Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

INDESIT WIL63 - nie włącza się

sundayman 16 Lip 2016 03:44 408 2
  • #1 16 Lip 2016 03:44
    sundayman
    Poziom 24  

Jeszcze przed sprawdzeniem chciałbym zapytać na co zwrócić uwagę;
    pralka jednego dnia działała OK, następnego jest całkowicie martwa.
    Nic nie działa, żadna kontrolka nie świeci.

Tak, jak gdyby brak było zasilania.
    Co w pierwszej kolejności sprawdzić ? Jest gdzieś dostępny schemat tej pralki ?

0 2
  • #2 16 Lip 2016 21:36
    zhudomel
    Specjalista AGD

sundayman napisał:
    Co w pierwszej kolejności sprawdzić ?
    Zasilanie.

0
  • #3 17 Lip 2016 04:01
    sundayman
    Poziom 24  

Uszkodzony rezystor R21, zwarcie na TNY264.
    Mam też zamiar wymienić kondensatory w okolicy, diody wyglądają na sprawne, tranzystor SMD też. Ale może te elementy też wymienić profilaktycznie ?
    Jeżeli tak - to co to tranzystor jest ? I te dwie małe diodki w okolicy tego tranzystora ?

Czy podczas uruchamiania i sprawdzania napięć z zasilacza odcinać go od reszty układu ?
    Wystartuje wtedy ? Czy wymaga jakiegoś obciążenia ?
    W grę wchodzi oczywiście chyba tylko cięcie ścieżek...

I jeszcze - czy ta płyta "luzem" z podłączoną tylko pcb z ledami i przyciskami po podaniu zewnętrznego zasilania 12 i 5v cokolwiek pokaże ? Chodzi mi o sprawdzenie czy oprócz zasilacza nie leży procesor...

Dziś zakończyłem naprawę :
    Wymieniłem w zasilaczu ;
    D7, D9, D10, D2, C4, C16, C20, C17 oraz tranzystor SMD (BC817), L1, i oczywiście spalony R21 oraz U8.

Elementy poza R21 i U8 wyglądały na sprawne - ale skoro i tak wymieniałem kondensatory, to profilaktycznie wymieniłem i te diody i tranzystor.
    No może L1 wyglądała podejrzanie, chociaż nie była spalona. Ale jakoś dziwnie napęczniała jakby.

I ciekawostka - po włączeniu przez kilka sekund poprawne napięcia a następnie leci rezystor R21. I tak dwa razy. Obciążenie linii +5 i +12 nie wygladało na zbyt duże, zatem wymieniłem warystor RV1 chociaż pomiary nic podejrzanego nie wskazały.

Po wymianie RV1 - wszystko działa ok. Czyli jakby po chwili pracy warystor wysadzał R21 ? Bardzo dziwne...

W każdym razie - elektronika działa poprawnie. Pralka uruchomiona.

Kolejne uzupełnienie;

Pralka następnego dnia znowu przestała działać.
    Okazało się, że rezystor R21 powinien być DRUTOWY (taki też był oryginalnie).

Rezystor węglowy powoduje to, że w przypadkowych odstępach czasu jest przepalany (nie była to więc wina warystora).

Wstawiłem z braku mniejszego - spory rezystor mocy 5W 10R i pralka pracuje jak na razie.

Uzupełniam listę z wartościami elementów ;

D7 = 1N4936
    D9 = UF4007
    D10 = BYV27-150
    D2 = 1N4007

C4 = 22uF/400
    C16 = 100uF/25
    C20 = 470uF/10
    C17 = 680uF/10

0