Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

iphone 6 - kompas i poziomica

tojaert 19 Lut 2017 14:00 1182 12
  • #1 19 Lut 2017 14:00
    tojaert
    Poziom 11  

Czołem

Iphone 6, po przygodach z wodą, oczyszczony i suchy. Udało się uruchomić i odzyskać dane, jednak... nie daje mi spokoju kompas i poziomica, które nie wstały wcale.
    Przelutowałem układ Boscha - kompas wrócił - jest ok.
    Poziomica uruchomiła się, ale nie potrafię jej wyzerować - pokazuje zupełnie "kosmiczne" ustawy poziomu i pionu.
    Zauważyłem, że przy ciepłej płycie, poziom "0" jest. Razem ze stygnięciem płyty, poziomy rozjeżdżają się.
    Wskazuje to na rodzaj problemu z półprzewodnikiem, ale gdzie szukać usterki?
    Który układ odpowiada za całość poziomowania?

Dzięki.

0 12
  • #2 20 Lut 2017 07:42
    jib
    Poziom 15  

A czy jak telefon leży nieruchomo to tapeta się przesuwa ?

0
  • #3 20 Lut 2017 08:39
    tojaert
    Poziom 11  

tapeta porusza się :) razem z telefonem. Kiedy leży w bezruchu - tapeta /motion/ także jest nieruchoma. Jeśli coś się rusza u Ciebie, to masz włączone animowanie tapety.

0
  • #4 20 Lut 2017 08:48
    jib
    Poziom 15  

Albo uszkodzony jest akcelerometr.... Dlatego zapytałem .

0
  • #5 20 Lut 2017 12:45
    tojaert
    Poziom 11  

akcelerometr... to daje do myślenia, hmmm
    by działał żyroskop może być potrzebny właściwy odczyt przyśpieszenia liniowego oraz ciśnienie /wysokość.
    Pytanie: jak zdiagnozować czujnik ciśnienia? i gdzie szukać akcelerometru w Ip6?

0
  • #6 20 Lut 2017 20:35
    RafalB

Poziom 23  

tojaert napisał:
    gdzie szukać akcelerometru w Ip6?

Na schemacie? :D

Ogólnie zespól kompas/akcelerometr w iphone to w sumie 3 układy :)
    - sensor pola magnetycznego
    - akcelerometr
    - zyroskop 3-osiowy z akcelerometrem

Sensor ciśnienia jest przy pamięci nand, zdiagnozować możesz go poprzez odczyt w aplikacji :)

1
  • #7 20 Lut 2017 22:26
    tojaert
    Poziom 11  

RafalB napisał:
    tojaert napisał:
    gdzie szukać akcelerometru w Ip6?

Na schemacie? :D

Ogólnie zespól kompas/akcelerometr w iphone to w sumie 3 układy :)
    - sensor pola magnetycznego
    - akcelerometr
    - zyroskop 3-osiowy z akcelerometrem

Sensor ciśnienia jest przy pamięci nand, zdiagnozować możesz go poprzez odczyt w aplikacji :)

czołem RafałB

na moim wietnamskim schemacie nie umieszczono takich informacji a sieć też milczy więc podpowiedz:

- sensor pola magnetycznego - gdzie, jaki układ?
    - akcelerometr -?? gdzie i jaki to układ
    dlaczego sądzisz, że montowane są 2 akcelerometry /nie mówię, że to nie możliwe/
    - żyroskop to Bosch lub InvenSense lub /3-go nie pamiętam/ montowany w polu U2203. W dodatku 6 osiowy, nie 3 osiowy jak piszesz (6 axis gyro MP67B IC chip). Należy pamiętać o jego "live" podłączeniu do kompasu AKM Compass w polu U1901.
    ...i tu znowu wpada złota myśl: 6 osiowy żyroskop to przecież w prostej linii poziomica.
    ... i jeszcze jedna :-) wlutowałem w tę płytę już trzy układy Boscha -licząc na to, że zrobiłem coś źle (ale zawsze efekt był podobny). Czy możliwe jest, że te trzy są uszkodzone lub czy możliwe jest tak szybkie ich przegrzanie przy wlutowaniu? Przecież są lutowane na pastę, czyli min 280 stopni, hmmmmm

oraz dodatkowo: która aplikacja czyta i wyświetla odczyty z czujnika ciśnienia Boscha, montowanego w polu U2204 -bo pewnie chodzi Ci o układ Phosphorus'a. Wszystko co znalazłem przez te kilkadziesiąt minut (od Twojej ostatniej wiadomości) czyta i wyświetla parametr z sieci!

0
  • #8 20 Lut 2017 23:11
    RafalB

Poziom 23  

tojaert napisał:
    żyroskop to Bosch lub InvenSense lub /3-go nie pamiętam/ montowany w polu U2203. W dodatku 6 osiowy, nie 3 osiowy jak piszesz (6 axis gyro MP67B IC chip)

Masz racje, moj blad! Ten uklad to chyba nawet tzw combo tj gyro i accel w jednym, a mimo wszystko wystepuje osobny uklad akcelerometru.

