Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

modulator AM schemat 40kHz...200kHz

15 Cze 2018 02:43 333 2
  • Poziom 3  
    Witam panowie .

Potrzebny mi jest schemat modulatora AM , nośna będzie podawana z generatora sinus stabilizowanym kwarcem 40kHz (lub 200kHz) . Sygnał modulujący to sinus zawarty między 1200Hz do 2400Hz . Widziałem modulatory oparte o scalaki MC1496 , AD633 , NE602 ale nie mam pojęcia czy będą nadawać się do tych częstotliwości ? Zdziwiło mnie że trudno doszukać się modulatora na tranzystorach (na jednym tranzystorze jest ale efekt jest marny i opisywany jest jako schemat poglądowy niż praktyczny)!
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Zdziwiło mnie że trudno doszukać się modulatora na tranzystorach (na jednym tranzystorze jest ale efekt jest marny i opisywany jest jako schemat poglądowy niż praktyczny)!

Modulacja to w istocie analogowe mnożenie, z zasady nie jest to banalne do wykonania.
    Na jednym tranzystorze można zrobić na zasadzie klasy C w której sygnał modulujący zmienia zasilanie, oczywiście taki nieliniowy wzmacniacz wymaga filtrów i strojenia
  • Poziom 43  
    Rozwiązań jest wiele! Można tu wykorzystać modulator UL1024, lub wzmacniacz z napięciową regulacją wzmocnienia np. coś "z rodziny" UL1244.
    Ten pierwszy "chodzi" od DC do nawet powyżej 100MHz, ten drugi - powyżej 10MHz.
    Przyjrzyj się też układom automatycznej regulacji poziomu zapisu w magnetofonach, tam jest taki prosty sterowany napięciowo tłumik sygnału z tranzystorem i diodą.
    No i oczywiście wzmacniacze operacyjne z elementem sterowanym (FET?) w pętli sprzężenia zwrotnego ...