Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

De Dietrich MCR3 Plus - Jaką ustawić temp. zasilania ogrzewania

13 Feb 2017 12:11 15228 8
  • Level 30  
    Kocioł jak w temacie, zasilany propan-butanem z butli. Całe ogrzewanie domu 100% podłogówka. Rozdzielacz na automatycznych zaworach na każdej pętli - jak czujnik pokojowy zanotuje odpowiednią temp. zamyka poszczególne pętle. Wszystko działa ale chciałem się dowiedzieć jaką prawidłową wartość grzania C.O. ustawić na kotle.
    Z wodą sprawa prosta - ile ustawię tyle mam w zasobniku ale z ogrzewaniem... na oko mam 40*C ustawione i jest ciepło. Ale może trzeba to zmienić na wartość wyższą bądź niższą aby piec... nie wiem, krócej pracował albo mniej gazu zużywał. Ogólnie aby było ekonomiczniej.
    Czy to jest bez znaczenia czy mam ustawione na 40 czy na 80*C ?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się

• Level 21  
    Z tego co piszesz to wnioskuje że termostaty działają tylko na zawory na pętle a piec pewnie na zworce i chodzi na stałym parametrze czyli niesprzężony z termostatami, ehh rachunki na dzień dobry o 20-30 procent większe, chyba że coś więcej napiszesz o instalacji, jest sprzęgło ? czy z pieca idzie bezpośrednio na belkę podłogówki?
  • Level 30  
    Jest sprzęgło. Wszystko działa moim zdaniem prawidłowo, pompa c.o. na rozdzielaczu "aktywna" czyli w miarę zamykania poszczególnych pętli (wygrzewania pomieszczeń) zmniejsza swoje obroty a często w ogóle stoi bo wszystkie pętle pozamykane - w mieszkaniu ciepło. Pompa stoi, kocioł również - bywa że całe godziny się nie włącza bo nie ma takiej potrzeby. Pytanie tylko o tą temp. zasilania czy obecnie ustawione 40*C na ogrzewanie jest prawidłową wartością czy np... nie wiem, zwiększyć ją aby kocioł grzał mocniej ale krócej ??
    Instalator ustawił na 40*C z informacją: jak wam będzie zimno to podkręcić termostatami w pomieszczeniach na więcej, jak to nie wystarczy, podnieść temp. na kotle na 50*C. Po tym wszystkim temp. na termostatach w pomieszczeniach z 23-24*C zmniejszyliśmy do 21 bo była sauna w chacie, zwłaszcza nocami spać się nie dało bo za gorąco i za sucho.
    Temp. w pomieszczeniach nie regulujemy dzień/noc bo to nie ma sensu. Przestawienie np na 18-19*C na noc musiałbym dokonać koło 15tej aby w okolicach 23ciej było ok 19*C. W górę podbija szybko - gorzej z wychładzaniem.
  • Level 16  
    Jaki masz termostat, masz czujnik zewnętrzny, jakie są ustawienia P1,P25,P26,P27?

• Level 21  
    Parametrów niestety nie sprawdzi bo do tego trzeba q sensa lub isensa, z tego co piszesz wnioskuje że jednak sterowanie termostatami na pętlach jest jakoś sprzęgnięte z piecem i dobrze. Temperaturę w pokojach ustawiaj 18-19 noc 20-21 dzień powinno starczyć ,temp na piecu im niżej tym oszczędniej najlepiej ustaw na 50 stopni skoro jest sprzęgło bo na 40 jak będzie włączona np. tylko jedna pętla podłogówki może taktować, jak będą duże mrozy i nie da rady wygrzać na 50 daj czasowo 60, napewno nie schodz poniżej 40.
  • Level 39  
    Jeśli dom nowy, dobrze zaizolowany, to może być 40 st. Jak dasz mniej , to kocioł bedzie chodził dłużej, ale na mniejszej mocy, ale prąd będzie brał więcej ( dmuchawa, pompa, elektronika, siłowniki też). Często przy kotłach stałopalnych np podajnikowych ustawiam u klienta na mieszaczu 30-32 st.C do pracy ciągłej i to z reguły wystarcza bu dogrzać dom w 90% przypadków, a ew. automatyka wyłaczy dana pętlę , by nie przegrzać.
    Z gazowym bez sensu jest grzać cały czas z niska temp. gdy jest podłogówka (choć sa odwrotne opinie) bo zaoszczędzisz 1-2% na gazie ( lepsza sprawność kotła ) a stracisz 2x tyle na prądzie i zużyciu kotła.
    Przy wyższej temp. rzedu 40-45 st kocioł włącza się na kika godzin i nie ma przerzutów temp. nawet przy prostym sterowaniu dwustanowym. Ponadto łatwo zejść z temp. podłogi na noc ( zalecane w sypialniach) i odbudować rano dzienna z 2 godzinnym wyprzedzeniem wg regulatora dziennego , czy tygodniowego.
    Co do zużycia to najlepiej poeksperymentować w kilka podobnych temperaturowo dni z różnymi ustawieniami.
  • Level 10  
    Witam, podepnę się.
    Mam ten sam kocioł + isense + będą regulatory w pokojach i łazienkach i mam zagwostkę dot. regulacji temperatury. Na isense mam ustawioną przykładowo temp. 19st. ( w salonie ), w pokojach będę chciał ustawić wyższą np. o 3 st. Jak to uzyskać? Bo jak dobrze rozumiem to isense wyłączy kocioł przy 19st. Myślałem o zwiększeniu przepływów na pętlach w pokojach i łazienkach. Czy jest to dobre rozumowanie? Instalator zaproponował natomiast dodatkowy regulator pokojowy ( obok isense ), który będzie sterował siłownikami pętli salonu. Oczywiście na pozostałych pętlach będą również siłowniki. W takim przypadku na isense chce on ustawić temp. wyższą niż na regulatorze obok niego - no ok. Ale póki isense nie odczyta temperatury otoczenia identycznej z nastawiona to będzie dawał informację do kotła żeby ten grzał. Jak to rozwiązać?
  • Level 30  
    U mnie sterowniki pokojowe obecnie ograniczają się tylko do regulacji temp. w pomieszczeniach gdybym chciał chłodniej niż sterownik kotła podaje czyli 23*C. Sterownik zadziała zamykając poszczególne pętle grzewcze zaworem w szafie rozdzielczej. O ile wiem iSense nie odczytuje temp. z czujników pokojowych tylko z kotła mierząc temp wody zasilającej i powrotnej. Czujniki pokojowe odpowiadają tylko za pracę siłowników na poszczególnych pętlach otwierając je lub zamykając.
    Sterownik ustawiony jest w zakres 20-23*C i tyle podaje w c.o.
    Do tego pompa obiegowa c.o. samoczynnie dobiera prędkość obrotową: im więcej układów otwartych tym szybciej pracuje, w miarę zamykania kolejnych pętli zwalnia. Pierwszą zimę trwało wyregulowanie przepływów na każdej pętli aby grzało tak jak nam to odpowiada czyli np w łazience, tam gdzie są płytki czy w jadalni pod stołem aby była stale ciepła podłoga a np w korytarzach czy sypialniach tylko wtedy kiedy grzeje
  • Level 10  
    Isense nie zczytuje z regulatorów to wiem, natomiast ma w sobie czujnik temperatury. Dopóki temperatura nie dojdzie do ustawionej w isense to piec jest uruchomiony. I tak jak pisałem, co w przypadku jeśli w pokojach ( na regulatorach ) ustawię temperaturę wyższą od tej, którą nastawiłem na isense? Logiczne - piec nie dogrzeje. Więc widzę dwa wyjścia - albo zwiększyć przepływy w pętlach pokoi, albo tak jak instalator twierdził dostawić dodatkowy regulator w salonie połączony z siłownikami, hmm?