Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar Nixie - Schemat modyfikacje

heroes0p 25 Jun 2018 15:03 1401 6
 • #1
  heroes0p
  Level 8  
  Zegar Nixie - Schemat modyfikacjeZegar Nixie - Schemat modyfikacje
  Ktoś mi powiedział że lepiej by było jak bym zamontował do tego schematu generator kwarcowy. Tylko problem w tym ,że aż tak się nie znam i nie wiem gdzie go umieścić. Chciał bym ten projekt skończyć ale jak poruszyłem jego temat na mojej stronie, to wyszły duże komplikacje. Ktoś może coś doradzi ? bo mam już ten układ prawie do końca zrobiony.
 • Helpful post
  #2
  cirrostrato
  Level 37  
  Prawie identyczny układ zegara nixie jest w kicie AVT5145 (schemat w sieci) ma generator kwarcowy, zobacz jak tam to jest zrobione. Poza tym ja dałbym odpowiedni transformator sieciowy a nie bezpośrednie zasilanie z sieci 230V. Powodzenia w modyfikacjach.
 • #3
  heroes0p
  Level 8  
  A jaki konkretnie transformator polecasz ??
 • Helpful post
  #4
  cirrostrato
  Level 37  
  Do twojego układu powinien dawać napięcie zmienne ok. 8-9V/0,5A (potem prostownik i stabilizacja 5V) oraz ok. 150V i prostownik na jednej diodzie (praktycznie dowolna na 500-1000V), trafa gotowego chyba nie ma. Ja teraz sam nawijam (to nie oferta), dawniej zdobył bym jakieś trafo od radyja lampowego (może TS30 lub trochę za duże TS40), rozebrał, odwinął żarzenie i część anodowego, nawinął uzwojenie 8-9V, poskładał i ,,gotowe'', wiem, dla początkującego może trochę trudne. Można tez zastosować dwa trafa np. 230V/10V ok. 20W i drugie (ok. 10W) w połączeniu ,,odwrotnym'' 10V/230V dla uzyskania napięcia do zasilania lamp nixie. Możliwości jest kilka, zależy co kto ma w gratach w szufladzie.....
 • #5
  heroes0p
  Level 8  
  A jeśli bym zastosował jakiś zasilacz 12 v a potem użył step up'a. Była by to dobra opcja ?
 • #6
  cirrostrato
  Level 37  
  OK, masz szerokie pole do eksperymentów. Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #7
  Tenkowal
  Level 10  
  Po pierwsze - poza niedawną wpadką sieć jest całkiem stabilnym źródłem częstotliwości (długofalowo) i przy bezpośrednim zasilaniu z sieci można zostawić taktowanie z sieci.
  50Hz sieci jest kompensowane, tj. możliwe jest wyraźne opóźnienie w ciągu doby, ale potem nadejdzie przyspieszenie i koniec końców po długim czasie zegar wciąż będzie wskazywał czas bez wielkiego błędu.
  Tymczasem kwarc zapewni dużo lepszą dokładność krótkoterminową, ale nikt go nie kompensuje, więc ten malutki błąd, którego nie widać krótkoterminowo będzie dodawał się i dodawał w nieskończoność.

  Po drugie - radziłbym separację galwaniczną od sieci.
  Jeśli chodzi o transformatory, to stosunkowo małe, a wystarczające są trafka z częstościomierzy C549A. Oryginalnie zasilały 5 lamp Z566M. Są niezbyt fortunne o tyle, że opór uzwojenia wysokiego napięcia jest tragicznie duży i w związku z tym trafko będzie ciepłe. Oprócz tego są odczepy niskiego napięcia, na pewno jedno symetryczne rzędu 2x10VAC.

  Po trzecie - jak najbardziej można użyć zasilacza 12V i przetwornicy step-up. Ma to dużo zalet - większa sprawność, mniejszy rozmiar. Wady są dwie - stracisz możliwość taktowania z sieci, a do tego przetwornice domowej roboty lubią siać zakłóceniami. Trzymałem wzmacniacz słuchawkowy swojej roboty 20cm od zegara nixie swojej roboty i niestety było słychać kiedy zegar był włączony, a kiedy nie. Oba urządzenia stały bez żadnych obudów i jedno chętnie nadawało, a drugie odbierało.