Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen Berlingo 2.0 HDI, 2005 - Klakson nie działa zawsze

janbofan 09 Jul 2017 16:32 13140 8
    janbofan
    Level 13  
    W moim Berlingo klakson działa zawsze bez kluczyka albo po jego włożeniu. Po załączeniu zapłonu działa tylko czasami, a po uruchomieniu silnika nie działa wcale.

Gdzie szukać problemu? W samochodzie jest zainstalowany moduł BSM B2 od SIEMENSa, może ta informacja się przyda.
    jurekk55
    Level 36  
    BSI siemens,ok. A co z COMem?
    radzion19
    Level 12  
    A próbowaleś wyjąć poduszkę i sprawdzić styki w kierownicy, mi też szwankował klakson i wina była w kierownicy.
    Soco63
    Level 11  
    W moim Partnerze klakson działał bez problemu - gdy w stacyjce nie było kluczyka, po włożeniu kluczyka już nie... Problem rozwiązał się sam gdy naprawiłem zerwaną taśmę skrętną która znajduje się w kole kierownicy pod poduszką powietrzną. Po naprawieniu tejże taśmy sygnał działa ok.
    Brutal123
    Level 12  
    Faktycznie winne są styki w kierownicy , wystarczy wyczyścić i trochę podgiąć a dlaczego działa na wyjętym kluczyku to już nie pojęte :D
    abart64
    Level 32  
    Pojęte, pojęte. Nie ma masy na wałku a jak wyjmiesz kluczyk to wskakuje blokada i " robi za masę".
    lutek34
    Level 12  
    Panowie a może ktoś poratuje schematem klaksonu? U mnie też nie działa klakson, ale wpierw zanim zacznę rozbierać wszystko chciałbym przedzwonić żyły, a do tego jest potrzebny schemat. Schemat jaki mam z ksiązki Hayens nie pokrywa się, gdyż klakson jest sterowany masą spod poduszki. Może ktoś podpowie która z żył biegnąca spod kierownicy(od wtyczki z drugiego zdjęcia) jest od sterowania klaksonu.

Citroen Berlingo 2.0 HDI, 2005 - Klakson nie działa zawsze Citroen Berlingo 2.0 HDI, 2005 - Klakson nie działa zawsze Citroen Berlingo 2.0 HDI, 2005 - Klakson nie działa zawsze
    Soco63
    Level 11  
    abart64 wrote:
    Pojęte, pojęte. Nie ma masy na wałku a jak wyjmiesz kluczyk to wskakuje blokada i " robi za masę".
    Niekoniecznie tak, ponieważ blokada wskakuje po poruszeniu kołem kierownicy. U mnie wystarczyło samo włożenie kluczyka a już nie działało. Wydaje mi się wręcz, że zbliżenie transpondera kluczyka w pobliże stacyjki powodowało już, że sygnał zdychał...
    beretus
    Level 11  
    Citroen Berlingo 1.6 HDI (2008), dokładnie takie same objawy - brak klaksonu!
    Dzięki kolegom po sprawdzeniu bezpieczników zastosowałem wskazaną ścieżkę diagnostyczną:
    1.Wyciągnąć kluczyk,
    2.Zablokować kierownicę
    i klakson działa - nie szukałem więcej tylko od razu zabrałem się do rozbierania kierownicy a dla potomnych daję zdjęcia:
    1 zdjąłem obudowę kolumny kierowniczej żeby łatwiej celować do tych dziurek z tyłu kierownicy
    2 podparłem sobie kierownicę śrubokrętem po odskoczeniu kolejnych rogów
    3 Dla zobrazowania tak wygląda sprężyna którą trzeba przez te dziurki "odhaczyć"
    4 A oto winowajca
    Citroen Berlingo 2.0 HDI, 2005 - Klakson nie działa zawsze Citroen Berlingo 2.0 HDI, 2005 - Klakson nie działa zawsze

Te styki na rogach już na zdjęciu są odgięte ale materiał z jakiego są wykonane (jakiś blaszkolit) bardzo miękkie są więc nic dziwnego że jak zbyt mocno w klakson się uderzy to się odginają i potem już nie stykają.
    Quote:
    Soco63

W moim przypadku bez względu czy kluczyk był w stacyjce czy też nie klakson działał tylko i wyłącznie przy zablokowanej kierownicy.