Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy laptop do 1200 złotych. Lenovo 80XR0094GE

11 Gru 2018 22:30 405 9
  • Poziom 14  
    Cześć,

chce kupić żonie nowego laptopa na święta. Mam ograniczony budżet do 1200 złotych. Aktualnie żona użytkuje HP COMPAQ CQ50 (trochę leciwy).

Byliśmy ostatnio w marketach i oglądaliśmy różne modele, żonie podobał się LENOVO IDEAPAD 320, bo ładny, cienki itp :D.

Żona użytkuje komputer głównie do przeglądania internetu, oglądania youtube i pisania w OpenOffice.

W związku z czym zacząłem szperać na internetach i moją uwagę zwrócił laptop na sferisie i vobisie o oznaczeniu: Lenovo IdeaPad 320-15IAP 80XR0094GE.

Specyfikacja:
    Producent Lenovo
    Kod producenta 80XR0094GE
    Stan produktu Nowy
    Typ Laptop
    Segment Na start
    Klasa Dla domu / Multimedialne
    Przekątna ekranu 15,6"
    Rozdzielczość 1366 x 768
    Typ matrycy LCD TFT
    Powłoka matrycy Matowa
    Seria procesora Intel Pentium
    Model procesora Intel® Pentium™ N4200 (2MB Cache, 1.10 / 2.50 GHz)
    Pamięć procesora 2 MB
    Taktowanie bazowe procesora 1.10 GHz
    Taktowanie maksymalne procesora 2.50 GHz
    Liczba rdzeni procesora 4-rdzeniowy, 4-wątkowy
    Seria karty graficznej Intel® HD Graphics
    AMD® Radeon 5xx
    Model karty graficznej AMD® Radeon 530
    Intel® HD Graphics 505
    Pamięć karty graficznej 2 GB
    Pamięć RAM 4 GB
    Technologia pamięci RAM DDR3 SO-DIMM
    Taktowanie pamięci RAM 1600 MHz
    Liczba slotów RAM (ogółem/wolne) 1 / 0
    Możliwość rozbudowy RAM Tak
    Technologia dysku SSD - półprzewodnikowy
    Pojemność dysku SSD 128 GB
    Pojemność dysków 128 GB
    Prędkość obrotowa Nie dotyczy
    Napęd optyczny Brak
    Funkcje Czytnik kart pamięci
    Głośniki stereo
    Kamera internetowa
    Wbudowany mikrofon
    Funkcje klawiatury Klawiatura numeryczna
    Klawiatura wyspowa
    Układ DE
    Rozdzielczość kamery internetowej 1280 x 720
    Liczba głośników 2.0
    Interfejsy SATA III
    USB 2.0
    USB 3.0
    Liczba portów USB 2.0 1 x
    Liczba portów USB 3.0 1 x
    Wyjścia/wejścia dźwięku Słuchawkowe/mikrofonowe (Combo)
    Wyjścia/wejścia obrazu HDMI
    Gniazdo karty pamięci MMC
    SD
    SDHC
    SDXC
    Komunikacja Bluetooth
    LAN (RJ-45)
    WiFi
    Standard łączności Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
    LAN 10/100 Mbps
    Wersja Bluetooth 4.1
    System operacyjny Windows 10 Home
    Bateria Litowo-Jonowa
    2-komorowa
    Pojemność baterii 30 Wh
    Czas pracy na baterii (do) 5.5 h
    Liczba komór akumulatora 2
    Rodzaj zasilania Sieciowe
    Napięcie zasilania / zasilacza 230 V
    Rodzaj wtyczki sieciowej Typ E
    Kolor główny Niebieski
    Materiał wykonania Tworzywo sztuczne
    Szerokość 378 mm
    Wysokość 22.9 mm
    Głębokość 260 mm
    Waga 2-2.4 kg
    Intel w urządzeniu Laptop klasyczny
    Gwarancja Gwarancja Producenta 24 miesiące
    Zawartość zestawu Instrukcja obsługi
    Zasilacz
    Laptop

Teraz mam dylemat co do rozdzielczości bo na sferisie 1366 x 768
    , a na vobisie podają FULL HD?.

Czy ktoś się orientuje jaka jest ta rozdzielczość?. W ogole czy kupować czy bedzię chodzić gorzej niż te obecne żony HP.

