Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nice A 400 centralka sterownika bramy automatycznej - proszę o opisanie schematu

literat 20 Cze 2017 23:45 747 13
  • #1 20 Cze 2017 23:45
    literat
    Poziom 10  

Witam.

Proszę o pomoc w wytłumaczeniu oraz przedstawieniu skrótów na schemacie centralki bramy automatycznej NICE A 400 (nr płyty: LC 10/00 102-A).

Zestaw posiada: centralę ze sterownikiem radiowym na pilota, 2 siłowniki, 2 czujniki, włącznik kołyskowy na ścianie do otwierania bramy.
    Zestaw jest dość stary (kilkanaście lat) i działał poprawnie do momentu, kiedy zjawili się panowie i ułożyli kostkę brukową - uszkodzili przewody (2 przewody 3x1,5 oraz skrętkę UTP 8x0,5).

Okablowanie wymieniłem na nowe jednak mam pewien problem, jak podłączyć to wszystko w skrzynce nazywanej centralą (na zdjęciu).

Rozumiem, że:
    L = faza 230v (1)
    N = zero (2)
    Uziemienie (3, 4) dlaczego 2 razy?
    lampa pracy (5, 6)
    Siłowniki (7, 8, 9 oraz 10, 11, 12)

...ale co z pinami od 13 do 25?

Proszę was o pomoc... tam między innymi podpina się chyba te czujniki...? Jak, gdzie?

Napiszcie proszę co po kolei oznaczają te styki.
    Nice A 400 centralka sterownika bramy automatycznej - proszę o opisanie schematua.jpg Download (846.19 kB) Nice A 400 centralka sterownika bramy automatycznej - proszę o opisanie schematub.jpg Download (370.68 kB)

0 13
  • Pomocny post
    #2 21 Cze 2017 09:17
    lamerb
    Poziom 17  

To co nazywasz "czujnikami" to pewnie fotokomórki. Jedna ma 2 a druga 4 zaciski?

Poniżej schemat podłączenia w wersji z Fototestem:
    Nice A 400 centralka sterownika bramy automatycznej - proszę o opisanie schematu

Można też bez fototestu - wtedy obie fotki zasilasz z 15/16

A podwójne uziemienie jest po to by podpiąć pod nie siłowniki.

1
  • #3 21 Cze 2017 09:21
    janek ie
    Poziom 12  

Witam a ile masz goto komórek podłączonych 1 komplet czy 2 tam jest 14 I 15 to jest zasilanie fotokomorek 17 I 20 masz foto komórki podłączenie 17 i 19 powinien być zworek 17 i 21 tez zworek i 17 ,23 sygnał startu chyba że masz podłączone 17 i 22 na step by step 24 i 25 antena do sygnału z pilota powodzenia

0
  • #5 21 Cze 2017 12:22
    literat
    Poziom 10  

Jeśli chodzi o fotokomórki to mam tylko 2 sztuki - jedna ma czerwoną lampką a druga nie (może się spaliła), prawdopodobnie ta z lampką ma 4 zaciski (sprawdzę i napiszę).

Uziemienie siłowników...?
    Do siłowników puściłem 3 x 1.5 mm2 - ze schematu widzę, że wszystkie 3 żyły biorą udział w zasilaniu (open, common, close)... czyli powinienem położyć przewody np 4 x 1.5?
    ...czy zrobiłem błąd?
    ...z tego co widzę to siłowniki są zasilane 24V?

"17 ,23 sygnał startu chyba że masz podłączone 17 i 22 na step by step"
    a co to znaczy "sygnał startu" a co "step by step"?
    czy możecie mi to napisać po chłopsku?

dzieki

0
  • #6 21 Cze 2017 14:05
    janek ie
    Poziom 12  

Jeżeli masz ten sterownik co na zdjęciu to są siłowniki 230vol powinny mieć 4 przewody .24 vol siłowniki mają 2 przewody,powinieneś zamontować 4*1,5 kabel czyli - i dwa plusy do zmiany kierunków i uziemienie .Step by step to znaczy 1 sygnał otwiera 2 sygnał stop i 3 sygnał zamyka ,a 17 23 to jest sygnał do otwarcia .Jak masz jedne foto komórki to kolega wysłał schemat podlaczenia

