Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amica AMM 20 BIM - Mikrofalówka nie grzeje, nie pali się światło

zenek123 18 Feb 2017 16:03 2163 5
e-mierniki
    zenek123
    Level 19  
    Witam,

Mam mikrofalówkę Amica AMM 20 BIM. Z dnia na dzień zaczęła coraz słabiej grzać, aż w końcu przestała. Przez kilka dni nie świeciło się światło w środku potem "wróciło", a teraz znowu znowu się nie świeci. Możecie mi powiedzieć od czego zacząć. Mam ogólne pojęcie, ale mikrofalówki i tematu WN w nich jeszcze nie przerabiałem. Górna grzałka grzeje.

Pozdrawiam
  • e-mierniki
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Pierwsze pytanie czy górna grzałka grzeje również po wybraniu funkcji mikrofala? Jeżeli tak to nie ma dobrych wieści . Chociaż też niekoniecznie. W pierwszej kolejności niech się rozładuje kondensator lub rozładować kondensator dla własnego bezpieczeństwa. Po zdjęciu pokrywy ( oczywiście mikrofala odłączona od źródła zasilania) odłącz przewody zasilające pierwotne uzwojenie trafo ( dobrze byłoby sprawdzić ile tam wchodzi napięcia - powinno być 230 V więc krokodylki miernika na te konektory i pomiar włączając na chwilę pomiaru mikrofalę - spoko strona WN i mikrofale teraz są odłączone ). W tym układzie WN jest wyłączone i praca bezpieczniejsza ale dalej jest tam 230V. Uważaj. Jeżeli na trafo wchodzi 230V to dalej trzeba sprawdzić wszystko po stronie WN a więc rezystancję transformatora, bezpiecznik 07A , diodę, kondensator ( uwaga może długo być nałądowany i napięcie rzędu 2,3 KV) megnetron. Jeżeli na pierwotne trafo nie wychodzi 230V to do sprawdzenia wszystko po stronie sterowania. Z oświetleniem to może być żaróweczka spalona lub krańcówka drzwiowa zwarta. Silnik talerza kręci się , wentylator działa?
  • e-mierniki
    Zygaqra
    Level 35  
    wiesiekmisiek wrote:
    Z oświetleniem to może być żaróweczka spalona lub krańcówka drzwiowa zwarta. Silnik talerza kręci się , wentylator działa?
    To ma sens? Spalona żarówka powoduje niedziałanie mikrofalówki? Jeżeli słabło grzanie mikrofalówki, to należałoby sprawdzić kondensator, ta dość duża puszka. Utrata pojemności może spowodować ,, niegrzanie" żarówka to zupełnie nieistotna sprawa w pracy urządzenia.
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Nie pisałem, że spalona żarówka powoduje niegrzanie mikrofalami. Nie bez powodu też pytałem czy działa silnik obrotu talerza i wentylator.
    zenek123
    Level 19  
    Górna grzałka nie grzeje w trybie mikrofali. Talerz się obraca, wentylator pracuje.
    Zygaqra
    Level 35  
    Sprawa żarówki, jeżeli wentylator i talerz ,, pracują" to po prostu ją dokręcić. Niegrzanie mikrofali może być spowodowana niesprawnym kondensatorem, o czym wspomniałem wyżej, oraz uszkodzeniem bezpiecznika znajdującego się w plastikowej obudowie o średnicy ok 1cm i długości 5-7cm.