Poszukaj innego schematu ;)

Tak, jak masz uklady z wylutu to czasami za 10 ukladem dziala, taki urok zastosowanego rozwiazania apple(kalibracja?) Nie rozgryzlem tego, nowe uklady dzialaja od kopa o ile sensor magnetyczny jest OK bo czesto robi problem przy zalaniach.

Co do aplikacji, to bazuje tylko na testach znajomego, osobiscie nigdy nie chcialo mi sie tego weryfikowac i nawet lepiej, teraz tez tego nie robie, wiem ze ten sensor tylko jeden raz robil jakis problem.

0
  • #9 21 Lut 2017 12:22
    tojaert
    Poziom 11  

dawno nie czytałem tak pokrętnej odpowiedzi.
    Widzę, że nie wiesz za dużo, zasłaniasz swoją niewiedzę kolegami. Smutne.
    Tak czy inaczej dam Ci punkcik bo jednak na jakąś "prawdę" mnie naprowadziłeś.
    Nie pisz więcej w moich postach. Nie potrzebuję (lub my -jeśli ktoś się ze mną zgadza) tu "takiej pomocy w rozwiązywaniu tzw. trudności".

PS, nie używam elementów używanych. Kupuję części nowe, w taśmie. Więc i tu Twoja "teoria" upada.
    pozdrawiam i życzę (szczerze) sukcesów i wiedzy - to może się przydać.

0
  • #10 21 Lut 2017 14:53
    RafalB

Poziom 23  

tojaert napisał:
    Widzę, że nie wiesz za dużo, zasłaniasz swoją niewiedzę kolegami. Smutne.

Mam za Ciebie szukac aplikacji w appstore, która odczytuje sensory?
    Schematu również mam za Ciebie szukać?
    Nie wszyscy mają nadto czasu, żeby wszystko wyłożone na tacy podawać, nie widze tematu w dziale początkujący, więc założylem że potrzeba tylko wskazania drogi.

iphone 6 - kompas i poziomica

0
  • #11 22 Lut 2017 01:58
    tojaert
    Poziom 11  

czołem wszystkim,
    popatrzmy co to mamy na tym obrazku... domyślam się, że autor miał zamysł pokazać mi czujnik pola magnetycznego - o to prosiłem w związku w potokiem "dobrych rad i drogowskazów" (potocznie nazywanym magnetometrem). Znowu wpadka. Zaznaczony układ scalony to nie żaden magnetometr a kompas. Właściwie to e-kompas od japońskiego Asahi Kasei ( Ma tyle wspólnego z polem magnetycznym co iphone z gps-em (czyli nic, każdy zna ten przykład twórczego marketingu i pomysłowości inżynierów). Pisałem już wyżej o "live" podłączeniu do kompasu AKM-Compass w polu U1901. To właśnie to urządzenie (formalna nazwa wg katalogu Farnell'a to "Asahi Kasei's azimuth sensor No. AK8973"). Dobrze oprogramowany chip, korzystając z wifi i bluetooth'a wskazuje północ geograficzną lub magnetyczną (teoretyczną, nie mierzoną). W 99,9% przypadków nienaukowych wystarcza taki pomiar. W końcu to telefon a nie zintegrowana platforma pomiarowa.

Wracam do spraw ważnych -
    udało mi się ustalić, że nieszczęsna poziomica (buble spirit level gauge -dla dociekliwych) oraz zespoły innych czujników zawierają się właściwie w 3-4 układach scalonych. Ciągle mówimy o iP6 i 6+.
    Powołuję się tu na doniesienia z "Designlines MCU neews & analysis - shaping the futures on MEMS 'n sensors" /MEMS- micro-electro-mechanical-sensors/ oraz badania przedsprzedażowe wg appleinsider.com
    Bosch BMA280 -trzy osiowy akcelerometr z wbudowanym pedometrem (miejsce ładowania -U2205), sprzężony z ciśnieniowym czujnikiem Boscha (miejsce ładowania U2204) oraz wspomnianym wyżej AKM-compass (miejsce ładowania -U1901) oraz InvenSense MPU-6700 series -sześć osiowy akcelerometr z żyroskopem (miejsce ładowania U2203).
    Tak, dwa akcelerometry montowane na jednej płycie.
    Wyjaśniam dlaczego dwa-w skrócie, bo już późno:
    bosch jako urządzenie pozwalające na szybki start i niską konsumpcją amperów -używane jest przez ios kiedy nie ma potrzeby na pełną integrację 6-osiowych pomiarów, niska dokładność jest zadowalająca -np. orientacja ekranu lub krokomierz.
    Natomiast Invensense angażuje pełną orientację sześciu osi pomiarowych kosztem energooszczędności ale i wysokiej dokładności. Wykorzystywane jest to w grach ze sterowaniem położenia, VR-ach itp. Moja poziomica to właśnie składowa tego urządzenia.

tyle na dzisiaj, pozdrawiam

edycja-poprawiam oczywiste literówki :)

0
  • #13 22 Lut 2017 09:08
    tojaert
    Poziom 11  

czekam na paczkę z częściami. mam nadzieję, że do weekendu dotrze. Zresztą tylko w weekendy mam nieco czasu na takie zabawy.
    odezwę się w tej sprawie.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo