Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zanika kolor w telewizorze? LIFETEC model lt 9451

17 Sie 2005 23:36 2729 25
  • Poziom 12  
    Od dłuższego czasu , gdy przełączam kanały w pewnym momencie kolor zanika . To znaczy robi sie obraz czarno - biały a później śnieży . Ale gdy znowu odpale ten sam kanal przez chwile jest kolor a potem znowu zanika i to samo. Fachowiec uznał że to wina trafo - Lecz ja moge już to stwierdzić że cienki z niego elektronik bo gdy podłączam do TV video lub satelitarny odbiornik i wlaczam tv na odbiór z video nie ma tam problemów z kolorami. Sądzę że to może być coś z odbieraniem fal i musiałbym zacząć od wyjścia antenowego ... proszę o pomoc
    Muszę jeszcze dodać że czasami kolor po kilkakrotnym włączaniu TV lub tego kanału utrzymuję się.Lecz gdy to nie pomaga muszę lekko przestroić kanał i wtedy łapie już kolor ... ale później jak przełącze na inny kanal i wróce na poprzedni znowu jest to samo . Wydaję mi się że ma to związek z odbiorem fal...

Moderowany przez tremolo:

Zmniejszyłem ilość znaków zapytania w temacie wiadomości. Prosze podawac nazwę telewizora w tytule wiadomości - upraszcza to wyszukiwanie. Nazwę telewizora wstawiłem.

• Computer Controls
  • Poziom 22  
    Witam !
    Podaj typ TV lub chassis ! Bo tylko można " gdybać " o w/w uszkodzeniu [ ? ]
    Pozdr.
  • Poziom 12  
    Firma LIFETEC model lt 9451
  • Poziom 23  
    Czy ten TV ma syntezę częstotliwości bo jeżeli nie to chyba wystarczy tylko lekko podstroić ARCz na pośredniej. (p.cz)
  • Poziom 12  
    A po czym poznam że TV posiada syntezę częstotliwości ????
    re2: jeżeli już mi zostanie podstrojenie ARCz to jak to wygląda i jak to podstrojić? ( i gdzie to dokładnie mogę znaleźć w TV ? )
  • Poziom 15  
    telewizor z syntezą częstotliwości przy strojeniu zmienia kanały po kolei a syntezą napięciową liniowo zmienia się napięcie strojenia i gdy trafi na stacje to sie zatrzymuje.na ekranie przeważnie jest to w formie przesuwającej sie linijki obrazującej skale częstotliwosci.Właśnie w układach z syntezą napięciową czasami wystarczy dostroić ARW jest to filtr obok scalaka Pcz wystarcza zazwyczaj 1/4 obrotu albo mniej.Więcej nie radzą kręcić bo można całkiem zepsuć
  • Computer Controls
  • Poziom 23  
    Przy układzie scalonym p.cz. jeżeli TV nie ma syntezy częstotliwości są dwa filtry LC, najlepiej jakby był okob filtra napis ARF, ten drugi filtr to detektor wizji i teg. lepiej nie ruszać. Jeżeli ni edasz rady rozpoznać to podaj typ układu scalonego w p.cz. to wtedy można przyrównać do innych TV z tym us.
  • Poziom 12  
    Napiszcie mi gdzie dokladnie tego szukać od wejścia antenowego . Jedny płytke jaką znalazłem z to płytka RF są tam na niej że tak powiem potencjometry do regulacji czy coś w tym rodzaju... (z sześć sztuk)
  • Poziom 23  
    To może być to jeżeli jest tam jakiś układ scalony to napisz jego typ,
    majlepiej jka byś zrobił i zamieścił zdjęcie tej płytki
  • Poziom 12  
    Sprostowanie do nazwy tego układu : nie jak wcześniej napisałem RF tylko FR !!! . Typ tego scalaka to K174YP5 8902 49 . Zamieściłem zdjecia - niestety robione moją kamerą internetową czyli są fatalnej rodzielczości , ale postaram się zrobić lepszej jakości jeżeli bedzie taka potrzeba. Wygląda to na polski układ , ale może sie mylę...
  • Poziom 11  
    To nie oto chodzi to nie jest zdjęcie p.cz. to jest płytka foni.
    P.cz szukaj koło głowicy powinno być to z ekranem( czyli obudowane blaszką)
  • Poziom 12  
    No więc jeżeli jest to z obudową metalową ( ekranem ) to zostają dwa elementy . Jeden element jest z nazwą INSPECTED Data Code 9301 ( jeżeli to ma jakieś znaczenie ) zdjecie nr 1 . Drugi element jest z wejściem antenowym na zdjęciu nr 2. Na zdjeciu nr 1 oznaczyłem pokrętła do regulacji .
  • Poziom 11  
    P.cz. to zdjęcie nr1, pod ekranem jest umieszczony układ p.cz.
  • Poziom 12  
    Dzięki przynajmniej już coś wiem . Ale co mam dalej robić? rozlutować obudowe tego p.cz ? Jakoś to musze wyregulować ? piszcie coś ...
  • Poziom 23  
    Zdejmi ten eran metalowy i odczytaj nazwę układu scalonego, tam w środku przy jakmś filtrze może pisać ARF to by był ten filtr.
  • Poziom 23  
    Spróbuj nim pokręcić ale delikatnie max 1/2 obrotu, wyrazistość obrazu też będzie się zmieniać.
    I jeszcze jedno najpierw wygrzej TV min. pół godziny
  • Poziom 12  
    Wykonałem wszystko wg. instrukcji , ale niestety problem pozostał bez zmian . Jednyne co się zmieniało podczas tej regulacji to ostrość . Kręciłem w prawo nawet o ponad 1/2 obrotu . Jak w lewo próbowałem było jeszcze gorzej z ostrością . :(
  • Poziom 23  
    Czy dalej jest efekt tego śnieżenia jak znika kolor i czy na wszystkich "łapanych" programach to śnieżenie jest jednakowo intensywne?
  • Poziom 12  
    Testowałem ten telewizor , doszedłem do wniosku że raczej nic się nie zmieniło . Owszem jak kręciłem tym pokrętłem zmieniała się ostrość , ale kolory dalej zanikają. A co do różnicy miedzy kanałami wydaję mi się że nie ma różnicy bo raz na tych pierwszych kanałach jest ciężko ustwić kolor , a później na pozostałych ...
  • Poziom 23  
    Jeżeli przez wejście AV jest dobrze, a na programach TV niebardzo to może być jeszcze antena, może zrób jeszcze taką próbę: włącz wideo lub DVD przez wejście antenowe i zobacz co się będzie działo w dłuższym okresie.
    Jeszcze może być winny sam dekoder PAL, ale wtedy przez wejście AV też dyłyby problemy.
  • Poziom 12  
    Jak próbowałem go naprawiać to podłączałem go do mojej anteny i niestety było to samo , a mój TV nie gubi kolorów. Jak tylko będę miał okazję to sprawdzę na DVD , ale to chyba nie ma sensu jak zmieniłem anteny ... Więc nie wiem co może to powodować ?
  • Poziom 23  
    Są jeszcze trzy (cztery) możliwości:

- zły impuls sandcastle tzn. górna część impulsu o szerokości 4µs musi być wytwarzana w TV dokładnie w tym samym momencie kiedy nadawany jest "burst" (wzorcowa częstotliwość podnośna PAL), ale to sprawdziłbym na końcu bo od roku 1990 były robione układy scalone które generowały ten impuls automatycznie i nie było konieczności regulacji

- uszkodzony filtr z falą powierzchniową w p.cz. (ten okrągły metalowy na zdjęciu)

- rozstrojony detektor wizji (drugi filtr obok tego ARF)

- uszkodzone ARW (Automatyczna Regulacja Wzmocnienia) w p.cz lub głowicy

Zrób jeszcze taką próbę tylko trzeba by do tego magnetowidu,
    podłącz Magnetowid przez wejście AV do telewizora i oglądaj przez niego telewizję czy będzie znikał kolor , następnie ta sama próba ale magnetowid włączony przez wejście antenowe.
  • Poziom 12  
    Zrobiłem dwie próby . Podłączyłem antene do magnetowidu ,a magnetowid przez wejście antenowe do TV- zaskakująco kolory się poprawiły i nawet kiedy kanał wskakiwał na obraz czarno bialy zaraz się tak jakby dostrajał na kolor . Ale niestety po jakimś czasie ponownie nie łapał kolorów . Za to połączenie anteny do magnetowidu i magnetowid przez wejścia AV do TV nie robi żadnych problemów z kolorami , są bardzo wyraźne i ostre . Działa wtedy bardzo dobrze . Zacząłem się zastanawiać czy nie dać za wygraną i spróbować tak podłączyć ale przez tuner satelitarny tylko musze rozpracować dostrojenie kanałów na tym tunerze...
  • Poziom 23  
    W załączeniu przesyłam Ci schemat aplikacyjny układu scalonego p.cz TA 7680.
    Zaznaczyłem czerwonymi kółkami kondensatory, które przydałoby się wymienić, w Twoim TV szukając od strony nóżek tego układu powinieneś zaleźć w tych miejscach kondensatory. Dodatkowo tez zaznaczony również potencjometr służy do regulacji ARW, jeżeli byłby brudny i nie trzymał parametrów to też mogłyby być takie objawy.
    Koszt tych wszystkich elementów nie powiniem przekroczyć 5 zł.
    Jeżeli ich wymiana nie pomoże to wtedy znaczyłoby że masz uszkodzony filtr z falą to już koszt rzędu 15 do 20 zł.