Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

drukarka termiczna LT282 + pic

10 Sie 2005 22:28 3223 8
  • Poziom 17  
    poszukuje opisu drukarki termicznej z kas fiskalnych. Musze opracowac sterowanie mechanizmem drukujacym z takowej kasy. Ewentualnie posiadam cala kase ale sie nie doczytalem czy mozna drukowac na niej z portu rs-232 ?

Pozdrawiam Grzegorz
  • Spec od monitorów
    te kasy zwykle sa polaczone tym portem z komputerem na ktorym jest odpalone oprogramowanie typu subiekt, wiec jako zywo da sie drukowac po rs232, co wiecej, zwykle sam modul drukarki termicznej jest wyposazony w pelny interface umozliwiajacy mniej lub bardziej (bardziej) bezposrednie podlaczenie do mcu
    proponowalbym rozebrac kase i zobaczyc z czym de facto masz do czynienia
    sama komunikacja z drukarka nie powinna odbiegac od tej po lpt - wysylasz znaki + kody sterujace (w najprostrzym przypadku znak konca wiersza, powrotu karetki i konca strony) i ewentualnie kody escape w standardzie epsona lub ibm proprinter - te dwa standardy wydaja sie najbardziej powszechne
  • Poziom 17  
    Z oględzin jakich dokonałem po rozebraniu drukarki fiskalnej Omega mogę stwierdzić, że sam mechanizm drukujący jest podłączony do płyty sterującej za pomocą 12 pin złącza. Jest to zapewne sterowanie głowicą drukującą. Świadczy o tym, to że oddzielnie sterowany jest posuw papieru. Problem polega na tym, że nie mam protokołu sterowania listwą drukującą. W opisach innych producentów sterowanie odbywa sie poprzez wpisanie do rejestru szeregowego z zatrzaskami. Drukuje wtedy jedną linie o szerokosci 1 pixela.
    Mój problem sprowadza sie do opisu sterowania tą listwą.
    Ewentualnie sterowanie poprzez rs-232 drukarki, ale opisane przez producenta komendy nie działają poprawnie i nie doszukałem sie bezpośredniego wydruku w ASCII. Zazwyczaj jest to polecenie do drukarki typu numer artykułu, ilość, cena itp.
    Wiedza w dziedzinie drukarek fiskalnych jest bardzo mała.
    Typ drukarki to ELZAB OMEGA stary typ.
    Zainteresowałem się tymi drukarkami ponieważ jest ich na rynku bardzo dużo po likwidacji sklepów itp. i do nabycia za niewielką kwotę.
    Pracuje nad opracowaniem "prostego" sterowania za pomoca rs232, dokładnie jak piszesz dzięki temu można tanim kosztem podłączać taką drukarkę do systemow pomiarowych itp.
    Gotowa drukarka termiczna jest cenowo na poziomie 1000zł, a dla amatora jest to cena za duża.
    Poza tym sama przyjemność z konstrukcji.:D
    Pozdrawiam Grzegorz
  • Spec od monitorów
    no.. 700pln dlatego i dla mnie temat byl zamkniety
    mozesz powiedziec cos blizej o cenach tego typu drukarek?
  • Poziom 17  
    Zeby było wszystko jasne to są drukarki do kupienia w większości sklepów komputerowych jako "używane". Drukarka którą opisałem za 700 zl drukuje na szerszym papierze niż fiskalna. A średnia cena za jaką nabyłem taką drukarkę fiskalna to około 100zł. (zawiera 2 mechanizmy drukujące).
    Rozdzielczość listwy jak doczytałem jest 440 punktów.
    Przy odpowiednim zasterowaniu można drukować nie tylko tekst ale i dowolną grafikę.
    Myślę, że można poświęcić trochę czasu.
    Pozdrawiam Grzegorz
  • Poziom 17  
    Po głębszych poszukiwaniach dotarlem do pdf-a
    Na razie na prototypie ale mam juz posow papieru, i drukuje dane w postaci linii szeregowej.
    Pozostalo zrobic tablice znaków i lacze z rs232 i juz za chwileczke juz za momencik drukowanie gotowe.
    Pozdrawiam Grzegorz
  • Poziom 12  
    Zrobiłem kiedyś drukarkę kodów kreskowych na Lt-286. Ale na procku AtMega32.
    W miarę obstukałem obsługę głowicy (bo tam jest cała elektronika).
    Prawie wszystkie drukareczki termiczne tak samo się obsługuje tzn.
    Wpuszczasz 384 bity (o ile pamiętam) do grzałek w takt zegara-zbocza opadającego i potem zatrzaskujesz to i kopiesz grzałki strobami np łączysz po trzy żeby były w sumie 2 stroby, bo te grzałki ciągną sporo prądu i strobujesz najpierw 1 część a potem 2 oczywiście podczas postoju papieru. Jeżeli trzeba- pomogę.
    Załączniki:
  • Poziom 17  
    Ok drukarka dziala ok.
    Pracuje jeszcze nad wykresami ale na razie sprawa odlozona
    Dzieki za wszelka pomoc
    Pozdrawiam Grzegorz