0
  • #8 21 Cze 2017 16:58
    literat
    Poziom 10  

czyli siłownikiem kierują 3 przewody?

zero,
    przewód 1 do otwierania
    przewód 2 do zamykania

0
  • Pomocny post
    #9 21 Cze 2017 18:16
    lamerb
    Poziom 17  

literat napisał:
    ...czyli zrobiłem nie do końca dobrze z przewodami zasilającymi... super

Zrobiłeś źle a nie "nie do końca dobrze". Istnieje ryzyko porażenia prądem przy awarii siłownika.

literat napisał:
    napiszcie proszę krok po kroku jak podłączyć te fotokomórki

Wg schematu, który załączyłem. Łączysz podane "cyferki" z fotokomórek z odpowiednimi "liczbami" w centrali.

I nie zapomnij o zworce pomiędzy 13 a 21 w centrali.

0
  • Pomocny post
    #10 21 Cze 2017 20:08
    janek ie
    Poziom 12  

Tak silownikiem kieruja 3 przewody jeden minus czyli (com) 8 i dwa plusy 7 i 9 ktore musza byc z cewka polaczone, chyba ze silownik ma ja w sobie zainstalowana jak nie to trzeba dolaczyc jaden kabel z cewki do jednego kabla plusowego ,a drugi do drugiego kabla z plusem i wpiac w panel. I tak tez zrobic z drugim silownikiem, nie zapomnij o uziemnieniu ok .15 i 16 z panela sterujacego podlacz do fotokomorek 1 i 2 to jest zasilanie a 17 i 20 z panela sterujacego do fotokomorki ktora ma numer 4 i 5 ok

0
  • #11 21 Cze 2017 21:03
    lamerb
    Poziom 17  

janek ie napisał:
    jeden minus czyli (com) 8 i dwa plusy 7

Litości! Przecież to siłowniki 230V! Jakie plusy i minusy???

0
  • #12 21 Cze 2017 21:55
    literat
    Poziom 10  

ok, czyli muszę raz jeszcze podnieść kostkę brukową i położyć 4 x 1.5 mm2

napiszcie proszę - czy siłowniki mają być uziemione w centralce (zacisk 4) czy mogą być uziemione bezpośrednio do ziemi ( czyli do uziomu)?
    {poprzednia ekipa nawet nie wprowadziła uziemienia do centralki nie wspominając już o siłownikach.... dziwi mnie brak odpowiedzialności}

dzięki za tłumaczenie - rozpisze to wszystko na kartce.... i w razie czego będę pisał do Was
    dzięki

0
  • #13 21 Cze 2017 22:09
    lamerb
    Poziom 17  

literat napisał:
    czy siłowniki mają być uziemione w centralce (zacisk 4) czy mogą być uziemione bezpośrednio do ziemi ( czyli do uziomu)?

A jak to masz niby zamiar rozwiązać?

0
  • #14 21 Cze 2017 23:04
    literat
    Poziom 10  

uziom jest wbity koło bramy ... to może bezpośrednio?
    czy może lepiej do centralki?

Dodano po 19 [minuty]:

napiszcie proszę czy lampa z zacisków 5 i 6 zasilana jest prądem 24V czy innym? jakim?

Dodano po 20 [minuty]:

Na koniec bardzo Was prosze o wyjaśnienie gdzie mam podpiąć przycisk otwierania bramy?

Otwieranie ma być zadane z panelu domofonu (z kuchni domu) oraz / lub z włącznika kołyskowego (z garażu).

Ogólnie brama ma być otwierana z kuchni lub z garażu.

domofon posiada funkcję otwierania furtki i bramy

Moderowany przez Marek J.:

Sorki Kolego. Jestem bardzo tolerancyjny i rzadko ingeruję, ale niestety nie masz "bladego" pojęcia o elektryczności i automatyce. Odpuść temat, zatrudnij czy poproś kogoś kto się na tym zna, a sam zacznij np. pisać wiersze (literat bądź co bądź...) Nie pozwolę, abyś błędnie korzystając z naszych podpowiedzi zrobił krzywdę sobie lub bliźnim... :sm31:

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo