Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o radę - rejestracja zmian napięcia

piotr2k1 01 Sie 2005 12:00 1104 9
  • #1 01 Sie 2005 12:00
    piotr2k1
    Poziom 9  

Witam
    Na potrzeby mojej pracy dyplomowej potrzebuje zaopatrzyć się w urządzenie , które mogłoby rejestrować zmiany napięcia i prądu w czasie. Najlepiej aby było to urządzenie, które będzie posiadało 2 kanały do pomiaru prądu i dwa do pomiaru napięcia. Czytałem gdzieś, kiedyś o takich "sondach" które można podłączyć pod komputer, na komputerze uruchomić program i tam rejestrować pomiary. Czy miał ktoś z Was doczynienia z takimi urządzeniami ?? - gdzie je można kupić ?? - ile w przybliżeniu koszytują ?? - i jaka jest dokładność pomiaru ??.

Pozdrawiam
    Piotrek

zmieniłem temat
    kosmita

0 9
  • #3 01 Sie 2005 13:05
    Kminek
    Poziom 15  

Hej!

Myśle, że taniej wyszło by Ci zrobić takie urządzenie samemu. Mikrokontroler z wbudowanym przetwornikiem A/C i można bez problemu mierzyć napięcie oraz prąd (mierząc spadek napięcia na jakimś rezystorku pomiarowym). Dodatkowo dodać Maxa232 i masz połączenie z kompem poprzez RS232. Podaj tylko więcej informacji jakie zakresy napięć itp.

Pozdrawiam

0
  • #4 02 Sie 2005 13:43
    piotr2k1
    Poziom 9  

Dziękuje Wam za odzew :)
    Myślałem o tym aby zrobić taki układ samemu ale wtedy potrzeba byłoby jeszcze napisać jakiś programik do obsługi takiej sondy, który rejestrowałby pomiary w czasie.
    Na razie jednak szukam jednak czegoś gotowego z "prawdziwego zdarzenia". Jeżeli nic takiego nie znajdę to będę starał się zbudować taką sondę sam.
    A jeżeli chodzi o to jakie prądy i napięcia będzie musiał rejestrować to myślę że napięcie do 5 V a prąd do 1 A.
    Może macie jakieś namiary na firmy które handlują podobnym sprzętem ??
    Pozdrawiam
    Piotrek

0
  • #5 02 Sie 2005 19:37
    saper3791
    Poziom 18  

Witam , pozdrawiam .
    Dziennie pracuje z takimi ustrojstwami ... i myslalem , ze normalni ludzie czegos takiego nie potrzebuja ;-) . Ale widocznie jak zwykle sie myle :-( .
    Poszperam jutro w sieci firmowej za schematem tego na czym pracuje - ma to w sumie 4 kanaly ( dwa digi i dwa analogowe ) ale pozwala na pomiar wylacznie napiecia do 10000mV ( 10V ) i jeszcze pokazuje pobor pradu do 7mA . Oprogramowanie jest prosciutkie w wersji podstawowej ale do obslugi wszystkich kanalow potrzebujesz Run Times z programu LabView tak wiec raczej bedziesz musial pomyslec o wykorzystaniu tylko dwoch kanalow . Jednak nie wiem czy bedzie to rozwiazanie "tanie" dla Ciebie bo jest tam w tym ukladziku jakas smieszna plyteczka , ktora podobno jest dosc droga ... ale decyzja bedzie Twoja .

Pozdrawiam - Piotr

P.S. Chyba , ze ... znajde jakies starsze urzadzenie , ktore juz nie jest "urzywane" ... jesli Cie "gotowiec" zadowala .

0
  • #7 03 Sie 2005 08:14
    piotr2k1
    Poziom 9  

Witam
    Dzięki za Wasze podpowiedzi.
    Szczerze mówiąc zależy mi na czymś gotowym i sprawdzonym ..... ja potrzebuje wykonać pomiary i później obrobić te dane, a nie uganiać się z budową, ewentualną kalibracją itp itd. Nie mam po prostu na to czasu :(
    W sklepie elektronicznym zwodzili mnie przez 3 tygodnie że coś takiego znajdą i przedstawią mi ofertę ...ale na słowach się skończyło.
    Już sam nie wiem..... a termin mnie goni :(
    A może znacie jakieś większe firmy które handlują laboratoryjnym sprzętem elektronicznym ??
    Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam
    Piotrek

0
  • #8 03 Sie 2005 09:46
    saper3791
    Poziom 18  

Witam , pozdrawiam ponownie .
    Jak obiecalem - umieszczam do wgladu schemat takiego ukladziku , na ktorym mierzymy i kalibrujemy nasze ( firmowe ) czujniki podczerwieni .
    Jesli sie spodoba ... to OK ... a ja w miedzyczasie poszukam jakiegos urzadzonka , ktore juz jest na "emeryturze" ale jeszcze jest sprawne .

P.S. Ta plytka , ktora jest dosc droga (??) to ten Phytec .

0
  • #9 03 Sie 2005 12:07
    piotr2k1
    Poziom 9  

Witam
    Nic nie widzę :( gdzie to umieściłes ... ??
    Pozdrawiam

Dodano po 57 [minuty]:

Teraz widzę ... przepraszam.

0
  • #10 17 Sie 2005 08:01
    saper3791
    Poziom 18  

Witam , pozdrawiam .
    Melduje poslusznie ;-) , ze znalazlem jedno sprawne urzadzonko .
    Technicznie OK , Flash OK , komunikacja z PC OK - czyli w 99,995% ( 99,995% ... bo zasilacza i kabla do com1 nie dostaniesz odemnie ;-) )sprawne . Teraz tylko pytanie czy jestes zainteresowany . Tak jak pisalem - urzadzenie posiada dwa kanaly analogowe i dwa "cyfrowe" do pomiaru napiecia do max. 10V + pomiar pradu podlaczonego odbiornika ... do max. 7mA . Dysponuje podstawowym programem do komunikacji , Run Times z programu Labview i malutkim programikiem do Labview , ktory pozwala dodatkowo obserwowac przebiegi na kompie ... podobnie jak na oscyloskopie . Dodatkowo mozesz zapisywac wszystko co sie dzieje na kompie i pozniej w Excel robic z danymi co chcesz .

Jesli jestes zainteresowany - prosze o info .

Pozdrawiam - Piotr

0