logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy warto kupić tanią lornetkę z Allegro na urlop? Opinie i doświadczenia

Andzrzej 24 Sie 2005 23:07 7906 9
REKLAMA
  • #1 1762063
    Andzrzej
    Poziom 18  
    Posty: 388
    Pomógł: 4
    Ocena: 17
    Witam.Natknąłem się na Allegro na coś takiego http://www.allegro.pl/show_item.php?item=61512713 Za takie pieniądze -tylko brać!Czy ktoś z kolegów natknął się na taki sprzęt,czy jest on cokolwiek wart?Pieniądze może nie wielkie ale jeśli ma to być zabawka to kupię sobie na odpuście.A tak poważnie,przydałaby mi się taka lornetka na urlop popodziwiać piękną przyrodę,parametry jakie tam podają są rewelacyjne.Chciałbym zapytać czy mieliście coś takiego w reęku i rzeczywiście ma taki zoom? Każda opinia mile widziana.
    p.s to też jest ciekawe http://www.allegro.pl/show_item.php?item=61529505 Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #2 1762384
    MakroSerwis
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3047
    Pomógł: 248
    Ocena: 343
    Nie wiem, ale mam złe doświadczenie z lornetkami z giełdy, a to pewnie te same. Zapomnieli dodać na nich, że opisywane powiększenie należy podzielić przez co najmniej 5. Jeżeli potrzebujesz lornetkę do użytku profesjonalnego, to musisz wydać troszkę więcej pieniążków - takie jest moje zdanie.
  • REKLAMA
  • #3 1762518
    Paweł_swobodny
    Poziom 20  
    Posty: 427
    Pomógł: 31
    Ocena: 41
    Odpowiem żartem ! Tak to sa bardzo porządne lornetki , nawet przybliżają ! Najlepiej patzreć przez nie jednym okiem bo mocowanie okularów jest wykonane na plastikowym wsporniku jtóry po przyciśnięciu do oka łatwo się odkształca . Ponadto wspornik okularów ma luzy jak Traktor BEŁARUS na kierownicy . Jak już złapiesz ostrośc na jednym ślepku to z drugiego ucieka . Ale..... jak chcesz sprawić dziecku frajdę to nie żałuj tych 30 zł . Jeżeli chcesz kupić - napisz na PW odsprzedam prawie nówkę . KUPIŁEM , ZOBACZYŁEM , synów bawiących się w wojnę nie mam i nie planujem....... a sam nie mam czasu na takie zabawy .
  • REKLAMA
  • #4 1762791
    Andzrzej
    Poziom 18  
    Posty: 388
    Pomógł: 4
    Ocena: 17
    Witam.Jednym słowem towar wart swojej ceny :D .Chyba muszę to poważnie rozważyć.Dzięki i pozdrawiam
  • #5 1763313
    rmajda
    Poziom 20  
    Posty: 485
    Pomógł: 13
    Ocena: 17
    Ja tam mam identyczna lornetkę (pierwszy link). Niestety przepłaciłem dałem za nią 30 pln :-). Jak na takie wycieczki jest spoko, faktycznie pokryta gumą wygląda na to że jak spadnie na ziemie to sie nie rozwali ale nie testowałem. Ogólnie polecam do wycieczek pieszych, ostatnio ogładałem przez nią księżyc w nocy i nawet spoko. A z takich ciekawszych rzeczy to w prawym okularze ma ona narysowany celownik z jakąś podziałką, nie wiem do czego to służy ale jest jakby co. Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #6 1763849
    Trabi
    Poziom 36  
    Posty: 4567
    Pomógł: 169
    Ocena: 792
    Raz miałem okazję przez takie "coś" popatrzeć - żenada! No, ale cena adekwatna do wykonania. Obie lunetki nie były umocowane równolegle (!!!) co skutecznie uniemołziwiało patrzenie :D . Dobra lornetka to spory wydatek; coś za coś. Proponuję nie Allegro, tylko pokręcić się wśród Ruskich na bazarach i wybrać coś z METALOWYCH lornetek. CZasami można trafić na naprawdę świetne egzemplarze za niskie ceny (ja dostałem kieszonkową 12x, tylko że nie za 25zł tylko ~100zł )
  • #7 1763911
    MakroSerwis
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3047
    Pomógł: 248
    Ocena: 343
    W każdym bądź razie wszystko sprowadza się do tego, że niezaleznie od jakości wykonania, NIE MAJĄ deklarowanego powiększenia. Kiedyś (z 15 lat temu) miałem ruską lornetkę 7X35 , w twardym skórzanym pokrowcu. To była na prawdę porządna lornetka, powiększała bardzo dobrze i jej jakość była super. A niby tylko 7X, ale powiększała lepiej, niż te z giełdy 20X. Jeżeli pochodzisz po komisach, albo zamówisz u ruskich na targu, to wyrwiesz na prawdę fajny sprzęt za nieduże pieniądze. Ale tylko ruski, nie chiński.
  • #8 1770497
    Andzrzej
    Poziom 18  
    Posty: 388
    Pomógł: 4
    Ocena: 17
    Witam.Ja potrzebowałbym takiej lornetki do zastosowań amatorskich,na urlopie wycieczce za miasto,kilka razy w roku.Więc nie jest mi potzrebny sprzęt profesjonalny ale nie chcę też kupić bubla bo pieniądze może niewielkie ale pożytek żaden.Popatrzę jeszcze u przyjaciół zza Buga.Z tego co piszecie najlepiej byłoby wziąć taki egzemplarz do ręki i samemu ocenić wykonanie,zdjęcie może wprowadzać zamieszanie.Tak na marginesie to zastanawiałem się nad tą mniejszą (drugi link)ze względu na gabaryty łatwiej ją transportować w kieszeni.Nie jest to sprawa nagląca do następnych wakacji mam dużo czasu:) .Pozdrawiam
  • #9 1770965
    Trabi
    Poziom 36  
    Posty: 4567
    Pomógł: 169
    Ocena: 792
    Ta druga jest ok, tylko podpada mi tam jedno: powiększenie 30x raczej jest nieosiągalne w tak małej lornetce no i cena za 30x jest nieodpowiednia. Ja kupiłem podobną ale 12x od Rusków i kosztowała ~40zł. 24zł za 30x powiekszenie to jakiś kit. Poza tym, lornetka 30x uniemożliwia oglądanie obrazu "z ręki". Z 15x już jest kłopot utrzymać stabilny obraz. Miałem kiedyś lunetkę wojskową 30x i miała statyw oraz celownik! Albo to jest podróbka, albo nie 30x albo - co gorsze - zrobiona z plastiku a nie metalu. Lepiej kup osobiście od Ruskich, przynajmniej sam sprawdzisz na miejscu co i jak i czy Ci pasuje.
    Z mojej 12x jestem bardzo zadowolony - obudowa metalowa + pokrycie tubusów gumą + szkło (a nie plastiki).
    Załączniki:
    • Czy warto kupić tanią lornetkę z Allegro na urlop? Opinie i doświadczenia 12x.jpg (24.46 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy zakupu taniej lornetki z Allegro na potrzeby amatorskie, głównie na urlop i obserwacje przyrody. Użytkownicy wskazują, że oferowane parametry, zwłaszcza powiększenie (np. 20x czy 30x), są często zawyżone i nie odpowiadają rzeczywistości. Lornetki te mają zwykle plastikową konstrukcję, luzy w mocowaniu okularów oraz problemy z równoległością tubusów, co utrudnia komfortowe użytkowanie. Za niską cenę można je traktować jako zabawkę lub sprzęt do okazjonalnego użytku, ale nie jako profesjonalny sprzęt optyczny. Zalecane jest poszukiwanie lornetek metalowych, np. rosyjskich, które oferują lepszą jakość wykonania i rzeczywiste powiększenie, choć kosztują więcej (około 40-100 zł). Lornetki o powiększeniu powyżej 15x wymagają statywu dla stabilnego obrazu, co tanie modele nie zapewniają. Warto osobiście przetestować sprzęt przed zakupem, zwłaszcza przy ofertach internetowych, gdzie zdjęcia mogą wprowadzać w błąd. Przykładem jest porównanie taniej lornetki z Allegro z podobnym modelem dostępnym na stronie tajgun.pl, gdzie różnice w cenie mogą świadczyć o jakości wykonania.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA