajniejsza od GTX 750, a tego GTX 950 jeszcze zobaczę. No chyba, że to za nadto jak na te komponenty i karta będzie się tylko nudzić.
    Ramu jeszcze dołożę minimum ten 1GB.

EDIT

Ten GTX 760 też niby wydajniejszy od tej 950'tki, więc chyba w tej cenie najlepszym wyborem z tej trójki byłby GTX 760? A od jakiego producenta najlepiej? EVGA, Gigabyte, ASUS, etc?

0
  • #4 22 Cze 2016 11:12
    Krnlmgr
    Poziom 17  

Seba7225 napisał:

Jakiś dobry zasilacz do 200-250zł raczej się znajdzie?

Dobre zasilacze rzecz jasna najlepiej nowe odpowiednio mocowo zaczynają się poza tym budżetem.

Seba7225 napisał:
    Ten GTX 760 też niby wydajniejszy od tej 950'tki, więc chyba w tej cenie najlepszym wyborem z tej trójki byłby GTX 760? A od jakiego producenta najlepiej? EVGA, Gigabyte, ASUS, etc?

Asusowskie, 760-tka nie jest wydajniejsza od podstawowej 950-tki i jest na równi z wersjami oc 750tii przez co jest też dobrym wyborem.

0
  • #5 22 Cze 2016 14:52
    Seba7225
    Poziom 7  

Krnlmgr napisał:
    Asusowskie, 760-tka nie jest wydajniejsza od podstawowej 950-tki i jest na równi z wersjami oc 750tii przez co jest też dobrym wyborem.

Nie jest wydajniejsza od 950-tki? Hmm, ok, kierowałem się tym: Link
    No ale chyba jednak skuszę się na tą 760-tkę.

Co do zasilacza to coś przyzwoitego do 250zł na pewno się znajdzie, nawet nowego. Widziałem na allegro np. SilentiumPC o mocy 600W z certyfikatem 80+ za 220zł. Jeszcze jakieś byly, ale się nie przyglądałem.

0
  • #6 22 Cze 2016 15:27
    Krnlmgr
    Poziom 17  

Wydajności kart są sprawdzane na każdym innym cofingu przez co wyniki są różne, w 760 tdp jest trochę wysokie sięgające 300 przez co może sie bardzo grzać szczególnie teraźniejszą porą i hałasować z tradycjonalnym chłodzeniem zważywszy na to że te karty można kupić tylko używane z przebiegiem w tym przedziale cenowym.
    Ten

Seba7225 napisał:
    SilentiumPC o mocy 600W z certyfikatem 80+ za 220zł.

To przeciętniak na równi\nie z jakimś goldowym 400 watowcem

0
  • #7 22 Cze 2016 16:21
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Seba7225 napisał:
    Nie jest wydajniejsza od 950-tki? Hmm, ok, kierowałem się tym: Link
    No ale chyba jednak skuszę się na tą 760-tkę.

GTX950 jest mniej więcej porównywalna wydajnościowo do GTX760 (tak wynika z kilku benchmarków, które przejrzałem), chociaż w niektórych przypadkach GTX760 bywa delikatnie szybsza. Są to jednak różnice w granicach 5%. Mając do wyboru te dwie karty wybrałbym GTX950 ze względu na to, że nowe GTX760 jest już praktycznie nie do dostania. GTX760 ma TDP 170W (nie wiem, skąd Kolega wyżej wyczarował 300W, być może chodziło o pobór prądu przez cały zestaw z taką kartą). GTX950 przy zbliżonej wydajności potrzebuje już tylko 90W. Większe TDP to cieplejsza karta, głośniejsze chłodzenie, potencjalnie większa awaryjność.

Do QX6700 (130W) i GTX950 (90W) będzie starczył zasilacz mający wydajność 270W na 12V (zakładając bezpieczny zapas 50W na tej linii). Przy GTX760 trzeba celować w wydajność rzędu 350W na 12V. W budżecie 200-250zł na pewno da się coś ciekawego dobrać.

0
  • #8 22 Cze 2016 16:51
    Krnlmgr
    Poziom 17  

Dzięki że zwróciłeś uwage, mylneło sie tak jak napisałeś/
    Zasilacz 350W jest nie opłacalny kupując go nowym gdy za jakiś czas najdzie nas wymiana komponentów na lepsze w naszym pececie i wówczas zasilacz może okazać sie nie wystarczający i lepiej zabezpieczyć sie kupując mocniejszy dobry 500W z certyfikowanym bronzem wydajności.

0
  • #9 22 Cze 2016 18:24
    Seba7225
    Poziom 7  

dt1 napisał:

GTX950 jest mniej więcej porównywalna wydajnościowo do GTX760 (tak wynika z kilku benchmarków, które przejrzałem), chociaż w niektórych przypadkach GTX760 bywa delikatnie szybsza. Są to jednak różnice w granicach 5%. Mając do wyboru te dwie karty wybrałbym GTX950 ze względu na to, że nowe GTX760 jest już praktycznie nie do dostania. GTX760 ma TDP 170W (nie wiem, skąd Kolega wyżej wyczarował 300W, być może chodziło o pobór prądu przez cały zestaw z taką kartą). GTX950 przy zbliżonej wydajności potrzebuje już tylko 90W. Większe TDP to cieplejsza karta, głośniejsze chłodzenie, potencjalnie większa awaryjność.

Do QX6700 (130W) i GTX950 (90W) będzie starczył zasilacz mający wydajność 270W na 12V (zakładając bezpieczny zapas 50W na tej linii). Przy GTX760 trzeba celować w wydajność rzędu 350W na 12V. W budżecie 200-250zł na pewno da się coś ciekawego dobrać.

Nowy GTX 760 od ASUSa i to w moim budżecie :D Link (allegro) choć już odpakowana, wiec czy rzeczywiście nowa to nie wiadomo. Oczywiście jej teraz kupować nie będę, a dopiero za 2-3 miesiące, może będę miał szczęście i jeszcze się jakaś pojawi, a jak nie znajdę, to kupię tą 950-tkę. W sumie patrząc na benchmarki to w grach 950 zyskuje z 2-3fps (a czasem tylko 1fps) mniej od 760 na takich samych ustawieniach graficznych, no a przynajmniej na tych co oglądałem.

Co do zasilacza to co "ciekawego" poleciłbyś do tej kwoty, gdybym jednak celował w 760-tkę? Im więcej mocy w zapasie tym lepiej ;)

Dodano po 52 [minuty]:

Jednak zdecyduję się chyba na tą 950-tkę i nową oczywiście. Nie dość, że mieszczę się w budżecie i to w nową, to jeszcze i tak jest ledwie zauważalna różnica w wydajności między 760 a 950. Jednakże co do zasilacza, to jaki byłby najlepszy w tym przedziale cenowym?

0
  • #10 22 Cze 2016 21:14
    dt1

Karty Asusa mają 3 lata gwarancji jak są nowe, ta ma dwa lata, ciekawe dlaczego :) Początek numeru S/N: E8 zdradza, że karta jest wyprodukowana w sierpniu 2014 roku, więc gwarancję producenta ma do przyszłego roku tak naprawdę.

Seba7225 napisał:
    Co do zasilacza to co "ciekawego" poleciłbyś do tej kwoty, gdybym jednak celował w 760-tkę? Im więcej mocy w zapasie tym lepiej

Jest to bzdurne przekonanie, że czym więcej tym lepiej. Sprawność zasilacza przy małym obciążeniu i granicznym obciążeniu jest niższa. Zapas na co? Nowsze procesory pobierają mniej prądu (Twój: 130W, Core I7-6700: 65W; GTX760: 170W, GTX950 (podobnej wydajności): 90W). Myślisz, że nagle producenci zrezygnują z tego trendu i zaczną produkować coś gorszego? :)

Dlatego wolałbym lepszy zasilacz o odpowiedniej mocy, z delikatnym zapasem, ale bez przesady. Większość modernizacji które będziesz wykonywał będa zdejmować z niego obciążenie raczej.

Z fajnych zasilaczy XFX TS 450, XFX TS 550, Seasonic S12II-520, ewentualnie może Thermaltake Smart SE 530 jeśli chcesz mieć tańszy zasilacz, nieco gorszy od Seasoniców czy XFXów, ale z zapasem :)

1
  • #11 23 Cze 2016 18:24
    Seba7225
    Poziom 7  

Z podanych przez Ciebie zasilaczy wybieram Seasonic S12II-520. XFX TS 450 oraz Thermaltake odpadają z powodu braku certyfikatu 80+ (tak wyczytałem w internecie, że posiadają tylko notkę producenta o 87% wydajności, ale żadnych certyfikatów, które potwierdziłyby ten fakt). Oczywiście to nie oznacza, że nie mogą mieć takiej wydajności, bo mogą. A XFX TS550W też odpada, ponieważ z tego co czytałem po opiniach w internecie to wiele ludzi po pewnym okresie ma z nim problemy.

Co do modernizacji w moim kompie zdejmujących z niego obciążenie to raczej dużo ich nie będzie, bo np. procesora w niego lepszego już nie włożę, no a przynajmniej to był jedyny 4-rdzeniowy procesor na liście kompatybilnych CPU z moją płytą główną lub raczej dwa procesory C2D E6700 upchnięte w jeden.

Co do karty to już zdecydowałem się na tą 950-tkę, za 2-3 miesiące będę ją kupował i zasilacz także. Dokupię także oczywiście więcej RAM-u, minimum ten 1GB, aby było chociaż 4GB. Jestem teraz ciekaw jaki będzie skok wydajności w grach :D

0
  • #12 23 Cze 2016 22:01
    dt1

Seba7225 napisał:
    XFX TS 450 oraz Thermaltake odpadają z powodu braku certyfikatu 80+ (tak wyczytałem w internecie

XFX TS450 ma 80+ Bronze, z resztą jest to prawie wierna kopia Seasonica S12II :)
    Thermaltake nie może mieć 80+ ze względu na to, że nie obsługuje napięcia 120V.

Seba7225 napisał:
    Co do modernizacji w moim kompie zdejmujących z niego obciążenie to raczej dużo ich nie będzie, bo np. procesora w niego lepszego już nie włożę, no a przynajmniej to był jedyny 4-rdzeniowy procesor na liście kompatybilnych CPU z moją płytą główną lub raczej dwa procesory C2D E6700 upchnięte w jeden.

W końcu kiedyś wymienisz płytę i procesor na nowsze, bo socket 775 z zeszłej dekady Ci się jakoś znudzi.

0
  • #13 24 Cze 2016 10:27
    Seba7225
    Poziom 7  

Jest prawie wierną kopią, czyli jednak Seasonic lepszy? :)

Co do zasilacza Seasonic, to czy byłby on wystarczająco mocny dla GTX 970? Oczywiście wiem, że cena 970 jest dwukrotnie wyższa od mojego budżetu, ale pytam tak na przyszłość, gdyby kiedyś rzeczywiście tak jak mówisz, że znudził by mi się socket 775 i przesiadłbym się na lepszą płytę główną, procesor itd. choć pewnie i ta 950-tka wszystko ruszy.

0
  • #14 24 Cze 2016 13:01
    Krnlmgr
    Poziom 17  

Seba7225 napisał:
    Jest prawie wierną kopią, czyli jednak Seasonic lepszy? :)
    Pierwowzór rzekomo ma być najlepszy, ta firma jest jednym z głównych prowiderów i od nich kopiuje m.in "Antec" który jest równie dobry i godny polecenia.

W kwocie -300 można kupić dobry SilentiumPC L2 czy M2 550W Gold z 5 letnią gwarancją.

Seba7225 napisał:
    Co do zasilacza Seasonic, to czy byłby on wystarczająco mocny dla GTX 970? Oczywiście wiem, że cena 970 jest dwukrotnie wyższa od mojego budżetu, ale pytam tak na przyszłość, gdyby kiedyś rzeczywiście tak jak mówisz, że znudził by mi się socket 775 i przesiadłbym się na lepszą płytę główną, procesor itd. choć pewnie i ta 950-tka wszystko ruszy.
    Spokojnie by wystarczył.

Gdy będziesz chciał kupić tą 970-tke to być może jej już nie bedzie w produkcji jako nowej?, co prawda mogą być jakieś refurbished-y oznaczane z ceną jako nowe, lecz również w tym przedziale cenowym za jakiś czas, powstaną nowsze, lepsze i wydajniejsze z mniejszym tdp, przez co ta zejdzie już na obrót wtórny.

