Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parametry MOSFET a napiecie wejsciowe

20 Sty 2018 18:39 1080 9
  • Poziom 4  
    Witam!
    Jakie sa najwazniejsze parametry mosfeta w układzie generatora wn/invertera zasilanego 1,5-9v?
    Przykładowo w takich układach porownujac parametry IRFP260 i np K3067? Czy ten drugi tez sie sprawdzi? I jeszcze mam pytanie odnosnie napiecia wejsciowego. Przy jakim napieciu mosfet wystartuje? (Pytam, bo chce zrobić 2 prokty, jeden z wejsciem 1,5V, drugi ~3-9v. Myslalem tez nad ZVS, ale potrzebuje tez czegos "przenosnego" - do zasilenia awaryjnej zarowki led: dokladnie cos takiego po przerobce malej, ale mniejsza:
    https://www.youtube.com/watch?v=vkRnbbXeAMc

Drugi to ten projekt na przykład :https://www.youtube.com/watch?v=oBeNsQIjQ8I jako paralizator (z dodatkowym powielaczem) -

I głowne pytanie w takich ukłądach z BJT i MOSFET - co zmienić w układzie zwiększając napięcie wejściowe, by nie usmarzyć tranzystorów?
    Tj wyzej przy 1,5v i zmieniajac na Li Ion 3,7v?

Dziękuje..
    Mam nadzieje ze w miare tresciwie napisalem.
    Pozdrawiam!

Mógłby ktoś jeszcze wyjaśnić, dlaczego w tym układzie nie zastosowano żadnego rezystora, etc? Trafo nieznane, skad wiadomo ze tranzystor się nie usmarzy?
    https://www.youtube.com/watch?v=wxoCozgqLAQ
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zobacz na napięcie progowe, w przypadku obu 2...4V, napięcie progowe to napięcie przy którym tranzystor zaczyna przewodzić, czyli płynie przez niego 1mA albo 250uA, do tego żeby przewodził jakiś konkretny prąd potrzeba >5V, a żeby nie wszedł obszar nasycenia* daje się 8-12V. Jeśli układ ma mieć dobrą sprawność to napięcie na bramce nie może być za niskie.
    Jak robiłem przetwornicę na mosfecie zasilaną z 3V to druga przetwornica (na LT1949) zasilała kontroler i driver MOSFET-a w tej pierwszej.

W dokumentacji IRFP260 są charakterystyki Id(Vds) więc można sprawdzić jaki prąd popłynie przy jakim napięciu, w dokumentacji 2SK3067 brak takich danych.
    Ważne parametry to maksymalne napięcie Vds, tego nie możesz przekroczyć, ponieważ jest to napięcie przy którym tranzystor przebija lepiej pracować poniżej 3/4 tego napięcia, katalogowy prąd to parametr nieistotny, ale ważne jest Rds(on) rezystancja w stanie łączenia, zależnie od prądu jaki będzie płynął w twoim zastosowaniu możesz policzyć jakie będą straty na tej rezystancji i ile ciepła sie wydzieli. Przy wyborze MOSFET-a ze wzrostem Vds szybko rośnie Rds(on), dlatego tranzystor trzeba dobierać do zastosowania, zbyt duży "zapas" na jednym z parametrów to gorszy wynik na drugim.

BlueV napisał:
    I głowne pytanie w takich ukłądach z BJT i MOSFET - co zmienić w układzie zwiększając napięcie wejściowe, by nie usmarzyć tranzystorów?
    Daj diodę TVS zabezpieczającą tranzystor, o napięciu przebicia niższym od tranzystora, zasilaj z zasilacza laboratoryjnego z ograniczeniem prądu, powoli podnosząc napięcie, warto też obejrzeć przebiegi, napięcia i prądu na elemencie kluczującym.

*przy MOSFET-ach nasycenie jest tam gdzie tranzystor ogranicza prąd, odwrotnie niż przy bipolarnych.

W sklepach takich jak Mouser albo Digikey możesz znaleźć MOSFET-y Zero-Voltage-Threshold ALD212900 może nie będzie z tego dużej mocy ani napięcia, ale można zrobić układ który zacznie pracować przy napięciach znacznie niższych niż odpowiedniki bipolarne.
    Cytat:

Mógłby ktoś jeszcze wyjaśnić, dlaczego w tym układzie nie zastosowano żadnego rezystora, etc? Trafo nieznane, skad wiadomo ze tranzystor się nie usmarzy?
    No przecież nie projektował tego, podłączył i zadziałało, bo miał szczęście, może kluczem do sukcesu było użycie odpowiednio słabego źródła zasilania.
  • Poziom 4  
    Wszystko jasne dziękuję bardzo. :)

Mam jeszcze kilka zagwozdek apropo diod, nie wiedzialem czy oddzielny temat zakladac, wiec piszę tutaj (w razie w. proszę o przeniesienie): Mam mały zapas podwojnych i zwykłch Shottek tj. 1ni apropo pare prostych pytań: Diode takie jak Wszystkie z tych nadzą się do tego układu, to na pewno, ale.. mostek prostowniczy na schottkach,.
    I co oznaczają angielskie oznaczenia: rectifier diode, recovery diode, bariera schottkiego w datasheetach?

Ogolnie do wyprostowania przebiegu zmiennego z przetwornicy mozna zastpsowac pojedyncza dioda, albo shottkiego o odpowiednich parametrach. (np 1n5821). (to jedne z ktorych mam pojedynczych schottek troszke mocniejszych). tutuj kolejne pytanie: mam też diody podwoje typu np FR102 (z demontazu akurat na radiatorze z połączoną katodą (-) wspolny - to rozumiem - po prostu podwojne parametry? MAm także diode w obudowie to-220~ "podwojne" - tyle, ze jedne maja 2 piny - np mur- 860 ultra fast switching schottky - na dole malutkimi literkami oznaczone K A - czy to oznacza katode i anode od strony gdzie znajduje sie opis? (w prawym dolnym rogu) i 3-pinowe jak mbr10100 - w srodku bede sinus? i na krancach pinow plusy - takich mam duzo z demontazu, MOSPECS2040C 4a i taki sam tylko EN-1 -
    I tu konkret: Czy te diody podwójne np te 2 mospece mogę podłączyć jako mostek shottkiego?***** A także jakie/i czy w ogole są różnice w wykorzystaniu tych diod 3 pin (plus sin plus) i 2 pin jak mur-860?
    **pytanie raczej oczywiste, ale dla rozwiania wątpliwości - mostek prostowniczy na zwyklych diodach w konstrukcjach zasilaczy impulsowych a na shottky d1...d4, nie ma znaczenia? Pytam, bo czytalem o tym kiedys.

A te podwojne diody chce wykorzystac we flybacku i w generatorze hv na 2n3055 z mosferem(irfp360) i powielaczem na kondkach i diodach jako dodatkowe rozwiazanie... Tylko czy się nadadzą nie mam pojęcia, ponieważ nigdy nie miałem do czynienia z tego typu diodami.

Pozdrawiam serdecznie!
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    BlueV napisał:
    co oznaczają angielskie oznaczenia: rectifier diode, recovery diode, bariera schottkiego w datasheetach?
    rectifier diode - dioda prostownicza, fast recovery diode - dioda szybka, soft recovery diode - dioda o "miękkiej" charakterystyce wyłączania, słowo "recovery" dotyczy powrotu do stanu nieprzewodzenia w kierunku zaporowym. Schottky barrier diode - tyle co dioda Schottky-ego.

BlueV napisał:
    I tu konkret: Czy te diody podwójne np te 2 mospece mogę podłączyć jako mostek shottkiego?***** A także jakie/i czy w ogole są różnice w wykorzystaniu tych diod 3 pin (plus sin plus) i 2 pin jak mur-860?
    Diody podwójne z zasilaczy maja zazwyczaj wspólną katodę, musiał byś mieć drugą diodę ze wspólną anodą żeby z dwóch zrobić mostek, jeśli nie masz pozostaje łączyć podwójne jako pojedyncze i zrobić mostek z czterech.

BlueV napisał:
    A te podwojne diody chce wykorzystac we flybacku i w generatorze hv na 2n3055 z mosferem(irfp360) i powielaczem na kondkach i diodach jako dodatkowe rozwiazanie... Tylko czy się nadadzą nie mam pojęcia, ponieważ nigdy nie miałem do czynienia z tego typu diodami.
    Diody Schottky'ego są bardzo szybkie i mają małe spadki napięcia w kierunku przewodzenia, tyle zalet, niestety ich maksymalne napięcia w kierunku zaporowym rzadko przekraczają 100V a większość ma 30-60V, więc nie będzie z tego żadnego HV.

BlueV napisał:
    MAm także diode w obudowie to-220~ "podwojne" - tyle, ze jedne maja 2 piny - np mur- 860 ultra fast switching schottky - na dole malutkimi literkami oznaczone K A - czy to oznacza katode i anode od strony gdzie znajduje sie opis?
    MUR860 8A 600V szybka - nie schottky.
    BlueV napisał:
    3-pinowe jak mbr10100 - w srodku bede sinus?
    Pojednyncza Schottky 10A 100V, zajrzyj do dokumentacji choćbyś oglądał tylko obrazki odróżnisz diodę pojedynczą od podwójnej.
  • Poziom 4  
    #JAREK~
    Dziękuję :d jestem zbyt chaotyczny wciąż, tak, mur-xxx to sa szybkie ;d. Ale apropo: czytam kolejny raz, kolejny dzien temat o diodach, w zasadzie rozne tematy i nadal nie pojmuje.

W ukladach impulsowych czy to boost/buck-b, flyback w jakichkolwiek odmianach jak zvs, cokolwiek... nawet zwykly generatorek samowzbudy, czy wersja HV* ktory budowal raczej kazdy kiedys, kto zajmuje sie elektronika, wszyscy na schematach jako dioda zabezpieczajaca tranzystor przed zbyt wysoka szpilka (kolektor-uzw1)** (wejście w stan trwałego nasycenia (uszkodzenie termiczne tranzystora)

*To zabezpieczenie diodą tranzystora (wlaczona na schematach kolektor - uzw cewka1 dziala w ten sposob, ze zbyt duze szpile napiecia. zgromadzone w rdzeniu trafa w momencie Toff tranzystora, które muszą zostać rozładowane gdzieś, zamiast trafić wprost do tranzystora i go usmażyć trafiają spowrotem do masy, tak? analogicznie w ten sposob rownież usprawniamy znacznie układ np w przypadku zasilania bateriami w jakichs generatorach wn, czy zlodziejach dzuli roznorakich wersjach - przed szybkim ""wydrenowaniem" ogniw - prąd zostaje spowrotem zwrócony do masy... ponieważ pojawia się na chwile odwrotna polaryzacja. JEsli nic pomylilem, to wniosek jest jeden, zgodny z tym jak jest: tylko diody szybkie.

Jednak nie rozumiem, na schematach jt przeroznych wersji zazwyczaj jest zwykla dioda, czasem schottka... Pytam, poniewaz tamten problem, co stwierdziłeś, że nie mam żadnego pojęcia (co jest bliskie prawdy, cały czas kuje) 0 troszkę się pomyliłeś. Ze zmęczenia nie zauważyłem, że to nie ten PNP darlington mi się pali ciągle, tylko cały czas dioda 1n4148 włączona pomiedzy kolektor a uzwojenie ;d
    Mógłbyś mi jakoś wyjaśnić jakie paramey o tym decydują i jak dobierać te diody? Na prawdę, czytam i tylko poznaje na pamięć rodzaje i parametry diod, ale nie znam zastosowania.
    A 1n4148 wielu ludzi pisze, że stosuje, bo są "małę i..." tego nie rozumiem w ogóle.

Swoją drogą dla rozwiania wątpliwosci:
    Ta dioda c-uzw1 chroni złącze kolektor-emiter (wejscie w stan trwalego nasycenia zatkanie uszkodzenie termiczne złącza, tak? Czyli mur-860 nada się jak najbardziej? Schottky z braku laku? byv27 np? 1n4148 też jest szybka :X parametr diody okreslajacy szybkosc przechodzenia złącza w stan zaporowy przy xx V/ A ? Jak to mniej-więcej określić, żeby z marszu nie spalić diody ani tranzystora? Tak więc schottky z dwojga złęgo -> gorsze.

Teraz dalej: Co ze złączem bazy? Dioda zenera - czytałem, jakieś inne pomysly?

I ja kto interpretować"
    "To czy dioda jest szybka czy nie ma znaczenie przy szybkosci blokowania, natomiast zwloka przy rozpoczeciu przewodzenia jest znikoma i zwiazana w wiekszosci z indukcyjnoscia doprowadzen.

Gdyby cewka byla zasilana jakims napieciem o duzej czestotliwosci wtedy konieczna bylaby dioda o krotkim czasie blokowania by sie nie zgrzac zbytnio.
    Natomiast jezeli jest to cewka przekaznika pracujaca z zasilaniem o niskiej czestotliwosci lub wrecz z pojedynczymi impulsami to czas blokowania nie ma tu znaczenia i prostownicza jak najbardziej sie nada."
    Tak, że w JT przy bipolarach pnie ma to znaczenia praktycznie i obojetnie jaka się nada? Gubie się, oj gubie już całkiem.

A do MOS FETow - tu rowniez sie pogubilem, nie wiem czy prawdilowo podlaczam generatorek wn z 1 mosfetem. (Chce zrobic sobie na IRFP260/IRF530) - czy w takim układzie te słynne rezystory bramka-zrodla itp są znaczące? (Vin 3-6V) chodzi mi po prostu o zamiane bjt na mosfet, (hv) - czy warto dodac bjt do sterowania mosfetem i co da to rozwiązanie? Chodzi o hv.

Po prostu boje się o palenie tranzystorów.

Pytam, poniewaz nie interesuje mnie za bardzo latwizna, zależy mi na nauce, nie chcę poki co nawet czytać o diodach tunelowych, wiem tylko tyle po co są, i że w ogóle istnieją iże tak samo da się jakoś tranzystor bjt wykorzystać bez bazy? czy jakoś tak - na to przyjdzie czas.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nie daję rady tego czytać, więc napiszę odpowiedź jak mi pasuje.
    Poszukaj w sieci, był w Elektronice dla Wszystkich cykl artykułów o przetwornicach, może to ci coś rozjaśni.

Nie da się dyskutować o elektronice bez schematów.
    Napiszę trochę o zabezpieczeniach:
    A) dobre do cewek przekaźników, we flybacku nie ma zastosowania bo zniweluje napięcie samoindukcji prawie do zera.
    B) popularne na amatorskich schematach, nie zrozumiane, ale nie zabezpiecza przed przepięciami, we flybacku, nieobciążonym po przepięciu następuje zwrot energii do zasilania przez diodę.
    C) to samo ale z diodą Zenera (uwaga na amerykańskie symbole), dobre, jesli poprawnie dobbierzesz diodę, w praktyce daje się taką mocniejszą diodę Zenera, zwaną TVS, albo transil, na napięcie ok 80% napięcia przebicia tranzystora.
    D),E) spotykane w fabrycznych flybackach nie dobierzesz elementów bez bardzo dobrej znajomości układu w którym mają pracować.

1N4148 to dioda szybka małej mocy, można ją uszkodzić (jak każdą diodę) za wysokim napięciem w kierunku zaporowym albo za dużym prądem w kierunku przewodzenia.
  • Poziom 4  
    #Jarek:
    Jejku jestem Ci na prawde niezmiernie wdzieczny. Mysle, ze troszke pochopnie mnie oceniles ;) Moja wiedza jest znikoma zupelnie, na pewno większa niż przeciętnego* pasjonata "diy". ale proste - nic nie wiem, dlatego sie ucze, ale to wiemy. Natomiast moj chaos kurcze. Duzo samokontroli i konsekwencji mam w sobie, staram sie panować nad tym co mam w głowie, wiem, że wszystko z czasem - piszę to, ponieważ mam szacunek do Ciebie, w zasadzie mam szacunek do nauki, w zasadzie to jednoznaczne. Ty się uczysz,uczyłeś.. Uczysz, całe życie, ale masz doświadczenie, więc mam szacunek, stąd te tłumaczenie, bo tak ie zlozyło offtopowo ze zlapales mnie na moim najgorszym problemie, co jest moja najwiekszza zyciowa zmorą, na stole 10 laminatow 10 wariantow trasowania siezek, 15 roznych pomyslow... na prawde mozna dostac.. ** Jednak powoli.... Terapia (wiem, jak to brzmi) ;) Ale tp normalne. Akurat jestem typem czlowieka ktory kocha nauke i od dziecka jestem typem naukowca, lecz takze.. od dziecka blokowal mnie haos i tysiace pomyslow w glowie, wiekszosc super konstruktywnych, ale co z tego... Jedno rzecz kazdy udzwignie. Dwie na raz -pewnie, sa tacy, kilku raczej zahartowani, nikt 15.
    *fajne urzadzenie pokaze na uniwerku kolegom.

---------------------------------------
    Do tematu.
    Rozwiazanie E to wlasnie to, ktore non stop stosowalem, dziękuje Ci :) Zostawie to lepiej na pare lat pozniej :) poki co spytam o ta diode w B. Niezrozumiale... W zasadzie o co tu chodzi? Jak to niby dziala, bo patrze na ten schemat i nie pasuje mi ta dioda jakos tak polączona, nie powinna byc w kierunku przewodzenia?* Nie wiem jak to ująć. NA wiekszosci schematow flybackow byla shottka kolektor-cewk1 soikaryzowana wk przewodzenia . albo dioda po prostu.

Dziekuje.
    Pozdrawiam!

-------
    Edytowano:

Tutaj znaleziony przeze mnie przed chwilą link , dla zamulonych głów całkwicie początkujących konstruktorów układów impulsowych :D wystarczy wiedzieć to co każdy powinien wiedzieć o diodach i tyle, koleś tłumaczy tak, że dziecko by zrozumialo ;D Na przykładzie mosfeta akurat, a raczej.. feta niestety, ale jest ;>
    https://www.youtube.com/watch?v=IrB-FPcv1Dc
    Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    BlueV napisał:
    Rozwiazanie E to wlasnie to, ktore non stop stosowalem
    Ale stosowałeś jako układ wyjściowy czy jako zabezpieczenie? Moja uwaga dotyczyła uzycia jako zabezpieczenie, przy założeniu że obciążenie jest na innym uzwojeniu.
    Czyli tak:

BlueV napisał:
    W zasadzie o co tu chodzi? Jak to niby dziala, bo patrze na ten schemat i nie pasuje mi ta dioda jakos tak polączona, nie powinna byc w kierunku przewodzenia?* Nie wiem jak to ująć. NA wiekszosci schematow flybackow byla shottka kolektor-cewk1 soikaryzowana wk przewodzenia . albo dioda po prostu.
    Już czuję że co bym nie napisał to będzie tylko większy chaos, aż strach opisywać co tam się dzieje.

Cytat:
    Mysle, ze troszke pochopnie mnie oceniles
    Nie oceniam ciebie, tylko sposób postępowania, nieraz spotykałem ludzi którzy przypisywali nadmierne znaczenie pomysłom, zdawało im się że wystarczy pomysł żeby zdziałać cuda, a to tak nie ma.
    Najpierw jest pomysł lepszy, lub gorszy, później trzeba brać sie za realizację, pojawiają się problemy i ograniczenia, wtedy zaczyna sie prawdziwe myślenie, elementy układanki nie pasują i trzeba coś z tym zrobić. Dopiero ci którzy potrafią przejść ten drugi etap, zasługują na uznanie.

Oprócz składania układów w których nie wiesz co sie dzieje, mógł byś robić symulacje, tam można obejrzeć przebiegi i trochę lepiej zrozumieć kiedy brak oscyloskopu. Przykład z programu LTSPICE
  • Poziom 4  
    Przepraszam raz jeszcze, za dużo nauki dla mnie. Siedzenie i kucie w nocy jednak mija się z celem (...) W efekcie tylko wiecej nauki, wieksze rozkojarzenie i mniej wiedzy. Teraz robie na spokojnie, przynajmniej staram się "nie od razu", tylko powoli. krok, po kroku :)

Do tematu: Rozumiem o czym piszesz. Ja tam nie walcze o żadne uznanie, tylko chłonę wiedzę, ale mam tutaj problem właśnie, co non stop słusznie podkreślasz - za dużo na raz chciałbym zrobić, w efekcie.. oczywiste,

Od nowa, z innym podejściem. To czego NIE rozumiem, co zanotowałem sobie (parę pytań)

`1. Szukam jakichś technik Pomiaru częstotliwości (techniki)* (moze byc duzy margines błędu) na prawdę cięzko mi się uczyc, bez tego w tym temacie a nie ma co ukrywac, to jest przyszlosc, zajawka i dobry temat, te symulatory sa super, ale musze nauczyc sie ich obslugiwac :) Choc to jeszcze nie wszystko, nie zastapi to pomiarow przetwornicy co ja wlasnie zrobie.. Tak sie po prostu szybciej uczy, wiem to po sobie.

2. Czytałem kiedyś tam gdzieś o generatorze flyback" - co to takiego? tyle co inverter? Cos mi tylko swita, ze kondensator zazwyczaj KP odwotnie wlaczony i dioda odwrotnie spolaryzowana. Rozni sie od step up tym ze dioda spowrotem zabiera prad do zasilania? uziemienia? O to chod
    Narysowałbym wiele schematow, byloby latwiej, ale nie lapie sie w tych programah jakos :x Tu na elektrodzie nawet jest w "dodaj schemat" - ;d

3. Macie moze jakies linki z fajnymi pomyslami wykorzystania tych scalakow? Lm2576T. Gzies jako "Emergency Power Supply" czytalem o zestawieniu tego scalaka, timerka 555 bodajze, dodatkowego jakiegos tranzystora jako elementy glowne, projekt byl o tyle rewelacyjny, ze byl nieduzy (najwiecej miejsca aku i trafa/cewki) lm2576t pracowal jakos w zestawieniu z ne555 a ten z jakims/lub jakimis tranzystorem/ami. Dlaczego rewelacyjny uklad? To urzadzonko moglo zasilic praktycznie dowolne urządzenie***, dodatkowo kilka w 1- paralizator (luk elektryczny) zapalniczka/etc., lampa LED 15W full spectrum i inne bajery. Jak tylko uda mi sie to cudo znalezc w zakamarlac internetu to podesle linka bo mam pare pytań jeszcze.

Dziekuje!

Pozdrawiam!
  • Poziom 43  
    BlueV napisał:
    1. Szukam jakichś technik Pomiaru częstotliwości (techniki)* (moze byc duzy margines błędu) na prawdę cięzko mi się uczyc, bez tego w tym temacie a nie ma co ukrywac, to jest przyszlosc, zajawka i dobry temat, te symulatory sa super, ale musze nauczyc sie ich obslugiwac :) Choc to jeszcze nie wszystko, nie zastapi to pomiarow przetwornicy co ja wlasnie zrobie.. Tak sie po prostu szybciej uczy, wiem to po sobie.
    Techniki mogą być dwie, analogowa i cyfrowa, analogowa to przetwornik f/U, cyfrowa to licznik zliczający przez czas ustalany przez wzorzec. W obu przypadkach potrzebne są układy wejściowe które zamienią przebieg o różnym kształcie i amplitudzie na przebieg prostokątny o stałej amplitudzie.
    Najrozsądniejsze rozwiązanie kup używany oscyloskop analogowy za kilkadziesiąt zł można dostać.

BlueV napisał:
    2. Czytałem kiedyś tam gdzieś o generatorze flyback" - co to takiego?
    Jeden nazwie tak, drugi inaczej, nieistotne, patrz na schemat.

BlueV napisał:
    To urzadzonko moglo zasilic praktycznie dowolne urządzenie***, dodatkowo kilka w 1- paralizator (luk elektryczny) zapalniczka/etc., lampa LED 15W full spectrum i inne bajery.
    Co jest do wszystkiego to jest do niczego :) Nie da się zrobić prostego, uniwersalnego urządzenia o dobrych parametrach i to nie tylko w elektronice. Dlaczego nie ma samochodów nadających sie jednocześnie do wyścigów na torze, napędu maszyn rolniczych w polu i przewozu towarów?