Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS R556LJ - Touchpad wygasza ekran

26 Lut 2018 20:08 744 6
  • Poziom 9  
    Witam. Na wstępie warto zaznaczyć że nigdy nie wierzyłem w celowe postarzanie urządzeń do czasu aż laptop i telefon komórkowy nie zepsuły się 2 tygodnie po zakończeniu gwarancji. Otóż mam nietypowy problem ponieważ od pewnego czasu przesunięcie po touchpadzie dwoma palcami powoduje wygaszenie ekranu. Kiedy ruszam jednym palcem jest ok, kiedy trzema też jest ok. Oczywiście zacząłem od sprawdzenia ustawień i nigdzie nie zauważyłem opcji o takiej funkcjonalności. Na wszelki wypadek odinstalowałem sterowniki i zainstalowałem ponownie, ale problem nie zniknął. Jest to potwornie frustrujące dlatego proszę o odpowiedź czy jestem w stanie samemu to naprawić czy konieczny będzie serwis (a jeśli tak to jaka może być orientacyjna cena?).
    Znalazłem na wielu forach podobny problem dotyczący głównie sensora magnetycznego. Czy wystarczy wymienić touchpad czy może da się go jakoś naprawić?
  • Poziom 34  
    Witam.

W mojej ocenie touchpad nie ma tutaj wpływu. Wygląda raczej na problem programowy. Skoro tylko i wyłącznie taka kombinacja multi touch powoduje zmianę.

Jest to ściemnianie ekranu, jego wygaszenie całkowite, czy może przejście komputera w stan uśpienia ?

Dobrze było by uruchomić alternatywny system z USB / CD i sprawdzić.
  • Poziom 9  
    Tylko chwilowe wygaszenie ekranu. Po naciśnięciu dowolnego klawisza ekran się uruchamia. Myślałem czy ma to może związek z wygaszaczem ekranu, ale nie mam takiego ustawionego na tym komputerze.

Dodam jeszcze, że tuż po uruchomieniu komputera wszystko działa normalnie przez jakieś 15-20min do czasu aż komputer się nie nagrzeje. Potem występuje opisany problem.

• Poziom 35  
    Na samej baterii tak samo się zachowuje? Znane mi problemy z touchpadem to - zalanie/zawilgocenie oraz zasilacz.
  • Poziom 34  
    Dziwnym dla mnie by było ze tylko multi touch przy dwóch palcach powodował by taki efekt.

Raczej touchpad po zawilgoceniu sprawiał by problemy zawsze. Padająca bateria lub zasilacz i problemy z jakimi się spotkałem to zacinający się touchpad właśnie przez baterie.

Dla próby można całkiem odinstalować sterownik od touchpada i sprawdzić funkcjonowanie bez multi touch.
  • Spec od monitorów
    Zasilacz masz sprawny? I Orginalny?

Na baterii ten sam objaw?
    Czasem:
    - wadliwy driver video dawał w Asusach podobny objaw.
    - KBC i problem "softwarowy wsadu"

p.s
    Opis z pyty potrzebny dla tego modelu.
    Lub pena nazwa modelu (np. asus R556lj-xx242h )
  • Poziom 9  
    Problem okazał się faktycznie programowy. Asus SmartGesture posiada opcję wykrywania myszy. Zaznaczenie opcji "wyłącz touchpad po podłączeniu myszy" powodowało problem. Gdy touchpad jest ciągle aktywny problemu nie ma. Wpadłem na to metodą prób i błędów, nie przypuszczałbym że takie coś może spowodować problem.
    Dziękuję za odpowiedzi, temat do zamknięcia.