Ew. jaki inny model Lenovo IdeaPad z rodzielczością FULL HD w podobnych pieniądzach? Pozdrawiam.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj. Ze słabego laptopa chcesz się przesiadać na podobnie słaby. Szczerze mówiąc zupełnie nie warto tego kupować. Poszukaj laptopa minimum z Core i3, bo Pentium N w tym laptopie do specjalnie wydajnych nie należy. Przy laptopie z Windows 10 również fajnie byłoby mieć dysk SSD (dla mnie właściwie obligatoryjnie, bo przy laptopie zbudowanym na procesorze wydajnościowo konkurującym z procesorami smartfonów, z twardym dyskiem talerzowym i działającym pod Windows 10 przyjemność korzystania z takiego sprzętu jest prawie żadna). Ten na szczęście w jakiś SSD jest wyposażony podobno.

Odpowiadając na pytanie, w podobnych pieniądzach nie warto szukać nowego laptopa - to tylko strata pieniędzy. Poleasingowy da się jakiś znaleźć, ale nowe w tym budżecie to jest tragedia. Co prawda jeśli się uprzesz, to do postawionych zastosowań przy pewnej dozie cierpliwości i ten procesor sobie da radę, dysk SSD trochę skompensuje powolny system operacyjny... Ale warto mimo wszystko trochę dołożyć.

A rozdzielczość w tym modelu to 1366x768.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 14  
    Miałem nadzieję że przy tak szybkim postępie technologicznym i i kilku lat do przodu nawet najsłabsze laptopy dają radę jako tako :/.
    Trend jest teraz taki, że ludzie szukają taniego szajsu. Więc producenci im to dają, skoro klienci tego chcą.

Ogólnie Celeron N i Pentium N to były strasznie okrojone procesory. Co prawda wcześniejsze modele to była większa tragedia, modelu 4200 aż tak mocno nie okroili i wyszedł procesor porównywalny z I3 z 2013 roku (ratują go minimalnie cztery, chociaż dość słabe, rdzenie - i3-3110M ma na przykład dwa rdzenie i podobną wydajność).

Przy "dużej biedzie" - do biura i internetu czy multimediów N4200 da się znieść.

Jedyne zastrzeżenie do ostatnich wypustów Lenovo mam takie, że po 3-4 latach często zamienia się w tablet (wyłamanie zawiasu) - chociaż niektórym wcześniej. Oczywiście gwarancyjnie nic z tego nie wyjdzie, to w końcu wina użytkownika, że fabrycznie ustawiany jest absurdalnie wysoki opór zawiasów, a zawiasy są przyczepione do plastiku korpusu na małej powierzchni, więc przy sporej dźwigni w końcu się uda je wyłamać). Na pewno dotyczy to najtańszych budżetowych serii, nie wiem, czy 320 również. Ale to niestety zmora większości tanich modeli. A czasem i również drogich :/
    Wydaje się gorszy od poprzedniego (mechanicznie to samo, ale brak ssd). Co do procesora to ciężko mi się wypowiedzieć, bo nie miałem z nim do czynienia.
    To teraz musi tylko Kolega znaleźć informacje na temat procesora, porównać go sobie z n4200 i zadecydować, czy jest on czegoś warty. Z procesorami AMD obecnych generacji nie miałem w laptopach do czynienia, więc nie jestem w stanie go ocenić.
  • Poziom 17  
    W tej okolicy cenowej dostaniesz modele z nowym pentiumem N wydajniejszym.

ASUS R540MA-DM138T N5000/4GB/128SSD/Win10 1499 zł
    Matryca matowa HD nie odbija otoczenia w tym modelu FULL HD zapewnia większy obszar roboczy, wykonanie budżetowe, mniejszy dysk SSD i system w cenie.

Ewentualnie drożej model z większym dyskiem SSD
    HP 250 G6 N5000/4GB/240/Win10 1 589 zł
    Matryca matowa HD, procesor jak wspomniałem nowy Pentium N ,dysk SSD który znacznie przyspieszy komfort pracy. Dość lekki poniżej 2kg wagi oraz posiada napęd DVD.
    Teraz miałem chwilę spojrzeć na wydajność tych procesorów. N5000 jest dobrym następcą N4200, jest o 20-25% szybszy, to jest odczuwalne. Procesor A9-9420 ma dwa rdzenie. W przypadku porównania z N5000 wątpliwości nie ma (pojedynczy rdzeń podobnej prędkości, więc przy aplikacjach potrafiących wykorzystać więcej niż dwa rdzenie N5000 będzie zdecydowanie wygrywał). W przypadku porównania N4200 i A9-9420 nie jest tak łatwo. Pojedynczy rdzeń N4200 jest wolniejszy o 25% od pojedynczego rdzenia A9-9420. Tyle że N4200 ma 4 rdzenie, a nie 2. Tak więc można założyć, że przy aplikacjach mogących wykorzystać do 2 rdzeni A9 może być wydajniejsze, a przy zastosowaniach, w których damy radę wykorzystać więcej rdzeni N4200 powinno wygrywać.