logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak ustawić 40MHz na ASUS RT-N12+ dla lepszej prędkości WiFi?

grolik 15 Wrz 2018 20:44 1089 9
REKLAMA
  • #1 17442158
    grolik
    Poziom 12  
    Posty: 33
    Ocena: 2
    Witam.

    Posiadam acces pointa ASUSRT-N12+ H/W VerA. Ostatnio zwiększyłem u dostawcy szybkość internetu i chciałem aby urządzenia podpięte na WiFi ( telefony na androidzie) jak najbardziej wykorzystały dostępną szybkość internetu i zacząłem kombinować z ustawieniami. Ostatecznie musiałem zresetować ustawienia AP i niestety nie jestem w stanie uzyskać nawet tego co było poprzednio. Pomimo ustawienia na sztywno w AP szerokości kanału 40 MHz telefony łączą się z przy szerokości 20 MHz.
    Oczywiście również ustawiłem sieć w trybie N.
    Maksymalnie co udaje mi się wyciągnąć na tym połączeniu to 45-50MBps

    Tak wyglądają logi sieci WiFi:
    MAC address : 14:DD:A9:CE:95:9C
    OP Mode : AP
    Phy Mode : 11n
    Channel : 10

    Stations List
    ----------------------------------------
    MAC PSM PhyMode BW MCS SGI STBC Rate Connect Time
    B8:1D:AA:B4:5C:BB NO HTMIX 20M 7 NO Yes 65M 00:00:11
    F8:A9:D0:8A:77:69 NO HTMIX 20M 7 NO NO 65M 00:00:01

    W okolicy nie ma żadnej sieci pracującej na sąsiednich kanałach.
    Ten router teoretycznie obsługuje MIMO a gdy testuje połączenie pomiędzy dwoma telefonami to uzyskuje maks 22MBps tak jakby AP nie obsługiwał MIMO
    Ma ktoś jakiś pomysł jak rozwiązać problem? Oczywiście poza wymianą AP :-)
  • REKLAMA
  • #2 17442534
    KOCUREK1970
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 35456
    Pomógł: 3835
    Ocena: 5432
    grolik napisał:
    W okolicy nie ma żadnej sieci pracującej na sąsiednich kanałach.

    A może inna sieć pracuje na Twoim kanale?
    Czym i jak to sprawdzałeś?

    Co to za telefony, jakie one mają karty wifi?
    grolik napisał:
    Ostatnio zwiększyłem u dostawcy szybkość internetu

    Ten Asus ma porty LAN/WAN tylko 100 Mb - więc jeśli to choćby 150 Mb czy więcej, to więcej niż 100 Mb przez ten sprzęt "nie przejdzie".
  • REKLAMA
  • #3 17442556
    grolik
    Poziom 12  
    Posty: 33
    Ocena: 2
    Sprawdzałem kilkoma programami na komórki. I widzę tylko WiFi sąsiada ale na 2 kanale. Inna sprawa że mieszkam na odludziu więc w pobliżu nie ma więcej sieci WiFi
    Telefony to między inymi :
    LG-D605
    LG M250n
    Oba obsługują standard N.
    Wiem że więcej jak 100 nie wyciągne z powodu ograniczeń LANu tego AP (sieć wewnętrzną mam na gigabicie) ale chciałem chociażby 75 MBps wyciągnąć a tu maks 50
  • REKLAMA
  • #4 17442936
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 2984
    Pomógł: 369
    Ocena: 370
    Ustaw tryb WiFi b/g/n, szerokość na 20/40 lub 40. Kanał jakiś nieużywany lub auto. Telefony itd. nie łączą w 40 MHz. Sprawdź na jakimś komputerze choćby.
  • #5 17442981
    grolik
    Poziom 12  
    Posty: 33
    Ocena: 2
    LG M250n raczej obsługuje 40MHz i do tego MIMO bo w obudowie są ewidentnie 2 anteny opisanem MIMO, a niektóre programy odczytuja szerokość pasma i podają że jest 40 MHz. Niestety na laptopach mam tylko możliwość ustawienia "tolerowania 40MHz".
    Poza tym wcześniej na tej komórce udawało mi sie uzyskać połączenie 105MBps ale transfery wtedy były ograniczone przez ISP (przynajmniej tak mi się wydawało bo miałem łącze 50 MBps).
    Jak ustawiam tak jak pisałeś to osiągi opisałem w pierwszym poście.
    Problem leży w 40 MHz, które pomimo że ustawione na sztywno to i tak AP nie respektuje i łączy przy 20.
  • #6 17443214
    KOCUREK1970
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 35456
    Pomógł: 3835
    Ocena: 5432
    grolik napisał:
    Problem leży w 40 MHz, które pomimo że ustawione na sztywno to i tak AP nie respektuje i łączy przy 20.

    To naturalne - sieć zwalnia do najwolniejszego urządzenia w sieci (albo zwalnia od zakłóceń w sieci wifi).
  • #7 17443478
    grolik
    Poziom 12  
    Posty: 33
    Ocena: 2
    Właśnie sprawdziłem i okazuje się że w LG D605 znajduje się czipset BCM43341 który obsługuje kanał o szerokości 40MHz
  • #8 17443523
    KOCUREK1970
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 35456
    Pomógł: 3835
    Ocena: 5432
    I tylko i wyłącznie te telefony korzystają z sieci wifi i absolutnie nic innego?
  • REKLAMA
  • #9 17443570
    grolik
    Poziom 12  
    Posty: 33
    Ocena: 2
    Absolutnie nic innego. Reszte przestawiłem na drugi AP który chodzi na 1 kanale. Z resztą w logach AP widzę tylko te które aktualnie używam do jego testowania.
    Nie wiem czy czasem coś się nie dzieje z tym ASUSem bo czasem gdy robie jakieś zmiany ustawień WiFi to czasem pojawia mi si€ do wyboru opcja 5GHz i kanał 80MHz :-D
  • #10 17443573
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 2984
    Pomógł: 369
    Ocena: 370
    To że znajduje się chipset to jeszcze nic. Sterownik wifi nie musi pozwalać na pracę w 40 MHz. Jak dla mnie to należy sprawdzić na urządzeniu które na pewno połączy się w 40 MHz.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik posiada access point ASUS RT-N12+ i stara się skonfigurować szerokość kanału na 40 MHz, aby zwiększyć prędkość WiFi po podniesieniu prędkości internetu. Mimo ustawienia na 40 MHz, urządzenia łączą się z szerokością 20 MHz, co ogranicza osiągi do 45-50 MBps. Użytkownik sprawdził, że telefony LG-D605 i LG M250n obsługują standard N oraz 40 MHz, jednak nie uzyskują oczekiwanych prędkości. Inni uczestnicy dyskusji sugerują, że problem może wynikać z ograniczeń sprzętowych access pointa oraz z faktu, że sieć WiFi dostosowuje się do najwolniejszego urządzenia. Użytkownik zauważa również, że czasami w ustawieniach pojawia się opcja 5 GHz i kanał 80 MHz, co może wskazywać na problemy z konfiguracją.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA