Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie wahania napięcia są dopuszczalne ? zasilacz Corsair vx550W

27 Gru 2018 15:13 669 15
  • Poziom 16  
    Mam już trochę wysłużony zasilacz Corsair vx-550W
    Zmieniłem teraz system na AMD i w biosie zauważyłem takie wahania

CPU VCORE od 1,080 1,092 1,104 1,116 1,248 1,260
    CPU VDDP 0,0876 0,888 0,900 0,912
    +12V 12,024 11,952
    VCORE SOC 0,852 0,864 0,876

Czy to odchylenia są poważne?
    czy powinienem wymienić zasilacz?
    Czy np na Vcore mogą się tak wahać

System to
    Gigabyte B450 AORUS ELITE
    AMD Ryzen 2600
  • Poziom 1  
  • Poziom 19  
    Tolerancja napięć w standardzie ATX wygląda następująco:

• Poziom 19  
    Odchylenia napięcia zasilającego nie powinny przekraczać 5% Link

• Poziom 43  
    Przecież wszystko jest OK.

malik123 napisał:
    Czy np na Vcore mogą się tak wahać

Tak.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    tak w uproszeczeniu:
    Wahania do 5% na podstawowych liniach są dopuszczalne wg normy, do 10% sprzęt toleruje bez zagrożenia dla stabilności czy uszkodzenia (po przekroczeniu 10% zabezpieczenie powinno wyłączyć zasilacz).
    Oczywiście wahania 5% w normalnych warunkach pracy nienajlepiej świadczą o zasilaczu i poza sytuacjami skrajnie zmiennego obciążenia (od niewielkiego obciążenia po maksymalne dla danego zasilacza) przy porządnym zasilaczu nie powinny występować.
    Wahania 10% w markowym zasilaczu występują jedynie w egzemplarzach z grupową regulacją napięć przy maksymalnym obciążeniu jednej linii i niemal zerowym pozostałych. Poza sytuacjami eksperymentalnymi (test na urządzeniu obciążającym) lub początkiem zwarcia (uszkodzone kondensatory w sekcji zasilania procesory lub na karcie graficznej, jeśli jest dodatkowo zasilana) nie wyobrażam sobie aby można było wywołać podobne warunki, więc wystąpienie takiego zjawiska należy uznać jako niebezpieczną usterkę zasilacza lub któregoś z zasilanych elementów.
    Napięcia sprawdzas miernikiem, BIOS potrafi podawać bzdury. Jeśli masz takie wachania jak opisałeś to nie wahania. Dokładność pomiaru przeciętnego woltomierza jest mniejsza niż te skoki.
    P. S. Tu wypada powiedzieć co wyprawiają zasilacze z czarnej listy na podstawie praktyki:
    1. Take Me 400-przy zmieni obciążenia samego tylko procesora napięcie skakało o kilkanaśnie % (nawet słychać było zmianę prędkości wentylatorów, które nie były w żaden sposób sterowane. Skutek zaniechania wymiany-spalona płyta główna, grafika, DVD, pamięć i jeden z dwóch HDD:
    2. Logic 300 W-zjechał do 4V linię 5V (20% czyli zabzpieczenia UVP nie ma, no ale ono nie jest krytyczne). Podniósł 12V do ponad 13V (przy 13,2 powinno go wyłączyć OVP, krytyczne dla życia konputera i wymagane przez UE w zasilaczach tego typu). Nikt nie mierzył 3,3V a szkoda, bo tu upaliło wtyczkę, kondensatory, pamięć RAM i procesor. Żadna z linii nie była obciążona bardziej niż 75% nominału.
    3. Modecom Feel II wymieniony na taki sam. Podpijał 5V, regularnie upalał peryferia. Zmieniony na lepszy dopiero jak usmażył kartę dźwiękową. Jakieś 60-70 nominalenj mocy było wykorzystywane przy obciążeniu.
    Także dla tych co sobie kpią ze "zmień zasilacz", tyle jest warta czarna lista, jakim cudem takie coś (pal licho moc deklarowaną ale nie spełnia obowiązkowych norm jak PFC czy zabezpieczenie UVP) jest w sprzedaży i nik za to nie beknął-nie wiem. Markowy zasilacz, nawet tani, wcale nie tak łatwo zdestabilizować czy ubić nawet na życzenie (bo to jeden raz się zwarcie zrobiło w życiu ;-) ).
  • Poziom 43  
    Przecież chodzi o napicie CPU i wszystko jest OK.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Działają funkcje oszczędzania energii - więc ze spadkiem taktowania CPU spadkowi także ulega jego napięcie zasilania.
  • Poziom 5  
    Nie powinny one przekraczać 5/10 %
  • Poziom 1  
  • Poziom 5  
    Dokładnie :D

Dodano po 2 [minuty]:

U mnie wahania wynoszą ok.15%
  • Poziom 43  
    Kraniec_Internetów napisał:

4. Tagan TG800BZ. Kupiłem za grosze bo nie działał. Padniętą przetwornicę SB naprawiłem i ruszył. Linia 5V obciążona stale 15W, linia 3.3V nieobciążona, na linii 12V obciążenie regulowane. Przy 450-500W na linii 12V zasilacz wybuchł aż wygięło obudowę i połamało wentylator. Rezystory obciążające na linii 5V spalone (powinny wytrzymać około 12V długotrwale), na linii 12V kilka spalonych ale nie wszystkie. Gdyby podłączony był do komputera to zapewne widziałbym na płycie głównej którędy płynął prąd :)

Jaka przyczyna?
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    maxpolak napisał:
    Nie powinny one przekraczać 5/10 %

Które? Autor pisał o zmianach VCore.
  • Poziom 16  
    Super, niezłą wiedzę tu otrzymałem.
    Reasumując
    - wahania podawane przez BIOS/programy mogą być niemiarodajne. Kiedy chcemy solidnie zdiagnozować zasilacz to tylko miernik
    - wahania do 5% mieszczą się w normie, jednak nie jest to dobra sytuacja przy normalnej pracy
    - wahania na Vcore są naturalne kiedy w CPU działają funkcje oszczędzania energii.

Dziękuję wszystkim za pomoc