Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP Probook 4530s brak obrazu - Laptop załącza się lecz brak obrazu na matrycy

Yogowafel1992 12 Paź 2017 09:46 240 9
  • #1 12 Paź 2017 09:46
    Yogowafel1992
    Poziom 3  

Witam jak w temacie mam problem z moim HP mianowicie najpierw laptop przestał się włączać jedynie świeciła kontrolka od zasilacza. Rozebrałem go polezal sobie tak całą noc. Rano próbowałem włączyć zaswiecila się dioda LED wentylator zakrecil chwilę i wyłączył się i tak sam z siebie kilka razy próbował uruchomic ale bez skutku. W końcu podmienilem mu kość pamięci i po kilku próbach laptop się włączył ruszył napęd słychać jak dysk pracuje wentylatory chodzą ale brak obrazu na ekranie. Podłączałem zewnętrzny monitor i nic później pod wejście HDMI i też nic. I właśnie zastanawiam się czy czasem nie padla grafika albo co gorsza płyta główna...tylko nie wiem jak to zdiagnozować żeby mieć pewność. Wyczytałem w sieci żeby spróbować rebaling bga bo niby grafika mogła stracić połączenie z płytą główną . Z góry dziękuję za każdą podpowiedź. Pozdrawiam

• #2 12 Paź 2017 09:58
    Comprido_
    Poziom 3  

ten laptop nie ma przypadkiem dwóch kart? dedykowanej i zintegrowanej z procesorem?

• #3 12 Paź 2017 11:49
    Yogowafel1992
    Poziom 3  

No właśnie tego pewny nie jestem a specyfikacji nie sprawdzę teraz bo nie działa. Jedynie w opisie modelu na stronie producenta pisze że Intel hd3000 lub ATI. Wrzucę za jakąś godzinę zdjęcie płyty głównej to może coś dojrzycie.

Dodano po 1 [godziny] 47 [minuty]:

Dodaje zdjęcia płyty głównej. Jakieś pomysły sugestie?

EDIT
    Kolejne zdjęcia

Scaliłem. RADU23

• #4 12 Paź 2017 12:15
    michas
    Poziom 23  

Resetowałeś bios poprzez wyjęcie baterii ? Jeśli nie spróbuj zresetować. Spróbuj podłączyć matryce i przyswieć latarką czy nie ma obrazu moze tylko podświetlanie padło (nowsze laptopy czasem nie "wyrzucaja" obrazu na wyjscie zewnętrzne przy braku matrycy (transmisja dwukierunkowa).

Spróbuj przeprogramować bios robiąc oczywiście kopie bezpieczeństwa (ja robie dwie i pod totalcommander porównuje pliki czy sa do bita takie same)

Pozdrawiam
    Michał

• #5 12 Paź 2017 12:25
    Yogowafel1992
    Poziom 3  

bios resetowałem tzn wyciągałem baterie i nic. Jeszcze sprawdzę to podświetlenie może akurat go nie ma. A co powinno mnie zaniepokoić jakie objawy przy rozruchu bądź w działaniu? Czy wentylator ma chodzi cały czas na max? bo u mnie właśnie tak jest przy włączeniu, i zastanawiam się czy to normalne? A płyta wygląda ok ? Jak myślicie ? żadnych ubytków ani uszkodzeń?

• #6 12 Paź 2017 12:43
    michas
    Poziom 23  

"Czy wentylator ma chodzić cały czas na max?" No nie. Tym bardziej jest szansa ze uszkodził sie wsad w spi Flash ( scalak z żółką kropka lakieru).
    Sprawdź napięcia na wszystkich cewkach przetwornic potem kieruj sie w strone biosa.

Jeśli programowanie bios nic nie da wróc do oryginału. Podgrzej diagnostycznie układy bga tylko jak są np dwa to najpierw jeden wystudzenie test potem 2 wystudzenie test, zeby miec pewność który. Podgrzewanie czasami nie daje odpowiedzi jak układ padł całkowicie ( padnieta struktura).

Podmień procesor.

W każdym razie ja tak to widze, może ktos bardziej doświadczony w latopach coś powie :)

Jak to się mówi zeby wykluczyć najgorsze (w tym wypadku uszkodzenie grafiki) trzeba wykluczyć wszystkie drobiazgi które mogą wywołać taki efekt uszkodzenia.

Pozdrawiam
    Michał

• #7 12 Paź 2017 13:20
    Yogowafel1992
    Poziom 3  

Dzięki za wskazówki Michał, jeszcze tylko byś mi wytłumaczył jak zbadać te cewki na przetwornicach ? multimetr wystarczy? jaki tryb w nim włączyć? i jakie wartości powinny być? i kiedy przy włączonym laptopie? sorki za dopytywanie ale zaczynam dopiero przygody z naprawami :)

Dodano po 26 [minuty]:

aa i jeszcze jak przeprogramować ten bios ? :)

• #8 12 Paź 2017 14:04
    michas
    Poziom 23  

Multimetr na zakres 20V DC czarny kabelek w gnieździe com w mierniku do masy płyty głównej czerwony V/Ω do jednego z wyprowadzeń cewki przetwornicy (te szare prostopadłościany)

Co do biosa musisz miec programator kości SPI flash kup/zrób/pozycz. ja korzystam z najnowszej wersji ezofash robionej przezemnie.

Pozdrawiam
    Michał

• #9 12 Paź 2017 14:15
    ul1002

Poziom 33  

Poczytaj w google jak obsługiwac się miernikiem, ustaw na Volty i mierz jakieś baterie np. zmierz tą z RTC(od resetowania CMOS nie BIOS) tutaj masz szkolenie https://www.elvikom.pl/szkolenie-nr-1-podstawy-diagnostyki-plyt-glownych-laptopow-t986.html A tutaj programator https://www.elvikom.pl/programator-pamieci-bios-flash-spi-v2-0-t13171.html

• #10 12 Paź 2017 23:58
    Yogowafel1992
    Poziom 3  

Ok dzięki wielkie za porady biorę się za lekturę jednak widzę kolejny problem z tym HP teraz przy wlozonej pamięci RAM wentylatory się włączają dysk startuje i po chwili wszystko gaśnie i tak jakby restart. A jak wyciągnę ram to uruchamia się jednak wentylatory na max chodzą . Poniżej filmiki jeden z pamięcią RAM a drugi bez ramu

EDT Więc pomierzyłem te przetwornice i wyszły mi takie wyniki
    według rysunku mierzyłem po kolei
    1 .3,3 V
    2. 5,1 V
    3. 0.9 V
    4. 11,35 V
    5. 1,5 V

EDIT
    I jak tam Panowie macie jakieś domysły z czym zacząć? Myślę jeszcze zrobić programowanie bios przez USB awaryjnie na stronie HP jest instrukcja jak to zrobić. Możliwe jest że bios padł i dlatego komputer nie startuję?

Scaliłem. RADU23

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME