Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat Arduino Uno - Jak napisać program i podłączyć wyświetlacz?

19 Lut 2017 14:12 2499 9
  • Poziom 5  
    Witam. Jestem tutaj nowy, więc z góry przepraszam za błędy. Niedawno zakupiłem Arduino Uno i powoli uczę się programowania, ale potrzebuję termostat do celów naukowych. Niestety nie potrafię jeszcze napisać takiego programu do termostatu.

Stąd moje pytanie: Czy mógłby ktoś napisać program dla takiego termostatu i podać schemat podłączenia? Posiadam potrzebny czujnik temperatury do Arduino. Termostat musi mieć dolną temp 17 stopni a górną 32 stopnie. Najlepiej jakby po spadku temperatury mniej niż 17 stopni zapalała się jedna dioda, w zakresie 17-32 stopnie świeciła się druga, a po wzroście temperatury powyżej 32 stopni, aby zapalała się trzecia dioda.

Myślałem jeszcze, aby na wyświetlaczu (obojętnie jakim segmentowym czy 16x2 - posiadam oba) pokazywała się temperatura czujnika ale nie wiem jak go podłączyć.

Z góry dziękuję za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 5  
    No dobrze ale to jest program do samego termometra a mi chodzi o termostat, niestety te układy nie wystarcza.
  • Poziom 36  
    GoldRush124 napisał:
    No dobrze ale to jest program do samego termometra a mi chodzi o termostat, niestety te układy nie wystarcza.

Aby zrobić termostat musisz najpierw mierzyć temperaturę, a później według swojego algorytmu manipulujesz wyjściami do LED jako sygnalizacja albo do przekaźnika załączając element wykonawczy (grzałka, wentylator, pompa, studzenie: ogólnie HVAC) Jednocześnie w odpowiedniej funkcji możesz wysłać wartość temperatury do LCD.
    Tu masz gotowy termostat, włącznie ze schematem. Wymaga tylko małego dopasowania do włsnego sprzętu i systemu pomiarowego Celsius/Farenheit..
    http://arduinotronics.blogspot.it/2011/05/dual-water-tank-heater-thermostat.html

e marcus
  • Poziom 16  
    Albo jestem ślepy albo głupi, w programie powyżej nie ma histerezy?
  • Poziom 36  
    domin122 napisał:
    Albo jestem ślepy albo głupi, w programie powyżej nie ma histerezy?

Myślę że zgadłeś oba alternatywne przypadki.

Histereza będzie ujęta w jego algorytmie, tak jak pisał o założeniach i wymogach z 1-szego postu.
    Autor będzie potrzebował zrobić choćby coś we włanym zakresie aby wiedział co robi....

e marcus
  • Poziom 16  
    Ja proponuje podłączyć Ci wyświetlacz ten 16x2 chyba że segmentowy masz np. na układzie 7219 lub podobnym, unikniesz tym samym zabawy w programie z migotaniem cyfr, znaków. Jak podłączyć wyświetlacz znajdziesz w necie. Napisz czy masz driver do tego 16x2, a jak tak to jaki. A wyświetlacz segmentowy masz goły czy z driverem? Jak tak to jakim. I jaki masz czujnik do temperatury? Aby połączyć wszystko w całość trzeba znać składniki, bo jak ktoś ma napisać program jak nie zna ani jednego składnika.
  • Poziom 5  
    Ale przypadkiem do tego nie potrzeba drivera? Wyświetlacz jest bez drivera. Mam moduł DHT11 i DS18B20. Odnośnie tamtego programu nie bardzo go rozumiem gdzie mam podłączyć wyświetlacz i diody sygnalizujące
  • Poziom 16  
    Ale nie masz drivera do wyświetlacza LCD czy do 7 segmentowego? DHT Ci nie potrzebny skoro chcesz mierzyć tylko temperaturę. Najpierw pozbieraj podzespoły, potem się podłączy, a program się zmodyfikuje. Jeśli nie masz drivera do LCD to go po prostu nie podłączysz, albo użyjesz 7 segmentów, albo dokupisz driver do LCD. A ten 7 segmentowy wyświetlacz ile masz cyfrowy, jaki duży, anodowy czy katodowy?
  • Poziom 36  
    domin122 napisał:
    Jeśli nie masz drivera do LCD to go po prostu nie podłączysz, albo użyjesz 7 segmentów, albo dokupisz driver do LCD.

Nie musi nic dokupywać. Podłączy ten, który posiada i będzie pracował.
    Moduły wyświetlaczy (alfanumeryczne), obojętnie w jakiej konfiguracji 8 x1; 16x2; 20x2; 20x4; etc. są zwyczajnie obsługiwane przez Arduino. W komplecie Arduino IDE jest zamieszczona odpowiednia biblioteka (library) umożliwiająca łatwe wysterowanie takiego modułu. Taki moduł zawiera cały/kompletny układ elektroniki włącznie z podświetleniem (w wybranym kolorze). Wystarcza tylko go odpowiednio podłączyć do processora i wysterować .
    Przykład podłączenia jest tu:
    Termostat Arduino Uno - Jak napisać program i podłączyć wyświetlacz?
    Przykład programu (link do niego ) podałem wcześniej, który trzeba tylko troche zmodyfikowac. Aby widzieć co modyfikować, trzeba go przeanalizować.
    Zawsze łatwiej zacząć tego miejsca niż robić wszystko od początku.

e marcus