Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termostat Arduino Uno - Jak napisać program i podłączyć wyświetlacz?

19 Lut 2017 14:12 2499 9
 • Poziom 5  
  Witam. Jestem tutaj nowy, więc z góry przepraszam za błędy. Niedawno zakupiłem Arduino Uno i powoli uczę się programowania, ale potrzebuję termostat do celów naukowych. Niestety nie potrafię jeszcze napisać takiego programu do termostatu.

  Stąd moje pytanie: Czy mógłby ktoś napisać program dla takiego termostatu i podać schemat podłączenia? Posiadam potrzebny czujnik temperatury do Arduino. Termostat musi mieć dolną temp 17 stopni a górną 32 stopnie. Najlepiej jakby po spadku temperatury mniej niż 17 stopni zapalała się jedna dioda, w zakresie 17-32 stopnie świeciła się druga, a po wzroście temperatury powyżej 32 stopni, aby zapalała się trzecia dioda.

  Myślałem jeszcze, aby na wyświetlaczu (obojętnie jakim segmentowym czy 16x2 - posiadam oba) pokazywała się temperatura czujnika ale nie wiem jak go podłączyć.

  Z góry dziękuję za pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 5  
  No dobrze ale to jest program do samego termometra a mi chodzi o termostat, niestety te układy nie wystarcza.
 • Poziom 36  
  GoldRush124 napisał:
  No dobrze ale to jest program do samego termometra a mi chodzi o termostat, niestety te układy nie wystarcza.

  Aby zrobić termostat musisz najpierw mierzyć temperaturę, a później według swojego algorytmu manipulujesz wyjściami do LED jako sygnalizacja albo do przekaźnika załączając element wykonawczy (grzałka, wentylator, pompa, studzenie: ogólnie HVAC) Jednocześnie w odpowiedniej funkcji możesz wysłać wartość temperatury do LCD.
  Tu masz gotowy termostat, włącznie ze schematem. Wymaga tylko małego dopasowania do włsnego sprzętu i systemu pomiarowego Celsius/Farenheit..
  http://arduinotronics.blogspot.it/2011/05/dual-water-tank-heater-thermostat.html

  e marcus
 • Poziom 16  
  Albo jestem ślepy albo głupi, w programie powyżej nie ma histerezy?
 • Poziom 36  
  domin122 napisał:
  Albo jestem ślepy albo głupi, w programie powyżej nie ma histerezy?


  Myślę że zgadłeś oba alternatywne przypadki.

  Histereza będzie ujęta w jego algorytmie, tak jak pisał o założeniach i wymogach z 1-szego postu.
  Autor będzie potrzebował zrobić choćby coś we włanym zakresie aby wiedział co robi....

  e marcus
 • Poziom 16  
  Ja proponuje podłączyć Ci wyświetlacz ten 16x2 chyba że segmentowy masz np. na układzie 7219 lub podobnym, unikniesz tym samym zabawy w programie z migotaniem cyfr, znaków. Jak podłączyć wyświetlacz znajdziesz w necie. Napisz czy masz driver do tego 16x2, a jak tak to jaki. A wyświetlacz segmentowy masz goły czy z driverem? Jak tak to jakim. I jaki masz czujnik do temperatury? Aby połączyć wszystko w całość trzeba znać składniki, bo jak ktoś ma napisać program jak nie zna ani jednego składnika.
 • Poziom 5  
  Ale przypadkiem do tego nie potrzeba drivera? Wyświetlacz jest bez drivera. Mam moduł DHT11 i DS18B20. Odnośnie tamtego programu nie bardzo go rozumiem gdzie mam podłączyć wyświetlacz i diody sygnalizujące
 • Poziom 16  
  Ale nie masz drivera do wyświetlacza LCD czy do 7 segmentowego? DHT Ci nie potrzebny skoro chcesz mierzyć tylko temperaturę. Najpierw pozbieraj podzespoły, potem się podłączy, a program się zmodyfikuje. Jeśli nie masz drivera do LCD to go po prostu nie podłączysz, albo użyjesz 7 segmentów, albo dokupisz driver do LCD. A ten 7 segmentowy wyświetlacz ile masz cyfrowy, jaki duży, anodowy czy katodowy?
 • Poziom 36  
  domin122 napisał:
  Jeśli nie masz drivera do LCD to go po prostu nie podłączysz, albo użyjesz 7 segmentów, albo dokupisz driver do LCD.


  Nie musi nic dokupywać. Podłączy ten, który posiada i będzie pracował.
  Moduły wyświetlaczy (alfanumeryczne), obojętnie w jakiej konfiguracji 8 x1; 16x2; 20x2; 20x4; etc. są zwyczajnie obsługiwane przez Arduino. W komplecie Arduino IDE jest zamieszczona odpowiednia biblioteka (library) umożliwiająca łatwe wysterowanie takiego modułu. Taki moduł zawiera cały/kompletny układ elektroniki włącznie z podświetleniem (w wybranym kolorze). Wystarcza tylko go odpowiednio podłączyć do processora i wysterować .
  Przykład podłączenia jest tu:
  Termostat Arduino Uno - Jak napisać program i podłączyć wyświetlacz?
  Przykład programu (link do niego ) podałem wcześniej, który trzeba tylko troche zmodyfikowac. Aby widzieć co modyfikować, trzeba go przeanalizować.
  Zawsze łatwiej zacząć tego miejsca niż robić wszystko od początku.

  e marcus