0
  • #15 24 Cze 2016 17:40
    Seba7225
    Poziom 7  

Krnlmgr napisał:
    W kwocie -300 można kupić dobry SilentiumPC L2 czy M2 550W Gold z 5 letnią gwarancją.

Hmm, dołożenie ~50zł na zasilacz z Goldem byłoby chyba dobrym wyjściem.

Krnlmgr napisał:
    Gdy będziesz chciał kupić tą 970-tke to być może jej już nie bedzie w produkcji jako nowej?, co prawda mogą być jakieś refurbished-y oznaczane z ceną jako nowe, lecz również w tym przedziale cenowym za jakiś czas, powstaną nowsze, lepsze i wydajniejsze z mniejszym tdp, przez co ta zejdzie już na obrót wtórny.

Myślę nad tym, aby zamiast kupna 950-tki za 2-3 miesiące, kupić 970-tkę za 3-4 miesiące. Za te kilka miesięcy raczej nadal będzie dostępna jako nowa a jej wydajność nadal będzie imponująca :) być może znajdę ją nawet taniej po niesprzedanych egzemplarzach po letnich wyprzedażach albo podczas czyszczenia magazynów sklepowych, albo po prostu jej cena spadnie przyczyną naturalną poprzez wypieranie jej przez coraz to lepsze karty, kto wie.

0
  • #16 10 Gru 2016 19:59
    Seba7225
    Poziom 7  

Witam ponownie, robię mały odkop :D

Otóż szykuję się do kupienia karty (tak, wiem, miałem to zrobić wcześniej, ale niestety zawsze coś wypadało), przez ten czas jednak dokupiłem RAM oraz wymieniłem zasilacz, teraz parametry mojego komputera przedstawiają się następująco:

Mobo: Hawlett-Packard 0A68h
    Chipset: Intel i975X
    CPU: Intel Core 2 Quad Extreme QX6700 @ 2,66GHz
    GPU: AMD Radeon R7 240 2GB GDDR3 128-bit (Low-Profile)
    RAM: 8GB DDR2 800MHz Samsung (4x2GB)
    HDD: WD Caviar Blue WD5000AAKX (500GB)
    Zasilacz: SilentiumPC Supremo L2 550W

I teraz tak, która z tych kart graficznych byłaby wydajniejsza i wyciągnęłaby więcej fpsów w grach? GTX 680 czy GTX 960? która z tych kart jest według was lepsza i dlaczego? Ogólnie porównując obie karty oglądając porównania wydajności w grach lub sprawdzając benchmarki, to GTX 680 wypada trochę, lecz zauważalnie lepiej, ale wolę jednak wpierw zapytać dla pewności. :)

Dla przykładu porównanie wydajności GTX 680 2GB i GTX 960 4GB na przykładzie benchmarku w GTA V, w którym GTX 680 wypadło znacznie lepiej.

GTX 680

Link

GTX 960

Link

Przewagę GTX 680 nad GTX 960 widać jeszcze tutaj, ale czy opłaca się ją kupić zamiast 960? Wiem, że pobór mocy ma większy niż GTX 960, więc czy ten zasilacz wystarczyłby, aby uciągnąć ten zestaw z GTX 680?
    Jaka karta graficzna i zasilacz do mojego komputera?

Wiem, że w przypadku GTX 680 to nowej już raczej nie znajdę, więc teraz używane karty także wchodzą w grę.

Z góry dziękuję za wszystkie rady! :D

0
  • #17 10 Gru 2016 22:47
    dt1

GTX680 będzie bez wątpienia szybsze. Ma tylko jedną wadę, o której częściowo wspomniałeś -brak gwarancji. Karty o takim TDP są dość awaryjne. Jest spora szansa, że będziesz się taką kartą krótko cieszył. Z tych dwóch na pewno brałbym GTX960 (bo oprócz wydajności ma inne cechy, na które warto zwrócić uwagę: niskie TDP = niższa awaryjność i wyższa kultura pracy, cichsze chłodzenie, mniej wydzielanego ciepła).

Jako że GTX960 kosztuje 850zł (cena najtańszych kart) to również warto wspomnieć o innych kartach. GTX1050Ti kosztuje mniej, a ma wydajność zbliżoną do GTX960. Również warto wspomnieć o Radeonie RX470 - kosztuje w okolicach 900zł i jest wydajniejszy od 960/1050Ti. Ewentualnie poniżej 1000zł również można kupić GTX1060-3GB, co też nie jest wcale złą propozycją.

Uwaga: GTX1050Ti/1060 oraz RX470 mają jedynie cyfrowe wyjścia video. Monitor musi posiadać DVI-D, HDMI lub Display Port. Jeśli ma tylko D-Sub będzie problem z jego podłączeniem, przelotki z DVI na DSUB nie będą działać, gdyż potrzebują DVI-I, a karty mają DVI-D.

0
  • #18 10 Gru 2016 23:25
    Seba7225
    Poziom 7  

dt1 napisał:
    Uwaga: GTX1050Ti/1060 oraz RX470 mają jedynie cyfrowe wyjścia video. Monitor musi posiadać DVI-D, HDMI lub Display Port. Jeśli ma tylko D-Sub będzie problem z jego podłączeniem, przelotki z DVI na DSUB nie będą działać, gdyż potrzebują DVI-I, a karty mają DVI-D.

No ja mam właśnie monitor Fujitsu Siemens AMILO LL 3220T, który posiada tylko D-Sub :(

Co do kart, to różnica jest widoczna gołym okiem i trochę szkoda tych kilkunastu dodatkowych fpsów, no ale z drugiej strony tak jak mówisz, nie ma gwarancji :/ choć w sumie to jeszcze nigdy w życiu nie miałem nowej karty graficznej, zawsze miałem używane i jeszcze nigdy żadna mi się nie zepsuła, a miałem ich mnóstwo, do dziś mam jeszcze jakieś na stanie, ale gorsze od mojej aktualnej. Nawet mój aktualny Radeon w tym zestawie jest używany, procesor tak samo, i do dziś działa wszystko bez najmniejszych problemów.

A ceny używanych obu tych kart sięgają około 600zł. W moim mieście np. mam okazję kupić w lombardzie tego GTX'a 960 za 650zł (zawsze mogę negocjować) z gwarancją i dowodem jej zakupu z 1 września tego roku.

Co do GTX 960, to czy duża jest różnica w wydajności między wersją 2GB a 4GB?

I tak czysto z ciekawości, czy ten zasilacz uciągnąłby cały ten zestaw z GTX'em 680? Z tego co sprawdziłem to zasilacz niby spełnia wymagania karty (minimum 550W i możliwość obciążenia linii +12V 38A, podczas gdy zasilacz generuje do 44A), no ale nigdy nie wiadomo.

0
  • #19 11 Gru 2016 10:22
    Rafik_ck
    Poziom 23  

Jak masz dość funduszy to ja bym na twoim miejscu kupił GTX 770 koszt używanej około 600-650 zł
    A zasilacz to jakiś Corsair lub np. Chieftec .

0
  • #20 11 Gru 2016 13:58
    Seba7225
    Poziom 7  

Rafik_ck napisał:
    Jak masz dość funduszy to ja bym na twoim miejscu kupił GTX 770 koszt używanej około 600-650 zł
    A zasilacz to jakiś Corsair lub np. Chieftec .

Z tego co widzę różnica w wydajności pomiędzy GTX 680 a GTX 770 jest dość mała, zbyt mała by było to opłacalne, tym bardziej, że GTX 770 wymaga zasilacza minimum 600W, gdyż ma większy pobór mocy, a z miesiąc temu kupiłem swojego SilentiumPC Supremo L2 za 300zł. Na dodatek wydajność w grach między nimi to różnica 2-3 fps, więc wydatek na kolejny zasilacz o podobnej lub wyższej cenie, aby mieć te 2-3 fps więcej, byłoby nieopłacalne, tak wiec ten Silentium musi mi wystarczyć :)

EDIT (25.01.2017)

Kupiłem jednak GTX 970 ASUS Strix OC 4GB :) temat zamykam.

0