Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chińskie radio - nawigacja - słabo odbiera stacje radiowe

03 May 2017 10:29 19911 21
 • Level 11  
  Witam.
  Kupiłem sobie chińską nawigację dedykowaną do Mondeo mk 4. Radio nie ma niestety żadnej nazwy. Czytałem wcześniej opinie i były bardzo podzielone, więc zdecydowałem się zaryzykować no i teraz mam.
  Samo urządzenie wydaje się być sprawne, działa poprawnie, wszystko poza radiem, bardzo słabo odbiera fale. Odbiera wyłącznie mocne nadajniki i potrafi też je zgubić.
  Przy montażu zamontowałem wzmacniacz antenowy, który dostałem w komplecie, ale nic to nie daje. Potem drugi licząc, że tamten był uszkodzony, nic to nie dało. Zamontowałem zwykłą antenę dachową i w dalszym ciągu nic. Oddałem radio na reklamacje, okazało się, że uszkodzona jest głowica fm, niby została naprawiona, ale radio dalej nie odbiera stacji. Tylko nie wiem czy tam było cokolwiek robione, bo przed wysłaniem radia spisałem nr. głowicy i dostałem identyczną albo tą samą. Teraz do rzeczy, czy taką głowice można zastąpić inną, zamontowana jest taka XF TDQ-130V-61(R) tutaj zdjęcie www.xfa-module.net/products.php?pid=37 Ja zupełnie nie znam się na tym, ale mam kolegę elektronika amatora i on ma sporą wiedzę, ale nie dość dużą. Jeżeli mógłby ktoś podpowiedzieć co można z tym zrobić byłoby fantastycznie, bo radio podoba mi się i chciałbym żeby zostało w samochodzie.
  Proszę o pomoc
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 34  
  Budżetówki mają to do siebie że są robione najtańszym kosztem, dlatego ceny są atrakcyjne. Niestety to się odbija na wykorzystanych podzespołach, chińskie kondensatory które nie trzymają parametrów, dławiki itd.itd.

  Skoro masz gwarancje reklamuj do końca. Może jakaś się trafi działająca.
 • Level 11  
  Można reklamować w nieskończoność i łudzić się ,że może będzie dobrze ale to wysyłka czekanie i niewiadoma jaki będzie rezultat. Dlatego moje pytanie żeby uniknąć tego wszystkiego. Najchętniej kupiłbym sam jakąś markową wlutował i miał święty spokój. Jestem przekonany, że można to badziewie zamienić na coś porządnego tyle, że ten mój kolega elektronik nie może niczego odpowiedniego dopasować. Jakby potrzebne było więcej info o radiu bądź samej głowicy mogę rozebrać radio i porobić zdjęcia.

  Dodano po 21 [minuty]:

  Zamontowana jest taka głowica.
 • Level 34  
  Mało prawdopodobne by pasowała inna od strony analogowej nie było by problemów ale od strony cyfrowej jest nie do przeskoczenia.
 • Level 11  
  Mógłbyś rozwinąć temat, tylko proszę bardziej po chłopsku. Bo szczerze mówiąc, choć odpowiedź jest wyczerpująca nic mi nie mówi. Rozumiem, że nic nie da się zrobić? A na tej analogowej nie będzie odbierało? Przepraszam, że pytam o takie rzeczy, ale przekażę to temu mojemu elektronikowi. Dziękuję za zainteresowanie.
 • Level 11  
  Witam.
  W związku brakiem zainteresowania moją sprawą (choć liczyłem po cichu, że fachowcy z forum zaleją mnie informacjami) zacząłem sam kombinować. Zauważyłem, że jak dotknę kawałek drutu bezpośrednio do głowicy do lutu z napisem "ant" radio zaczyna grać i odbierać stacje. Poprawiłem wszystkie luty (te na zewnątrz głowicy) a gniazdo od anteny z kawałkiem kabelka wymontowałem z innego radia i przylutowałem bezpośrednio do lutu "ant" i masy głowicy. Stare gniazdo odlutowałem. Teraz radio odbiera zaskakująco dobrze tylko raz na jakiś czas jakby zatrzeszczało dzieje się to rzadko ale jednak. Raczej będę starał się doprowadzić to radio żeby osunąć
  te trzaski. Zwracam się do forumowiczów jeszcze raz o pomoc, czym mogą być spowodowane te trzaski. Może wystarczy zamontować jakiś wzmacniacz? A może należało by poprawić luty w całej głowicy? Albo jeszcze coś innego. Jeszcze jedna sprawa, podpowie ktoś czy to moje radio można tak podłączyć żeby wyświetlało się info na conversie? Jeżeli będą potrzebne zdjęcia radia, kostek, przewodów to wstawię.
 • Car audio specialist
  Wejście sygnału antenowego zabezpieczane jest w chinolach dwoma dwukierunkowo połączonymi diodami 1N4148 do masy. Sprawdź czy któraś z nich nie jest zwarta.
 • Level 1  
  witaj .wejdz w ustawienia/settings/tam jest opcja ustawien terytorialnych-europa,europa wschodnia,usa,chiny.wybierz to ostatnie czyli chiny i masz problem z głowy. :idea:
 • Level 11  
  lepiej późno niż później . Jutro sprawdzę i dam znać . Swoją drogą założenie dłuższej anteny załatwiło sprawę .
 • Level 2  
  Napisz kolego jak z Twoim radyjkiem. Mam identyczny problem z radiem GMS. Przez całą polskę tylko radio maryja. Czekam na podpowiedź
 • Level 11  
  żadne ustawienia nic nie pomagają . Te radia jak się trafi działa dobrze jak nie działa źle . Ja cuda robiłem wzmacniacze inne anteny , poprawienie lutów tak naprawdę zamontowanie dłuższego bata rozwiązało problem .
 • Level 1  
  Rozwiazaniem problemu slabego zasięgu chinskiego radia jest separator antenowy. Chińskie radia takiego nie posiadają a fabryczne głównie w grupie Volkswagena mają juz wbudowany. Separator antenowy kosztuje grosze. Pozdrawiam
 • Level 37  
  crassio wrote:
  Rozwiazaniem problemu slabego zasięgu chinskiego radia jest separator antenowy. Chińskie radia takiego nie posiadają a fabryczne głównie w grupie Volkswagena mają juz wbudowany. Separator antenowy kosztuje grosze. Pozdrawiam


