Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Samsung WF80F5E0w2w - Nie włącza się - zero reakcji - czysty wyświetlacz.

jurek54 08 Jul 2017 19:11 12285 10
 • #1
  jurek54
  Level 14  
  Witam.
  Pralka jak w temacie, trafiła do mnie z prostą, rzec by można usterką. Wg słów mojej ciotki (właścicielki pralki), raz można ją było załączyć, można było ustawić program prania i pralka prała, a następnego dnia naciskając przycisk zasilania ze 100 razy - nie było żadnej reakcji - czysty wyświetlacz. Sprawdziłem, pralka dała się załączyć. Sprawdziłem też micro-styk na panelu sterującym i okazało się, że jest źle przylutowany (luźna nóżka). Po przylutowaniu i sprawdzeniu, że za każdym razem łączy, zmontowałem całość. Niestety, paradoksalnie teraz pralka milczy jak zaklęta. Ponownie sprawdziłem podłączenia między modułami oraz płytkę sterującą, czy czasami czegoś nie uszkodziłem podczas montażu. Wszystko wygląda ok. Podejrzewam więc płytkę zasilacza z przekaźnikami. Tylko, że cała elektronika zalana jest wodoodpornym żelem. Tak na oko, to nie widać nadpalenia czy przegrzania elementów, nawet pod lupą. Dokładne sprawdzenie elementów wiąże się ze zniszczeniem izolacji przeciwwilgociowej, nie mówiąc już o problemie wydłubania płytki z obudowy. Oczywiście, bez tego się nie obejdzie jeżeli okaże się, że uszkodzenie jest tam właśnie. A co, jeśli usterka jest w płytce programatora. Przydał by się schemat, tylko skąd. Liczę na podpowiedź bardziej doświadczonych forumowiczów czy serwisantów. Nie oczekuję "gotowca", ale dobra podpowiedź to połowa sukcesu.
  Pozdrawiam Wszystkich.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAO
 • #2
  Piotr2608

  Level 40  
  Pralki Samsung to jedna wielka niewiadoma. Stalowe przewody zasilające o małym przekroju, nie łączące i niekontaktujące styki. Zacząłbym od sprawdzenia czy na moduł sterujący dopływa napięcie. Były przypadki w kilku pralkach, że należało wymienić przewody zasilające. W jednej był spadek napięcia ok. 40 V - pojawiał się błąd "za niskiego napięcia" w innych brak było napięcia zasilania na module.
 • #3
  jurek54
  Level 14  
  Witam ponownie.
  Sprawdziłem wszystkie przewody oraz połączenia. Sprawdzone także poszczególne podzespoły pralki i są sprawne, przecież pralka "przed chwilą pracowała". Na warsztat poszedł moduł zasilający. Wydłubałem go z żelu, zastanawiając się dlaczego producent pokrył żelem płytkę również od strony druku i elementów smd. Usunąłem żel z części zasilacza i stabilizatorów. Po połączeniu obu płytek i podaniu zasilania, wyświetlacz ożył. Dało się ustawiać programy, czyli wszystko ok. Pomierzyłem napięcia na wyjściu z przetwornicy 18 V, na wyjściu stabilizatora 1- 12,2 V i na wyjściu stabilizatora 2- 5.1 V. Po kilkukrotnym wyłączeniu i załączeniu zasilania, wyświetlacz zachowywał się prawidłowo. Ale po n-tym załączeniu zero reakcji. Pomiary-wyjście z przetwornicy-ciągłe 18,5 V, a na stabilizatorze 12V(KIA78R12) cyklicznie pojawia się i znika napięcie 12,1 V, a na drugim stabilizatorze, pojawia się napięcie 6,8-7.1 V. Zamiast 78R12 podstawiłem na krotko 7812. Napięcie 12 V jest ciągle, natomiast na drugim stabilizatorze ciągłe 7,1 V. Udało mi się raz załączyć wyświetlacz, ale nie było możliwe ustawienie programu, a i wyłączyć przyciskiem już nie było można, tylko z sieci. Podstawiałem też drugi stabilizator 7805, ale pomiary napięć były podobne, czyli ok.7 V., Zastanawiam się co powoduje podwyższenie napięcia zasilającego do ok. 7 V, ale ręce mi już opadają, bo nie wiem gdzie szukać przyczyny. Od kilku dni siedzę i ryję w module i dalej jestem w czarnej ...... Może ktoś z serwisu coś podpowie?
  Szkoda trzyletniej pralki wyrzucać na złom, bo wydać ponad 700zł za kpl. elektronikę,- to już chyba lepiej dołożyć kilka stówek i kupić nową, ale na pewno doradzę ciotce, żeby nie samsunga.
 • IGE-XAO
 • #4
  TONI_2003
  Moderator
  jurek54 wrote:
  Po połączeniu obu płytek i podaniu zasilania, wyświetlacz ożył.
  Jak podłączałeś zasilanie na stole (zaznacz na foto) lub czy było to połączenie normalne w pralce? Podmień ten kondensator elektrolityczny...
  Pralka Samsung WF80F5E0w2w - Nie włącza się - zero reakcji - czysty wyświetlacz.
 • #5
  jurek54
  Level 14  
  TONI_2003 wrote:
  Jak podłączałeś zasilanie na stole (zaznacz na foto)
  Podłączałem na stole, a zasilanie podałem na na zaciski przekaźników, zaznaczone na zielono. Do gniazda zaznaczonego zieloną strzałką podpiąłem płytkę wyświetlacza. A kondzioła za chwilę też spróbuję podstawić.
  Pralka Samsung WF80F5E0w2w - Nie włącza się - zero reakcji - czysty wyświetlacz.
 • #6
  mrhari
  Moderator of Home appliances
  Jest szansa że podłączyłeś wtyki do przekaźników "tył na przód" bo przewód jest wystarczająco długi wówczas pralka będzie martwa.
  Obróć wtyki o 180 st, niebieski pozostaje na niebieskim a biały na białym i spróbuj ponownie.
 • #7
  jurek54
  Level 14  
  mrhari wrote:
  Jest szansa że podłączyłeś wtyki do przekaźników "tył na przód" bo przewód jest wystarczająco długi wówczas pralka będzie martwa. Obróć wtyki o 180°, niebieski pozostaje na niebieskim, a biały na białym i spróbuj ponownie.
  Wtyki w wiązce są zespolone parami od poszczególnych przekaźników, za bardzo nie da się ich zamienić lub obrócić. Poniżej prezentuję wybrany fragment płytki od strony druku;
  Pralka Samsung WF80F5E0w2w - Nie włącza się - zero reakcji - czysty wyświetlacz.
 • #8
  jurek54
  Level 14  
  TONI_2003 wrote:
  Podmień ten kondensator elektrolityczny...

  Nie miałem od ręki takiego elektrolitu (10mF/500V), ale się postarałem i podstawiłem. Efekt - bez zmian, czyli zasilanie dało się włączyć, wyświetlacz wystartował, ale już ustawić programu nie było można. Nie dało się też wyłączyć przyciskiem zasilania, a po wyłączeniu z sieci, ponowna próba załączenia skończyła się fiaskiem. Spróbuję jeszcze zakupić i zmienić kontroler przetwornicy 2QR2280Z, ale wydaje mi się, że usterka znajduje się po drugiej stronie zasilania:-napięcia 12V lub 5V.
 • #9
  widaw
  Level 17  
  popraw lut microstyku który lutowałes. Wyczyść ze starej cyny i scieżkę z lakieru.
  Posmarkane koszmarnie. Pralka Samsung WF80F5E0w2w - Nie włącza się - zero reakcji - czysty wyświetlacz.
 • #10
  jurek54
  Level 14  
  widaw wrote:
  popraw lut microstyku który lutowałes. Wyczyść ze starej cyny i scieżkę z lakieru.

  Kol. widaw, pomijając Twoją pisownię, zgadzam się, że wygląd punktów lutowniczych ma wiele do życzenia, ale po zakończeniu prac nad usuwanie usterki, zawsze doprowadzam płytkę do porządku i usuwam resztki kalafonii po przelutowaniach. Twój post nie wnosi niczego nowego dotyczącego usterki.
 • #11
  jurek54
  Level 14  
  Witam.
  Od kilku dni pralka pierze. Wykonała kilkanaście prań, a nazbierało się przez te 2 tygodnie. W płytce zasilacza wymieniłem stabilizator sterowany 12V (KIA78R12) oraz profilaktycznie kontroler przetwornicy 2QR2280Z. Rodzinka zadowolona (ciotka), no i ja też. Przepraszam kol. Widaw, że zbyt obcesowo go potraktowałem za słuszną krytykę.
  Pozdrawiam wszystkich.