Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki to kondensator? - Poszukuję informacji jaki kondensator jest na zdjęciu

28 Kwi 2017 11:54 1095 9
  • Poziom 12  
    Witam Kolegów,

Może ktoś pomóc w rozszyfrowaniu jakiego typu kondensator znajduje się na zdjęciu? Dodam, że jest to płytka z lat 70-80.
    Wartość jaką widać, to 0,47uF/63V. Zastanawia mnie też kreska po lewej stronie napisów - czy będzie to jakiś kondensator z polaryzacją?
    Pozdrawiam
    Michw

• Poziom 22  
    Wygląda na kondensator styrofleksowy. Bez polaryzacji. Kreska może oznaczać okładzinę zewnętrzną kondensatora (być może).
  • Poziom 12  
    Dzięki za podpowiedź. Myślę żeby zastosować w zamian poliestrowy o takich parametrach.

Poniżej jeszcze jedna zagadka. Chodzi o kondensatory tantalowe. Znalazłem różne opisy sposobu oznaczania kolorami tych kondensatorów. Wynika z nich, że to 470uF/16V ale chyba przy takim rozmiarze małym ta pojemność jest niemożliwa :)
    Może ktoś z was miał do czynienia z takim oznaczeniem kiedyś.

• Poziom 22  
    Po kolorach wychodzi 4,7 µF :)
  • Poziom 12  
    no właśnie a jak jest z mnożnikiem... czy to kolor brązowy który widać na fioletowym? Bo zielony oznacza napięcie z tego co się dowiedziałem
  • Poziom 35  
    MichW napisał:
    Wynika z nich, że to 470uF/16V ale chyba przy takim rozmiarze małym ta pojemność jest niemożliwa

Z poniższej tabelki też tak wynika.
    https://www.elektronik-kompendium.de/sites/bau/1109061.htm
    Czyli najlepiej zmierzyć.

Dodano po 1 [minuty]:

haderach napisał:
    Po kolorach wychodzi 4,7 µF

Napisz, skąd to wziąłeś.
  • Poziom 22  
    Adamcyn napisał:
    Napisz, skąd to wziąłeś.

Żółty 4, fioletowy 7, zielony x100 nF lub 100 000 pF. Brązowy jakoś mi umyka :)
  • Poziom 35  
    Nach Vereinbarungen der IEC und nach DIN 40820 wurden die in der folgenden Tabelle gezeigten Zuordnungen getroffen. Verwendet werden sie von den Herstellern ITT, Siemens, Bosch und Valvo.
    Die Codierung der Tantalelektrolytkondensatoren erfolgt nach eigenen Regeln.

Czyli inni producenci nie muszą się trzymać tych norm.
  • Poziom 12  
    zielony ponoć to wartość napięcia a brązowy będzie mnożnikiem.