  Tylko, że temat jest o fordzie a tam nie trzeba separatora.
 • Level 1  
  Mam to samo w Renault Megane2 separator nic nie dał wręcz przeciwnie w ogóle nie łapał fali. Żadne sztuczki w ustawieniach radia nic nie dało stwierdziłem że to tak ma. Posiadam radio z androidem. Poza tym wszystko śmiga jak dała fabryka.
 • Level 40  
  astra97 wrote:
  Mam to samo w Renault Megane2

  Problem problemowi nie równy jeśli oczekujesz konkretnej pomocy załóż najlepiej nowy indywidualny temat pod własny konkretny sprzęt opisując dokładnie co to za radio itp.

  Co do samego tematu zainteresowanych odsyłam do ciekawej lektury gdzie ładnie przedstawiono przyczyny słabego odbioru i modyfikację poprawiającą czułość.

  Moduł (tuner) radiowy TDQ-130V-61-C
  Informacje producenta:
  Przetłumaczone translatorem z chińskiego:
  "chip: NXP TEF6622 zakres odbioru FM : 87,5 MHz ~ 108,0 MHz MW : 522KHz ~ 1602 kHz z częstotliwością IF FM: 150 kHz AM: 1 = 2-ci = 150kHz 25kHz napięcia strojenia 0.8Vmin ~ 8.0Vmax trybie impedancja wejściowa i FM: 75Ω niezrównoważona Wzór standardowe napięcie 8.0V w zakresie temperatur od -20 ° C.] C ~ + 70 ° C.] C wymiary 35,6 x 25,85 x 8 mm "

  Zdjęcia wnętrza modułu: Wnętrze może się różnić od tego na zdjęciach w zależności od wypuszczonej serii. Źródło
  Chińskie radio - nawigacja - słabo odbiera stacje radiowe Chińskie radio - nawigacja - słabo odbiera stacje radiowe
 • Level 23  
  Prawdę powiedziawszy to jeszcze nie widziałem takiego radia cuda chińskiego w którym tuner w Polsce działał by prawidłowo . Wszyscy klienci , którzy przynosili mi takie radia do naprawy ( niezależnie od wersji samochodu ) narzekali na problemy z jakością odbioru stacji na ukf . Reszta radia zawsze działa w miarę prawidłowo.
 • Level 34  
  China i dobry odbiór FM nie idą w parze. Jeszcze się nie spotkałem by Chińczycy montowali głowic toru FM wartości połowy urządzenia, bo to by był dla nich absurd...
 • Level 40  
  A to nie jest tak że fabrycznie montowane radio może nie we wszystkich modelach aut ale zapewne w tych nowszych korzysta ze wzmacniacza antenowego który po wymianie na radio z androidem potrzebuje zasilania i może w niektórych przypadkach nie jest ono podpinane przy montowaniu i nawet dodanie wzmacniacza zewnętrznego nic nie daje bo po drodze jest fabryczny wzmacniacz który jeśli nie jest zasilany to tłumi jakoś moc anteny. Oczywiście to takie gdybanie. Inna kwestia to np zakłœcenia z alternatora nie filtrowane zakłócają prace modułu FM. Lub nawet słabej jakości ładowarka USB wpięta do gniazda zapalniczki może znacząco wpływać na jakość odbioru radia. Miałem taki przypadek gdzie przetwornica tak siała zakłóceniami że dopiero wymiana na markowy zasilacz radio odżyło. Tak czy inaczej zgadzam się z kolegą powyżej.Chińczykowi musi się opłacać a to że sprzedaje bubel to już inna bajka.